Kaip išgyventi šeimos sistemoje

Yra tokių šeimos sistemų, kuriose vienas ar keli jos nariai turi griebtis įvairių destruktyvaus ar save naikinančio elgesio rūšių. Tai būtina, norint išsaugoti ir pačią šeimos sistemą, ir norint toliau jai priklausyti.

Supraskite mane teisingai. Aš visiškai nesiruošiu suversti atsakomybės už žmogaus elgesį jo aplinkai. Tiesiog įtampos laipsnis šeimyninėse sistemose kartais būna toks, kad kito kelio nelieka.

Žmonės gali įvairiai kovoti su šiuo stresu. Priklausomai nuo asmenybės bruožų, ankstesnės patirties ir kitų veiksnių, žmonės pasirenka skirtingą elgesį. Kažkas pasitrauks į knygų pasaulį. Kažkas puls persivalgyti, dar kažkas – ners į darboholizmą.

„Kai esu šiek tiek įkaušusi, seksas su vyru yra daugmaž pakenčiamas, nekelia tokio pasibjaurėjimo. Ir vyras taip neerzina, kaip tada, kai esu blaiva.”

„Pakanka tik susirgti ir mane trumpam palieka ramybėje, galiu bent šiek tiek pailsėti.

„Guodžiuosi skaniu maistu. Nes manęs absoliučiai netenkina nei gyvenimas, nei santuoka.”

Esame socialios būtybės ir priklausome nuo savo šeimos sistemų labiau, nei įsivaizduojame.

O man, kaip psichologei, džiugu stebėti, kaip žmogus terapijos proceso metu pirmiausia įgauna jėgų pamatyti savo įprastus būdus, kaip įveikti šią įtampą. Pamažu žmogus pradeda ieškoti tinkamesnių variantų, kaip nors tvarkytis su tomis emocijomis, jausmais, kurie gimsta kontaktuojant su jam reikšmingais žmonėmis.

Ir ne visada situacija baigiasi santykių su aplinka nutraukimu (nors būna ir taip). Tai gali būti optimalios distancijos, leidžiančios žmogui išsaugoti save, pasirinkimas. Arba labiau tiesioginiai komunikacijos būdai. Ar dar kažkas. Naujo būdo, kaip sąveikauti su sistema, paieškos – visada yra kūrybinis procesas.

Kartais šeimos sistema priešinasi vienos iš savo grandžių pokyčiams ir stengiasi grąžinti žmogų į įprastą būseną. Tokiu būdu sistema stengiasi išlaikyti status quo, net jeigu šis stabilumas yra destruktyvus visoms šios sistemos grandims.

Tačiau „faršo atgal į mėsą neatmalsi“. Pokyčių procesas jau prasidėjo.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *