Kaip laiku sustoti ir nepersiryti: 3 psichologiniai metodai

Pasižadame sau, kad maitinsimės saikingai, bet nieko neišeina. Problema ta, kad mes nesuvokiame, jog turime pasirinkimą: tęsti valgymą ar sustoti.

Šie trys psichologiniai metodai gali jums padėti atsikratyti mitybos autopiloto ir įprasti nepersivalgyti. Mat sąmoningumas padeda pagerinti gyvenimo kokybę, taip pat ir pakoreguoti mitybos elgseną.

I metodas: ar aš esu gyvas, ar kino filme?

Psichoterapeutas Jamesas Bugentalis, aiškindamas apie sąmoningo ir nesąmoningo gyvenimo skirtumus, naudojo tokį pavyzdį: šeštadienio vakarą iš kino teatro išeina šeima: motina, tėvas ir vaikas. Vaikas klausia tėvų: „Mama, tėti, ar mes gyvi, ar filme?“ Bugentalis sakydavo , kad tai yra svarbiausias mūsų gyvenimo klausimas: „Ar aš esu gyvas, ar filme?“

Per gyvenimą mūsų psichika įrašo milžinišką kiekį filmų arba failų – tai mūsų apibendrinta patirtis. Kai patenkame į panašią situaciją, filmai atsikuria vėl ir vėl.

Sisteminis elgesys – tipiškas tokio filmo pavyzdys. Dauguma iš mūsų įprato persivalgyti konkrečiose situacijose, pagal scenarijų. Paprastai svarbų vaidmenį vaidina mūsų mėgstami „draudžiami“ produktai, paros laikas (vakaras po sunkios darbo dienos, naktis), nuotaika (nerimas, pyktis, kaltės jausmas, nuobodulys, vienišumas).

Tačiau ne viskas, ką mes darome,būna tipiškų scenarijų atkūrimas. Mes galime pasirinkti ne filmą, o gyvenimą. Ką reiškia būti gyvam? Gyva yra tai, kas bet kuriuo momentu gali pasikeisti.

Tai reiškia, kad mums nebūtina visą likusį gyvenimą kartoti senus filmus. Mes galime pasielgti kitaip, ne pagal įprastą autopilotą, o surasti kitą galimybę. Mes galime pataisyti sau nuotaiką ne maistu, o kažkuo kitu, kas mus taip pat džiugina. Galime bandyti naujus produktus, naują mitybos režimą, naujus maršrutus, sporto rūšis, susipažinti su naujais žmonėmis. Svarbu tik panorėti ir dar svarbu, kad tai ateitų jums į galvą.

II metodas: sustoti ir suskaičiuoti iki dešimties

Kad laiku nustotume valgyti, reikia išmokti daryti pauzes. „Pertraukoje tarp stimulo ir reakcijos slypi žmogaus laisvė, – sakė vienas egzistencinės psichologijos specialistų Rollo May. – reikia sulaikyti reakciją, nes reakcija į stimulą (pavyzdžiui, į skanų maistą) be pauzės išbraukia pasirinkimo momentą, atima iš mūsų laisvę.“

Jeigu nereaguosime į stimulą iškart, o sustabdysime reakciją, mes turėsime pasirinkimą, neprivalėsime reaguoti būtent taip, kaip anksčiau. Laisvė prasideda nuo pauzės.

Stenkitės valgydami kuo dažniau daryti pauzes. Pajuskite ir įvardinkite kvapus, kuriuos užuodžiate, garsus , kuriuos girdite, apžiūrėkite patiekalo vaizdą, produktus, indus, įrankius, stalą, formas, spalvas, aplinką, pajuskite momento atmosferą. Tada jūs maitinsitės sąmoningai.

Jei nusprendėte užkąsti, padarykite 15 minučių pertrauką. Per tą laiką galėsite patikrinti , ar tikrai išalkote, ar tai nėra psichologinis alkis (stresas, nuobodulys, vienišumas).

III metodas: pažvelgti į save iš šalies

Galimybė pažvelgti į save iš šalies – nuostabus mūsų sąmonės sugebėjimas. Mes galime mintyse išeiti iš situacijos „čia ir dabar“ ir pamatyti ją kitaip, tai yra, surasti joje alternatyvių galimybių, variantų, kaip mums pasielgti. O jų visada būna. Reikia tik „pabusti“ ir pažvelgti į save iš šalies.

Prisiminkite tipišką situaciją, kai jūs persivalgote. Kokius produktus tada valgote, kokiu paros metu, kokios nuotaikos būnate? Dabar įsivaizduokite, kad jūsų vietoje atsiduria mėgstamas herojus ar žmogus, kuriuo žavitės. Kaip jis ar ji elgtųsi jūsų vietoje?

Pagalvokite, kaip pakeisti tokią situaciją (produktus, mitybos laiką, nuotaiką), kad laiku nustotumėte valgyti. Jūs tarsi nubrėžiate naujus maršrutus, kaip apeiti aplink liūną, kuris jus paprastai įtraukia.

Žvilgsnis iš šalies pakeičia mūsų požiūrį į gyvenimą, suteikia galimybę valdyti situaciją. Būti sąmoningam reiškia ne paprasčiausiai dalyvauti gyvenime, o formuoti jį pagal asmeninius tikslus ir ketinimus.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *