Dauguma žmonių nėra įpratę tausoti savo nervų sistemos. Ją prisimena tik tada, kai peržengia kritinę ribą ir pasijunta visiškai perdegę.
Nervų sistemos stiprybė – ypatingas nervų ląstelių sugebėjimas atlaikyti ilgalaikius ar koncentruotus išorinės aplinkos poveikius ir nesustingti, kad išsaugotų save.
Trumpai tariant, žmogus su stipria nervų sistema sugeba ištverti sunkius gyvenimo iššūkius, konfliktus, negandas, gali susidurti su daugybe problemų ir jas spręsti.
Stipriai nervų sistemai būdinga:
* biologinis patikimumas (fiziologija, mityba, miegas, fizinis aktyvumas, sveikata),
* geras darbingumas (gera koncentracija, dėmesingumas),
* negreitas nuovargis (energijos atsargos, ištvermingumas),
* didelis emocinis atsparumas (sugebėjimas suvokti emocijas ir nebūti įvykių lengvai pažeidžiamam),
* sugebėjimas išsaugoti santarvę su savimi.
O pakrikusią, išsekusią, nualintą nervų sistemą pirmiausia išduoda penki požymiai.
1. Abejingumas
Psichinis ir fizinis „tingėjimas“, vidinių stimulų stoka, apatija ir ryškiausia pasekmė – depresija.
2. Neryžtingumas
Nesugebėjimas išsijudinti, bandyti, pradėti daryti kažką naujo. Atsakomybės už sprendimus perleidimas kitiems, leidimas kitiems parinkti jam veiksmus, sudaryti sąlygas, virtimas „robotu“, kuriam kiti nurodinėja, kaip reikia gyventi.
3. Abejonės
Pasitikėjimo savo jėgomis ir sugebėjimais stoka. Ryškiausias signalas – savo neveiklumo pateisinimai, pavydėjimas kitiems, be bandymų kažką padaryti pačiam, kažką nuveikti.
4. Nerimas
Foninė baimė, neramumas. Ryškus požymis, kad jau visai nualinta nervų sistema, – nemiga ir ligos.
5. Perdėtas atsargumas
Jis taip pat atskleidžia nepasitikėjimą savo jėgomis. Ten, kur reikia veikti, įsijungia gynyba ir baimė. Ryškus požymis – neveikimas ir savęs apribojimas ten, kur yra visiškai saugu, neurotiškumas.
Jeigu pasireiškia visi penki signalai, reikia skubiai susirūpinti savimi ir savo gyvenimu. Kreipkitės į psichologą. Jis padės išsiaiškinti situaciją ir surasti resursų nervų sistemai atgaivinti.
Visi šie požymiai formuoja žemą savivertę. Jeigu nieko nedarysite, tai kuo toliau, tuo sunkiau bus išsijudinti iš sąstingio. Kad palaikytumėte save, reikia pradėti nuo fiziologinių poreikių. Kiekvieną dieną stenkitės judėti: eikite pasivaikščioti po miestą, po parką. Sureguliuokite dienos režimą ir pasirūpinkite sveika mityba. Tai padės išjudinti organizmui reikalingus vidinius procesus.