Kai per dideli lūkesčiai sukelia pyktį

Kaip suvaldyti kitų lūkesčius, kad nenusiviltumėte.

„Lūkesys skatina nusivylimą. Tai nesveikas prisirišimas prie žmonių, daiktų ir rezultatų, kuriuos norėtume kontroliuoti, bet to nedarome.” – Daktaras Steve’as Marabolis

Tikime, kad tikintis, kad kažkas atsitiks, tai automatiškai įvyks. Tikimės ir svajojame, kad tvirtai laikomi lūkesčiai išsipildys. Ir iš tikrųjų čia nėra nieko blogo – ypač kai turime rimtą priežastį manyti, kad išpildę lūkesčius būsime laimingi. Daugelis iš mūsų išmoksta iš praeities patirties, kad tam tikri dalykai padarys mus laimingus. Pavyzdžiui, iš patirties žinau, kad rytinės latte gaminimas dažniausiai man teikia laimės ir energijos, todėl pagrįstai tikiuosi, kad tai bus kiekvieną rytą, kai pabundu.

Lūkesčių problema išryškėja, kai tikimės, kad kažkas atsitiks be jokios svarios priežasties ar įrodymų. Jei tikiu, kad vien tik mano lūkesčiai atneš man tai, ko trokštu, susikuriu nepagrįstus lūkesčius, kurie mane nuvilia. Pavyzdžiui, aš negaliu pasigaminti latte tiesiog manydama, kad ji egzistuoja. Turiu imtis veiksmų, kad ją pasidaryčiau. Turiu įpilti espreso, vandens ir pieno į aparatą ir paspausti mygtuką. Tikintis, kad mano latte pasirodys, kai atsibusiu, nusivilsiu.

Tą pavyzdį lengva suprasti, tačiau kalbant apie žmones, viskas tampa kurkas painiau. Daugelis iš mūsų žino, kad tikėtis, kad latte atsiras iš mūsų minčių tą minutę, kai pabundame, yra nerealu. Tačiau daugelis iš mūsų tam tikru momentu tikėjome, kad tikėdamiesi, kad kiti elgsis taip, kaip mes norime, tai pavyks.

Pavyzdžiui, galite tikėtis, kad jūsų partneris ryte pagamins jums latte, o tai malonu ir draugiška iš jūsų partnerio pusės, jei jūsų partneris ruošiasi tai padaryti. Bet kas atsitiks, jei jūsų partneris nėra suinteresuotas pateisinti šių lūkesčių? Galite jaustis sukrėstas, nusiminęs ir pasipiktinęs. Tokiais atvejais lūkesčiai tampa iš anksto apgalvotais pasipiktinimais.

Turėtų būti lengva pagalvoti apie atvejus iš savo gyvenimo, kai jautėte nepasitenkinimą žmogumi, kuris nepateisino jūsų lūkesčių. Žinau, kad tai man. Jei visada norite, kad gyvenimas klostytųsi taip, kaip jums reikia, tai tikrai liksite nusivylęs, nes gyvenimas taip neveikia. Jūsų tėvai, sutuoktinis ir vaikai ne visada pateisins jūsų lūkesčius, ir tai nėra nieko blogo. Užuot leidę, kad jūsų lūkesčiai sukeltų nusivylimą ir pasipiktinimą, tai geriau padeda išlaikyti savo idėjas apie tai, kaip viskas turėtų būti.

Pagalvokite apie tai: kodėl mes nesinerviname, kai latte nepasigamina pati, bet susierziname, jei jos mums nepagamina sutuoktinis? Iš kur kyla mintis, kad tikėdamiesi, kad kiti elgsis taip, kaip mes norime, jie taip ir pasielgs? Kas verčia mus pykti ant kitų žmonių, kai jie neatitinka mūsų lūkesčių?

Neišreikšdami lūkesčių dėl santykių duoti ir imti, žmonės savo galvose kuria istorijas, sugalvoja, kas, jų nuomone, yra tikėtina, o kas ne. Tokiu būdu santykiuose esantys žmonės susitaria net tada, kai neaptaria jo smulkmenų. Žmonėms sunku pateisinti mūsų lūkesčius, kai jie nežino, kas jie yra. Tačiau vis tiek jaučiamės skriaudžiami, kai nepatenkinami mūsų poreikiai.

Pavyzdžiui, dažnai girdžiu apie tai, kaip mano klientai jautė pareigą metų metus klausytis savo draugų ir šeimų problemų, net kai to nenorėjo, nes tikėjosi, kad mainais gaus tą patį. Kai to neįvyksta, jie jaučiasi suirzę ir skriaudžiami. Aš daug kartų jaučiausi taip pat. Nesunku patikėti, kad jei kažką duodi žmonėms, norisi tikėti tą patį atgal duos ir tau.

Tačiau neišsakyti lūkesčiai dažniausiai neišsipildo

Atvirai kalbėdami apie savo lūkesčius kitiems, galite pagerinti jų galimybes išsipildyti. O išmokę nesitikėti, kad žmonės žinos, ko jums iš jų reikia, jums bus daug lengviau papasakoti apie savo poreikius. Užuot tikėję, kad kiti skaitys jūsų kūno kalbą, pasakykite jiems, kodėl esate nusiminęs ar nusivylęs.

Tuo pat metu galvodami, kad aiškiai perteikę savo lūkesčius žmonės elgsis taip, kaip norite, taip pat galite jaustis nusivylę. Mano didžiausias iššūkis, susijęs su lūkesčiais, yra suabejoti, ką daryti, kai mano vaikai turi laikytis taisyklių, kurias sukūriau, kad jie būtų saugūs, sveiki ir pagarbūs. Žinau, kad šaukimas ir pyktis nėra išeitis, todėl visada svarstau kitus būdus, kaip patenkinti savo lūkesčius.

Jei tikimės, kad kiti žmonės elgsis taip, kaip nesuderinama su jų interesais, jie tikriausiai priešinsis šiems lūkesčiams ir ant mūsų pyks. Be to, jie tikriausiai taip pat pasipiktins mumis. Pagalvokite apie tai: kaip jaučiatės, kai žmonės tikisi, kad darysite tai, kas neatitinka jūsų tikslų ir vertybių?

Galvodami apie savo lūkesčius kitiems, pagalvokite, ar visiškai juos išreiškėte. Įsitikinkite, kad tie lūkesčiai atitinka jūsų partnerio, draugo ar šeimos nario interesus. Kai atsisakysite lūkesčių, kad viskas turi būti taip, kaip norite, kad galėtumėte jaustis gerai, jūs patirsite pasitenkinimą net tada, kai viskas klostysis ne taip, kaip tikėjotės.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *