Kaip išlikti pozityviam, kai aplinkui tiek daug streso ir nerimo?

Žymaus psichiatro Viktoro Franklio gyvenimas buvo labai sudėtingas. Jis buvo konclagerio kalinys, išgyveno, sukūrė savo terapijos mokyklą ir ištraukė iš depresijos šimtus žmonių.

Savo mokiniams Franklis diegė, kad žmogus negali paveikti savo gyvenimo įvykių, tačiau jis gali pasirinkti savo požiūrį į tuos įvykius. pakreipti juos į laimės ar nelaimės pusę.

Apie optimizmo naudą

Neretai manoma, kad nepagrįstas optimizmas yra kenksmingas, nes verčia žmones nešioti rožinius akinius ir nematyti realaus gyvenimo vaizdo. Neva optimistai apgaudinėja save bėgdami nuo nepalankios tikrovės į iliuzijų pasaulį. Iš tikrųjų būti pozityviam dar nereiškia ignoruoti faktų ir sveiko proto. Visa esmė glūdi dėmesio fokuse, sugebėjime pastebėti net tik savo silpnąsias savybes, bet ir stipriąsias, nukreipti žvilgsnį nuo grėsmės ir konfliktų į savo galimybes, problemų sprendimo būdus.

Pozityvūs žmonės neišsigalvoja to, ko nėra. Jie sugeba būti dėkingi, pastebi aplinkinių pagalbą, stengiasi vystyti savo potencialą vietoj skundų ir dejonių.

Atlikti tyrimai parodė, kad pozityvūs darbuotojai būna efektyvesni, kūrybingesni, moka palaikyti komandos dvasią, iš jų išauga puikūs lyderiai. Susikoncentruodami į pergales ir pasiekimus, tokie žmonės stiprina savo savivertę, aktyviai pritaiko savo talentus, nebijo priimti rizikingų sprendimų.

Kaip būti optimistu pasaulyje, kur vyksta, karas, siaučia ligos ir nuolat patiriame stresą?

1. Rašykite dėkingumo dienoraštį

Šį metodą sugalvojo Martinas Seligmanas, Pozityvios psichologijos centro įkūrėjas JAV. Jis atliko dešimtis tyrimų prieš paskelbdamas savo atradimą: žmonės, kurie susikoncentruoja į savo stipriąsias savybes ir privalumus, būna kelis kartus laimingesni už kitus tyrimų dalyvius.

Kasdienis dėkingumo sąsiuvinio pildymas 10 proc. padidina laimingumo lygį. Kuo ilgiau žmogus tuo užsiima, tuo harmoningesnė tampa jo psichinė sveikata.

2. Keiskite erdvę aplink save

Kad būtumėte pozityvūs, apsupkite save optimistais, darykite daugiau dalykų, kurie jums patinka ir pripildo jus energijos. Išanalizuokite savo gyvenimą, išsiaiškinkite, kokie žmonės įvaro jums stresą, sukelia daugiau problemų, nei suteikia džiaugsmo. Mažinkite bendravimą su tokiais, atsikratykite skolų ir nemalonių įsipareigojimų, didinkite darbų, kuriems tinka žodžiai „noriu, patinka, mėgstu“, apimtis.

3. Skaitykite tik geras naujienas

Pasaulyje per daug streso, kad kurstytume neapykantos ugnį skaitydami naujienas apie katastrofas ir nelaimes. Liaukitės žiūrėti vaizdo įrašus, skaityti tinklaraštininkų pranešimus, kurie platina gandus, kelia nerimą ir pasipiktinimą, tikrinkite gaunamą informaciją. Prisiminkite, kad yra daug tokių, kurie mėgsta iškraipyti faktus, prikurti tai, ko nėra. Stenkitės susikoncentruoti į pozityvą, mažiau kritikuokite žmones ir daugiau juos girkite, pastebėkite jų privalumus, sakykite komplimentus.

4. Nepamirškite poilsio

Darbas, rūpinimasis artimaisiais ir buitimi neturi užimti visą laisvo laiko, stenkitės išlaikyti pusiausvyrą tarp triūso ir poilsio, surasti būdų, kaip atstatyti jėgas. Tam tiks bet koks laiko praleidimas, kuris jums patinka – sportas, skaitymas, stalo žaidimai, rankdarbiai, menai, meistravimas, mokymasis, meditacija. Jeigu darbe per didelis krūvis ir nelieka laiko sau, negalvokite apie rezultatus, mokykitės patirti malonumą iš paties užsibrėžtų tikslų siekimo proceso.

5. Formuluokite teigiamus klausimus

Net jei atrodo, kad gyvenimas atsuko jums nugarą, stenkitės nedramatizuoti situacijos, neišpūskite savo kentėjimo. Paklauskite savęs: ar tai tikrai yra pati blogiausia diena jūsų gyvenime, ar jums tikrai niekada nesiseka, ar jūs visada viską sugadinate. Atmeskite apibendrinimus, nesistenkite matyti pasaulio tik juodomis ar baltomis spalvomis, pastebėkite ir gerų dalykų susiklosčiusioje situacijoje. Juk galėjo būti ir blogiau, o atsitiko taip, kaip atsitiko. Tai ne katastrofa,o laikini sunkumai, kuriuos galima išspręsti.

6. Didinkite savo fizinį aktyvumą

Geriausias būdas pakelti dopamino ir endorfinų lygį – mankštintis, pabėgioti, paplaukioti, pašokti ar užsiimti bet kokios kitos rūšies sportu, kuris jums patinka. Atsitraukite kuriam laikui nuo socialinių tinklų, išeikite pasivaikščioti gryname ore. Mūsų kūnas atsipalaiduoja, kai stebime gamtą, medžius, žalumą ar giedrą dangų.

7. Surinkite palaikymo dėžutę

Krizės atvejui po ranka naudinga turėti kažką, kas palaikytų sunkiu metu. Iš anksto pasiruoškite sau „palaikymo dėžutę“. Į ją galima įdėti daiktų, kurie pataisytų nuotaiką: pinigų apsipirkimui, gardumynų, fotografijų, kuriose užfiksuotos laimingiausios akimirkos, garsių žmonių citatų ir pan.

8. Priimkite savo neigiamas emocijas

Kartais gyvenimas susiklosto ne taip, kaip mes planavome, tada nebūna jėgų įtikinėti savęs, kad viskas gerai. Nemeluokite sau ir nenuvertinkite situacijos, nesistenkite šypsotis pro ašaras. Būkite savimi, priimkite apmaudą, pyktį, nerimą, depresiją. Neigiamose emocijose nėra nieko blogo, verkti ir jaustis silpnam neturi būti gėda. Pabandykite garsiai nusakyti savo emocijas, o paskui nukreipkite dėmesį į tokias gyvenimo sferas, kur jums viskas sekasi (darbą, šeimą, hobį, keliones).

9. Suraskite prasmę tame, aks įvyko

Jeigu projektas žlugo, nekeikite savęs, padėkokite už įgytą patirtį. Jeigu išgyvenate skyrybas, negalite susitaikyti su sunkia liga, priaugote 100 kilogramų svorio – paieškokite šioje būsenoje kokios nors prasmės. Kam jums reikalinga tokia situacija? Gal jums reikia išmokti mylėti save, dvasiškai augti, peržiūrėti senus įpročius, pataisyti santykius su giminėmis, išsikelti sau naujus tikslus – ieškokite to, kas reikšminga jums.

10. Mokykitės patys kurti pozityvą

Kaip būti optimistu? Dažniau padėkite kitiems žmonėms, gražinkite šį pasaulį, dauginkite jame gėrį savo veiksmais, darbais, mintimis ir žodžiais. Pagalvokite, ką jūs galite pasiūlyti. Pasidalykite geromis naujienos su kaimynei, pagirkite kolegės šukuoseną, parašykite dėkingumo laišką kompanijai, kuri jus nuolat aptarnauja, palikite arbatpinigių padavėjui. Dalykitės savo džiaugsmu – ir laimės padaugės, jūs pasijusite reikalingi, reikšmingi, kupini energijos naujiems žygdarbiams. Prisiminkite, kad gėris turi savybę sugrįžti.

Kad būtumėte pozityvūs, keiskite požiūrį į įprastus dalykus, dažniau dėkokite pasauliui už tai, ką turite, kalbėkite apie gerus dalykus, apsupkite save maloniais žmonėmis. Viskas turi dvi puses, nesikoncentruokite į negatyvą, nemažinkite savo privalumų, suteikite nemaloniems įvykiams asmeninę prasmę – tegul jie tampa išeities tašku geresniam gyvenimui.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *