Toksiški giminaičiai

Kai nustojame kalbėtis su artimu žmogumi…

Kiekvienas žmogus trokšta būti laimingas, ir tai visiškai normalus noras. Deja, žmonės retai būna tobuli. Kaip surasti kompromisą?

Ką daryti, jei jūsų artimiausi žmonės yra toksiški ? Nebendrauti su jais ar bandyti spręsti susidariusią situaciją? Ką daryti, jei būtent jūs pats esate nesantaikos šeimoje priežastis?

Įprasta girdėti tokius prieštaravimus: „Juk tai mano pats artimiausias žmogus! Mylimasis/mylimoji! Giminaitis!“ ir pan.

Šios frazės liudija, kad mumyse esama vidinių barjerų, kurie neleidžia mums tobulėti ir judėti pirmyn, spaudžia mus iš vidaus ir apskritai trukdo gyventi. Deja, mums nėra įprasta į pirmą vietą iškelti asmeninius interesus.

Artimųjų smūgiai – patys skaudžiausi, todėl geriau nedelsiant nutraukti ryšius su tironais. Kad suprastumėte, ar jūsų giminaitis yra toksiškas, paanalizuokime šias situacijas.

Pagrindiniai toksiškų žmonių požymiai:

Manipuliavimas pasitikėjimu.

Žmogus iš pradžių jus paguodžia, o paskui viešai iš jūsų šaiposi ar tyčiojasi. Apsimeta rūpestingu, o iš tikrųjų paaiškėja, kad jūs jam visai nerūpite.

Jis gali jus išklausyti, užjausti, kad išaukštintų save kitų, jam svarbesnių žmonių akyse – štai koks aš geras ir nuostabus. O dar jam norisi pasipuikuoti tuo, kad yra puikiai informuota apie svetimą asmeninį gyvenimą.

Būdas, kaip kovoti su tokiais žmonėmis, paprastas: nesidalykite su jais asmeninėmis problemomis, kalbėkite apie orą ar kitus neutralius dalykus, nesileiskite į asmeniškumus, neleiskite sau daryti išlygų.

Naudos ieškotojai

Šie žmonės niekuo neapsimetinėja. Jie tiesiog neribotam laikui pradingsta iš jūsų akiračio, o kai jiems ko nors prireikia, tuoj pat pasirodo horizonte.

Visiškai nesvarbu, ko jiems reikia: finansinės pagalbos ar mylimo žmogaus palaikymo. Atminkite: vos tik šis asmuo gaus tai, ko jam reikia, jis vėl išnyks.

Tačiau tą akimirką, kai jums patiems prireiks pagalbos, šis žmogus suras tūkstantį pasiteisinimų savo naudai ir galiausiai niekuo jums nepadės.

Šiuo atveju jums vėlgi tereikia išlaikyti distanciją, apriboti bendravimą iki minimumo ir neimti nuoskaudų į širdį. Užsitęsę santykiai su tokiais žmonėmis prives jus tik prie nervų ar kivirčo. Kam jums to reikia?

Nepripažįsta klaidų

Yra toks tipas žmonių, kurie jokiomis aplinkybėmis nepripažįsta klaidų, net jeigu jų klaidų liudininkais tapo visa krūva žmonių. Be to, aiškinimosi metu paaiškės, kad būtent jus šis asmuo kaltina dėl to, kas įvyko.

Tokia pozicija labai patogi: sukeldamas jums sumaišties jausmą, žmogus gali lengvai jumis manipuliuoti. Ši psichologinio smurto forma netgi turi savo pavadinimą.

Gaslighting – tai veiksmai, kurių asmuo imasi, siekdamas priversti kitą žmogų suabejoti savo teisumu.

Nesiaiškinkite santykių su tokiais žmonėmis, būkite pasitikintys savimi ir ginčo metu iki paskutinio atkakliai laikykitės savo pozicijos. Ir, žinoma, nepamirškite atsikratyti šio tipo giminaičių – sutaupysite begalę nervų.

Tironija ir agresyvus elgesys

Šio tipo asmenybių dažniausiai pasitaiko žmonos-vyro arba tėvų-vaikų porose. Vienas iš poros narių visada yra lyderis, o kitas – užguita auka.

Šie žmonės su savo aukomis kariauja tikrą karą: verčia jas pavydėti, vengia tiesioginio bendravimo, stengiasi primesti savo nuomonę. Šie žmonės visada ir visur yra teisūs, tik jie vieni žino, kaip reikia daryti geriau ir teisingiau.

Čia neatmetama netgi ir fizinio smurto galimybė.

Aukai šiuo atveju būtina kokiomis priemonėmis nutraukti bendravimą su tironu. Svarbu pasirinkti tinkamą elgesio liniją, nebūtina šaukti, verkti, aštriai reaguoti į pareiškimus ar išsišokimus, nerodykite savo baimės.

Būtina išeiti be jokio apgailestavimo. Juk šiuo atveju bendravimas su tironu – tai tiesioginė grėsmė sveikatai -psichologinei ar netgi fizinei.

Nuolatinė kritika

Žmonės-skeptikai įsitikinę, kad būtina komentuoti bet kokį jūsų veiksmą, vertinant jį būtinai iš neigiamos pusės.

Verta prisiminti, kad visi žmonės klysta, tačiau paprastai nuolatinis kasdieninis smerkimas priverčia net ir labiausiai savimi pasitikintį žmogų suabejoti savo gebėjimais.

Priekaištaudamas kitiems žmonėms, manipuliatorius stengiasi parodyti save geresniu. Kaip kovoti su tokiais žmonėmis? Niekaip. Atsakymas čia gali būti tik vienas: bėkite nuo jų kuo toliau.

Jei vis dėlto nepavyksta išvengti pokalbio, būkite mandagūs, nesileiskite išmušami iš pusiausvyros, nekreipkite dėmesio į išpuolius ir neparodykite, kad agresoriaus žodžiai jus skaudina. Jei viskas susiklostys normaliai, manipuliatoriui paprasčiausiai pasidarys neįdomu, nuobodu ir jis nustos elgtis taip agresyviai.

Kodėl svarbu, kad bendravimas būtų minimalus

Negatyvūs kontaktai su artimaisiais daro didelę įtaką jūsų psichinei ir fizinei sveikatai. Psichosomatikos požiūriu, kiekvienas negatyvus jausmas gali sukelti kokią nors tikrą fizinę ligą.

Kaltės jausmas gali vesti į traumatizmą, stuburo skausmus. Dažniausiai šis jausmas mums primetamas iš išorės, kieno nors kito nuomone ar smerkimu. Pavyzdžiui, tų pačių artimųjų.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *