Kai karšta, dažniausiai neturime apetito, tačiau turime ką nors suvalgyti. Deja, mūsų maisto pasirinkimas gana dažnai tik dar labiau sustiprina karščio pojūtį. Būtent todėl norime jums patarti, kokį maistą vertėtų rinktis karštomis dienomis, ir kokio maisto rekomenduojama vengti.
Kodėl tinkama mityba karštu oru yra tokia svarbi?
Tinkama mityba yra raktas į sveikatą ir gerovę. Patiekalus vertėtų rinktis atsižvelgiant į sezonų kaitą ir sezoninius vaisius bei daržoves. Tai – dar ne viskas. Kai temperatūra viršija 30 laipsnių Celsijaus, turėtumėte skirti ypatingą dėmesį tam, kas atsiduria jūsų lėkštėje. Žinoma, karštomis dienomis labai svarbu išgerti daug vandens, tačiau vien vandeniu nepalaikysite gyvybės. Nors karštomis dienomis valgyti gali nesinorėti, tačiau reikia aprūpinti organizmą būtinomis maistinėmis medžiagomis. Jei pasirinksite tinkamą mitybą, maistas gali padėti geriau ištverti karštį. Štai kodėl labai svarbu žinoti, ką valgyti ir ko nevalgyti karštu oru.
Ko rekomenduojama nevalgyti (ne tik) per karščius?
Karštomis dienomis reikėtų atsisakyti viso sunkaus maisto, kurio rekomenduojama vengti ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais. Tai – greitas maistas (t. y., mėsainiai, bulvytės, kebabai, ir t.t.), kuris karštomis dienomis gali būti itin žalingas organizmui. Viskas yra dėl to, kad juose yra daug paprastų cukrų, kurių virškinimui organizmas sunaudoja daug energijos. Šio proceso metu kūno temperatūra pakyla. Taip pat rekomenduojama vengti sūrių užkandžių. Druskos perteklius gali sukelti dehidrataciją, o tai labai pavojinga karštu oru. Panašiai veikia ir cukraus perteklius, todėl saldumynų rekomenduojama atsisakyti. Karštu oru valgomas šokoladas ar pyragas taip pat gali sukelti mieguistumą, dirglumą ar koncentracijos sutrikimus.
Ko dar nevalgyti ir negerti per karščius?
Tuo sąrašas nesibaigia. Jame yra ir kitų maisto produktų bei gėrimų. Nors kai kas gali jus nustebinti, tačiau karštomis dienomis geriausia to atsisakyti. Sužinokite, ko rekomenduoja vengti mitybos specialistai.
· Karštu oru neturėtumėte valgyti nesmulkintų grūdų. Žinoma, įprastai juos valgyti yra labai sveika, nes juose yra daug skaidulų. Vis dėlto, karštomis dienomis šis didelis nesmulkintų grūdų pranašumas virsta trūkumu. Skaiduloms virškinti organizmas turi išeikvoti daug energijos, o tai siejama su kūno temperatūros padidėjimu. Be to, norint pasisavinti maistines medžiagas iš grūdų, reikia daug vandens.
· Karštu oru būkite atsargūs su mėsa. Dėl didelio baltymų kiekio mėsos virškinimas yra tikras iššūkis organizmui, kuris siejamas (kaip jau minėjome) su kūno temperatūros padidėjimu. Nereikia visiškai atsisakyti mėsos, tačiau geriausia rinktis virtą ar troškintą paukštieną.
· Manote, kad karštu oru ledai vėsina? Deja, tai nėra tiesa. Vėsinantį poveikį jausite ne ilgiau nei 15 minučių. Vėliau, kai organizmas pradeda virškinti ledus (kuriuose yra daug riebalų ir cukraus), kūno temperatūra pakyla. Be to, visi šaldyti maisto produktai ir gėrimai kenkia skrandžiui.
· Karštu oru reikia vartoti daug skysčių, tačiau kava, arbata, kola ir energetiniai gėrimai nėra pats geriausias pasirinkimas. Jie turi diuretikų poveikį, pašalina magnį ir kalį iš organizmo.
· Karštu oru taip pat reikėtų vengti alkoholio (net ir silpno alaus). Kai vartojate alkoholinius gėrimus, jūsų kraujagyslės išsiplečia. Tą patį poveikį turi ir saulės spinduliai. Alkoholio vartojimas karštu oru gali sukelti širdies aritmiją.
Ką valgyti karštu oru?
Jau žinote, ką nevalgyti karštu oru, tad pats metas atskleisti, kokie patiekalai yra tinkami karštomis dienomis. Rinkitės bet kokį lengvai virškinamą maistą – vaisiai ir daržovės visada yra pats tinkamiausias pasirinkimas. Galite rinktis sultis, valgyti salotas ar kitus patiekalus. Verta rinktis tokius vaisius ir daržoves, kuriuose yra daug vandens, pavyzdžiui, pomidorus, agurkus, arbūzus, melionus, ananasus, obuolius. Puikus pasirinkimas yra ir šaltos sriubos, pavyzdžiui, gaspacho ar šaltibarščiai. Jei mėgstate aštrų maistą, galite išbandyti Indijoje populiarius patiekalus. Vertėtų nepamiršti, kad aštrūs prieskoniai skatina prakaitavimą, tačiau tai yra natūrali organizmo reakcija, galinti padėti išvengti perkaitimo. Be to, aitriosiose paprikose ar Kajeno pipiruose esantis kapsaicinas stimuliuoja smegenų sritį, kuri yra atsakinga už kūno vėsinimą.