Vertybių sistemos galia: griaunate ar kuriate savo gyvenimą?

Ar žinojote, kad vos 3 proc. pasaulio žmonių realizuoja savo potencialą? Taip yra todėl, kad retas kuris supranta, kaip veikia vertybių sistema ir ant kokių „pamatų“ stato savo gyvenimą. Tad kokios yra vertybės ir kaip jomis naudotis?

Nuo mažens vaikai girdi aplinkinius kartojant, kas jiems svarbu ir kokiomis vertybėmis privaloma vadovautis. Visa tai įsirašo į mažamečio atmintį ir daro įtaką visai gyvenimo raidai.

Pasak mąstymo keitimo mentoriaus Mindaugo Valickio, vertybės veikia tarsi filtrų sistema. Jos gali iškreipti įgimtą potencialą ir nukreipti veiksmus bei rezultatus nepalankia linkme. Kol žmogus nesuvokia vertybių sistemos ir veikia automatiniu režimu, tol žodžiai ir darbai dažniausiai skiriasi. O didesnių norų ir svajonių realizavimas prilygsta adatos radimui šieno kupetoje.

Kokios yra vertybės ir koks jų poveikis?

Kaip jau supratote, suvokti vertybes labai svarbu. Nuo to priklauso, koks bus visas gyvenimas. Mindaugas Valickis vertybes skirsto į tris tipus:

– tikrosios;

– primestos;

– užslėptos.

Pirmųjų dviejų pavadinimai jau kalba patys už save – tikrosios kyla iš žmogaus vidaus ir potencialo, o primestos perimamos iš šeimos, artimos aplinkos ir visuomenės. „Vadovaujantis tikrosiomis vertybėmis, pasiekiami didžiausi rezultatai ir įgyvendinamos svajonės. Jei žmogus paklūsta primestosioms, jam save realizuoti nėra šansų“, – tikina mentorius.

Užslėptos vertybės yra primestųjų priešingybė. Jos kuria dualumą ir neretai kelia dar daugiau keblumų. Pavyzdžiui, jei žmogui primesta vertybė „daug ir sunkiai dirbti“, užslėpta jo vertybė bus „nieko neveikti ir tingėti“. Kodėl taip yra?

Dažnam vaikui kartojama nebūti tinginiu, daug mokytis, kad gautų gerą darbą. Tik taip taps laimingu ir turtingu. Vaikas nenori būti atstumtu tinginiu, todėl stengiasi, mokosi, o užaugęs daug dirba. Kuo toliau, tuo stipriau ima ryškėti perdegimo požymiai, o dėl nesėkmių pradedama grimzti į depresiją. Gyvenimas virsta savotiškais amerikietiškais kalneliais – sunkiai dirbant pakylama, o pradėjus laukti nuopelno už darbus, krentama žemyn. Šį procesą geriausiai iliustruoja asiliukas su priekyje parišta morka.

Vertybių veikimo seką galima apibūdinti taip: potencialas (talentai) pirma turi praeiti vertybių sistemos „patikrą“, tada leidžiama veikti arba blokuojama. Nuo veiksmų priklausys rezultatas. Jei žmogus vadovaujasi tikrosiomis vertybėmis ir neatmeta potencialo, tada jis eis į sėkmę bei pilnatvę.

Kaip atskirti vertybes?

Tikrosios vertybės – tai esminiai gyvenimo elementai, sukuriantys galimybes realizuoti talentus, tikrąsias savybes. Jomis vadovaudamasis žmogus jaučia gyvenimo stimulą, entuziazmą ir kasdienį džiaugsmą.

Jei ryte nubudus jaučiamas slogutis, sudirgimas ar net nenoras keltis ir užsiimti kasdiene veikla, tai stiprus signalas, kad tikrosios vertybės užgožtos primestosiomis ir užslėptosiomis.

Visuomenės primestos vertybės – tai gyvenimo elementai, kurių paskirtis užtikrinti bendrumą, bendruomeniškumą, bendradarbiavimą. Jos užtikrina itin didelių tikslų įgyvendinimą, kurių vienas žmogus nebūtų pajėgus įgyvendinti. Skamba visai gerai, tiesa? Tai kur problema? Kai šios vertybės hiperbolizuojamos, tada jos užblokuoja tikrąsias savybes.

„Pamenu, vieno pažįstamo istoriją. Paauglystėje ir vyresnėse klasėse jis, kartu su draugu, užsiėmė renginių organizavimu, ir iš to net pinigus uždirbdavo. Tačiau mama įtikino, kad toks kelias nestabilus ir niekur nenuves, geriau rinktis finansinį saugumą užtikrinančią specialybę. Jaunuolis paklausė mamos ir pasuko nurodytu keliu. Draugas liko pramogų srityje ir tapo pasaulinio garso renginių organizatoriumi, o mano pažįstamas sunkiai skynėsi kelią pirmyn“, – dalinasi Mindaugas Valickis.

O kokiomis vertybėmis vadovaujatės jūs?

Mentorius rekomenduoja pasiimti tuščių popieriaus lapų ir skirti sau atvirumo valandėlę. Susirašykite visas jus kasdien lydinčias vertybes (karjera, šeima, pinigai, laikas sau, sveikata, kelionės, t. t.). Tada sąžiningai atsakykite ar jų siekiate su entuziazmu, ar tik dėl to, kad reikia.

Jei prie žodžių „darbas“, „karjera“, „mokslai“ norisi rašyti „reikia, privalau“, vadinasi, šias vertybes perėmėte iš tėvų, senelių, mokytojų ar visuomenės. Prisiminkite visas situacijas, kai dėjote dideles pastangas, kad gautumėte gerą darbą, pabaigtumėt pasirinktus mokslus ir ko tada tikėjotės. Ar teko nusivilti, kad pastangos nepateisino lūkesčių?

Anot M. Valickio, kuo daugiau pas žmogų primestųjų vertybių, tuo didesni lūkesčiai kitiems žmonėms (darbdaviams, šeimos nariams, kt.). Ir kuo jų daugiau, tuo dažnesni nusivylimai.

Vertybės, prie kurių parašėte „patinka“, „noriu“ ar pan., yra tikrosios. Tik vėlgi reikėtų sąžiningai atsakyti, kiek per dieną padarote dėl šių vertybių. Ar skirtą laiką išnaudojate 100 proc.? Jei proceso metu kiti dalykai tampa kur kas įdomesni, galbūt nebuvote sąžiningi.

Jei „tikrosios“ vertybės iki šiol nerealizavote ir jai neskiriate kuo daugiau laiko, vadinasi, kažkur sau meluojate.

Nepamirškite tokios vertybės kaip „geras žmogus“. Daugeliui ji yra primesta ir veda į nepasitikėjimą savimi bei turi mažai ką bendro su tikruoju gerumu. Jei ji jums aktuali, patyrinėkite jos poveikį.

Kai išsirinksite primestas vertybes, greta jų susirašykite antonimus. Darbas – tingėjimas, pinigai – jų stygius, švara – netvarka ir pan. Tada apmąstykite, kokia jūsų realybė. „Daugelis žmonių būna šokiruoti, suvokę, kad jų gyvenimas atspindi užslėptąsias vertybes“, – dalinasi mentorius.

Jei atsakingai ir nuoširdžiai atliksite užduotis, galėsite atpažinti – jūsų vertybės padeda kurti, ar griauti gyvenimą.

Parengė Rūta Steponavičienė



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *