Vis atsimušate kaip į sieną: kaip bendrauti su žmogumi-narcizu?

Sąvoka „narcizas“ yra dažnai vartojama apibūdinant žmones, kurie gyvena itin susitelkę į save, daugiausia rūpinasi savimi, savo interesais arba dar ir manipuliuoja kitas.

„Healthline“ publikacijoje rašoma, kad kai kurie žmonės gali turėti ir psichikos sveikatos sutrikimą, kuris įvardijamas kaip narcisistinis asmenybės sutrikimas (NPD). Tokią diagnozę, savaime suprantama, gali skirti tik kvalifikuotas psichikos sveikatos specialistas, remdamasis medicinos nustatytais kriterijais.

Vis tik, dažniausiai žmonėms, kuriuos mes linkę pavadinti narcizais, toks psichikos sutrikimas oficialiai nebūna nustatytas, jie tiesiog turi narcisitiniam asmenybės sutrikimui būdingų bruožų ar panašių savybių.

Kaip gi su tokiais žmonėmis bendrauti? Kaip išlaikyti sveiką santykį ir ribas, kurios nežeistų nė vieno iš bendraujančių?

„Healthline“ pateikia dažniausiai minimus Narcisistinio asmenybės sutrikimo bruožus. Paprastai narcizu pavadiname pastebimai pernelyg egocentrišką žmogų, stokojantį empatijos kitiems. Tiesa, svarbu priminti, kad tam tikrais atvejais, kai ši diagnozė iš tiesų nustatoma – tai yra liga, kurią stengiamasi gydyti, ir kuri sukelia sunkumų ne tik patiems sergantiems, bet ir jų artimiesiems.

Kaip jau minėta, narcisistiškų bruožų turintiems žmonės dažniausiai oficialiai nebūna diagnozuotas psichikos sutrikimas, tačiau jie turi vieną ar daugiau bruožų, į kuriuos ir yra atkreipiamas dėmesys. Kokie jie gali būti?

· išpūstas savivertės jausmas;

· perdėtas fantazavimas, siekiant sustiprinti savo didybės jausmą;

· nuolatinis pagyrimų poreikis ir siekis, kad juo žavėtųsi;

· privilegijos jausmas;

· kitų žmonių išnaudojimas be gėdos ar kaltės jausmo;

· nepripažinimas kitų žmonių poreikių ir nesirūpinimas jais;

· kitų žmonių žeminimas, tyčiojimasis iš jų;

· aplinkinių ir aplinkos monopolizavimas.

Galiausiai, reikėtų pridurti, kad NPD arba narciziškumo ypatybių turintys žmonės dažnai labai jautriai reaguoja į kitų žmonių atsiliepimus. Susidūrę su jais, jie atsako įniršiu, gali smarkiai supykti, jaučiasi menkinami ar ignoruojami.

Pateikiami keli patarimai, kaip bendrauti su tokiais žmonėmis, kad santykiai būtų mažiau komplikuoti?

Edukuokite save

Siekiant perprasti, pakeisti ar prisijaukinti bet kokį dalyką, pirmiausia jį reikia artimiau pažinti, ištyrinėti, pasidomėti. Taigi pirmasis patarimas tiems, kas dažnai susiduria ar gyvena su narcisitiškų bruožų turinčiais žmonėmis – pasidomėti, kas tai per reiškinys – kodėl jie tokie, kas juos provokuoja, kas jiems jautru?

Dažniausiai narcizišką asmenybę aplinkiniai įvardija kaip žavų ir simpatišką žmogų, todėl bičiuliai ar šeimos nariai ne visada iš karto supras, apie ką jūs, minėdami bendravimo, santykių sunkumus, kalbate. Labiausiai sau padėti galite jūs patys, įvertindami, stebėdami ir analizuodami stipriąsias bei silpnąsias artimo žmogaus puses. Būtent tai, suvokimas – kas labiausiai jį žeidžia, „užkabina“ padės jums lengviau spręsti nesutarimus, o gal jų ir išvengti.

Antra, kas yra labai svarbu – nebandyti pakeist žmogaus. Raktas į santykių sėkmę – beje, kalbant ne tik apie narcisistiškus žmones, bet ir apie visus kitus – mokytis priimti žmones tokiais, kokie jie yra. Kitaip tariant, nustatyti realistiškesnius lūkesčius santykiams.

Nustatyti aiškias ribas

Santykiai su narcisistišku žmogumi gali būti nelengvi, tačiau viena iš priežasčių, kodėl – ne to žmogaus elgesys, o paties jūsų leidimas peržengti jums jautrias ribas. O narcisistiški žmonės, pajutę, kad gali manipuliuoti kitu – neretai taip ir daro. Taigi – svarbu pažinti save, įvardinti sau, kokių ribų ir kodėl nenorite peržengti su vienais ar kitais žmonėmis. Tai – labai svarbus žingsnis į priekį.

Užuot bandę pakeisti žmogų, pasižymintį narcisistiškumu, geriau nusistatykite ribas, kurios jums nepriimtinos, ir aiškiai apie jas praneškite kitam asmeniui. Beje, labai svarbu, kad ir pats nenumotumėte rankų į nubrėžtas ribas. Jei tuščiai grasinsite ir kelsite ultimatumus, tik kad įsitikintumėte, ar į jus žiūrima rimtai – planas nepavyks.

Netylėkite – pasakykite, kas jus žeidžia

Kiekvienas konfliktas gali turėti šimtus išeičių, tačiau dažniausiai pasirenkamos viena iš šių dviejų – tylėti ir nesakyti nieko, tiesiog išeiti arba aiškintis viską „su vėjeliu“.

Aišku, viskas labai priklauso nuo to – apie kokius santykius kalbame. Pavyzdžiui, bendraujant su viršininku, tėvais ar sutuoktiniu gali prireikti vienu strategijų, o bendraujant su bendradarbiu, broliu, seserimi arba vaiku – kitų. Vis dėlto, vienas dalykas tinka visiems atvejams – jei jaučiate, kad bendraujant su NPD bruožų turinčiu asmeniu buvo peržengtos jūsų ribos, pasistenkite nereaguoti karštai, akivaizdžiai nesijaudinti ir nerodyti susierzinimo, tai niekada neišspręs problemos.

Neišspręs ir tylėjimas, kalbėti būtina, tik su viena sąlyga – nuslopus pirmoms emocijoms. Jei tai žmogus, kurį norėtumėte išlaikyti šalia savo gyvenime, privalote pasisakyti, kas santykiuose jums nepatinka ar žeidžia. Savaime suprantama, stenkitės tai daryti ramiai ir švelniai.

Pasakyti atvirai, kaip jų žodžiai ir elgesys veikia jūsų gyvenimą – būtina. Konkrečiai ir nuosekliai išdėstykite, kas nepriimtina ir kaip tikitės, kad su jumis bus elgiamasi. Pasiruoškite tam, kad jiems gali būti sunku suprasti ar įsijausti į jūsų jausmus, tačiau jei jūs tylėsite, tikėtina, jie to iš viso nesupras ir nesužinos.

Kurti atsvaros centrą

Jei per daug laiko praleisite disfunkciniuose santykiuose su narciziška asmenybe pasižyminčiu žmogumi, galite emociškai išsekti. Todėl šiems santykiams būtina atsvara – draugystės, ryšiai, kuriuose galite lengvai būti savimi, jaučiatės labiau suprantami ir gerbiami. Turint tokių atsvarų, kur kas lengviau bus grįžti ir kurti santykius su narcisistišku žmogumi, nes jausitės tvirtesni kaip asmenybės.

Jei jūsų socialinis ratas mažesnis nei norėtumėte, pabandykite lankyti užsiėmimus ir išbandyti naują hobį. Aktyviai dalyvaukite bendruomenės veikloje arba savanoriškai dirbkite vietinėje labdaros organizacijoje. Darykite ką nors, kas leistų susitikti su daugiau žmonių, su kuriais jaučiatės gerai.

Savivertės ugdymas

Atrasti sveiką santykį su žmogumi, pasižyminčiu narcisistiškais bruožais, pačiam turint žemą savivertę – labai sunku. Narcizas, net nevedamas blogų ketinimų, netrukus ims dominuoti ir „spausti“ jus. O sustiprinus savo savivertę, gali būti daug lengviau susidoroti su kai kuriais žalingais narcizo veiksmais.

Pozityvios saviugdos įgūdžiai, paprastas rūpinimasis savimi ir savo poreikiais, būdų, kaip nusiraminti ir atstatyti emocinę pusiausvyrą atradimas, pastebimai pakeistų ne tik jūsų savijautą, bet ir santykius su narcizu. Beje, aukštesnė savivertė taip pat gali padėti ir nustatyti aiškias ribas, ginti savo interesus, o tai yra labai svarbu, norint išlaikyti santykius su žmogumi, turinčių narcizo bruožų.

Pripažinti, kada reikia pagalbos

Nuolatinis santykių su narciziška asmenybe palaikymas, ypač jei jie konfliktiški ir labai sunkūs, gali pakenkti jūsų emocinei sveikatai.

Jei jaučiate nerimo, depresijos ar nepaaiškinamų fizinių negalavimų simptomus, o gal manote, kad santykiai su iššaukiančiu asmeniu daro jums neigiamą įtaką, nebijokite pripažinti, kad jums reikia pagalbos. Pirmiausia, kreipkitės į šeimos narius ir draugus, galbūt palaikymas, pokalbiai ir bendrystė padės įveikti sunkius etapus. O jei matote, kad padėtis dar rimtesnė – nesibaiminkite vizito pas specialistus, psichologus. Per emocines įtampas ir krizes nereikia eiti vienam – priimti pagalbą yra stiprybės ženklas.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *