Turite neklusnų vaiką? Siūlome pirmiausia išsiaiškinti, ar vaikas tikrai yra neklusnus.
10 klausimų sau prieš baudžiant vaiką
Nepamirškite, kad agresija būna ne tik fizinė, bet ir žodinė. O moralinė bausmė gali būti labai skaudi vaikui ir sukelti toli siekiančias pasekmes – žemą savivertę, nepasitikėjimą savimi, nerimą.
Blogiausia yra tai, kad vaiko neklausymas išveda tėvus iš kantrybės būtent tada, kai jie patys būna pažeidžiami, nepatenkinti ir dirglūs. O tokios būsenos mažai kas sugeba adekvačiai įvertinti situaciją.
Atsakykite sau į šiuo klausimus prieš imdamiesi barti vaiką
1. Ar jūsų reikalavimai neprieštarauja vaiko sugebėjimams, priklausomai nuo jo amžiaus?
Maži vaikai nesugeba kentėti ir laukti. Stiprūs žaibiški troškimai ikimokykliniame amžiuje atrytum išstumia visas išmoktas taisykles ir normas. Ir 11–13 metų vaikas, kol dar nesiformuoja valia, vaikas dažniau seka paskui savo „noriu“, o ne jūsų „reikia“.
2. Ar suprantate vaiko elgesio priežastis, jo poreikius, troškimus?
Žvilgsnis į situaciją vaiko akimis nebūtinai išspręs problemą. Tačiau tai bus pirmas žingsnis į susitarimą, kompromisų paiešką.
3. Ar atsižvelgiate į vaiko būseną?
Galbūt jis pavargo ar yra alkanas? Galbūt jis išsigandęs (ir į tai reikia pažiūrėti rimtai, kad ir kokios menkos jums atrodytų vaiko baimės)? Gal jis yra tiek įsiaudrinęs, kad nekontroliuoja savęs ir negirdi jūsų?
4. Ar jūsų reikalavimai nestabdo natūralių vaiko vystymosi mechanizmų?
Gal į vaiko įprotį visur lįsti, viską čiupinėti, ragauti, bandyti, tyrinėti įvairių daiktų vidų žiūrite ne kaip į vertingą likimo dovaną, padedančią vaikui mokytis, o kaip į savo bėdą?
5. Jus žeidžia vaiko elgesys ir įtarinėjate, kad jis tyčia elgiasi blogai?
Dauguma mūsų laiko savyje sukauptą senų nuoskaudų naštą. Bet kartais verta prisiminti, kad smėlio dėžė liko praeityje ir mums nebūtina dabar prasivardžiuoti ar duoti atgal, ypač jeigu skriaudėjas – savas vaikas.
6. Ar nekovojate jūs su vaiko fiziologinėmis ypatybėmis, ar jūsų reikalavimai yra išmintingi?
Juk dažnai vaikas paprasčiausiai negali įvykdyti tėvų reikalavimų. Nors tėvai mano, kad jis nenori ar tingi.
7. Ar neperkeliate vaikui atsakomybės už savo pačių nedėmesingumą, neatsakingumą ir tingėjimą?
Juk jeigu jūs vakar kažką uždraudėte, o šiandien pamiršote pakontroliuoti, tai ar kaltas vaikas, kad pamiršo apie bausmę?
8. Ar darote ką nors, kad vaikas jus išgirstų?
Ar mokate su juo bendradarbiauti ir susitarti, ar galite to išmokyti savo vaiką?
9. Ar nepervertinate vaiko supratimo apie pavojų, jo galimybes numatyti savo veiksmų pasekmes?
Juk vaiko smegenys – tai ne sumažinta suaugusiojo smegenų kopija. Jos dar ne visai suaugusios ir bręsta pamažu. Tik 16–18 metų paauglys jau įgauna suaugusio žmogaus smegenų savybes. Ir paskutinė subręsta kaktinė smegenų skiltis, kurioje yra centrai, atsakingi už elgesio kontrolę ir už galimybę numatyti savo veiksmų pasekmes. O kol kas vaikas elgiasi impulsyviai.
10. Ar neatimate iš vaiko teisės į savo norus, interesus, potraukius?
Juk jūs norite, kad vaikas būtų sėkmingas, kai užaugs, kad galėtų kelti sau tikslus ir jų siekti. Būtent dabar jis to mokosi.