Kodėl gelbėjame artimuosius?

Kodėl mes stengiamės išgelbėti savo artimuosius? Ar tai tikras rūpestis?

Tikriausiai teko sutikti žmonių, kurie visada visus gelbsti. Jie įsitraukia į absoliučiai visas situacijas, kai kur nors kam nors blogai, net jeigu jų pagalbos niekas neprašė. Gelbėtojai tai daro ne iš savo psichologinės brandos, o kaip tik atvirkščiai. Bet apie viską iš eilės.

Brandūs ir ekologiški santykiai tarp žmonių kuriami tam tikros sąveikos pagrindu. Formatu „tu padedi man – aš padedu tau”.

Nukrypimas viena ar kita kryptimi atsiranda, kai vienas iš dalyvių užima vaiko (infantilaus ir nesugebančio prisiimti atsakomybės) poziciją, o kitas tampa suaugusiu (kuris ir prisiima šią atsakomybę). Anksčiau ar vėliau tokie santykiai sukelia konfliktus, skaudžius išgyvenimus abiem dalyviams.

„Visuose savo romantiškuose santykiuose aš užėmiau aukos ir vaiko poziciją, o mano partneris buvo gelbėtojas. Tai kartojosi vėl ir vėl, kol supratau, kad nesijaučiu laiminga. Nuėjau pas psichoterapeutą ir supratau, kad visi mano romanai vystosi pagal vieną ir tą patį scenarijų dėl vaikystės traumų. Padirbėjau su pagrindine iš jų ir viskas pradėjo staigiai gerėti. Dabar gerbiu ir myliu save, nebijau prisiimti atsakomybės ir esu pasiruošusi lygiaverčiams santykiams”, – pasakoja viena iš pacienčių.

Su kuo susijęs įprotis gelbėti žmones?

Daugeliu atvejų – su tvirtu įsitikinimu, kad „Esu vertingas ir įdomus tik tada, kai galiu būti naudingas”.

Štai kodėl kopriklausomybė, tiesiogiai susijusi su gelbėtojo sindromu, pajėgi pakelti žmogaus savivertę, leidžia pasijausti stipresniu ir reikalingu.

Kai realiai mylite ir vertinate save, jums nereikės nusipelnyti kitų meilės. Jūs tai gaunate tiesiog todėl, kad jūs – tai jūs.

Kaip suprasti, kad padedate kitam žmogui ne iš rūpesčio, o skatinami gelbėtojo sindromo?

Užduokite sau paprastą klausimą: „Ar turiu problemą, panašią į tą, kurią padedu spręsti kitam?” Jei atsakymas teigiamas, greičiausiai veikiate, skatinami noro „gelbėti”, būti naudingu ir reikšmingu.

Su gelbėtojo sindromo gydymu būtina paskubėti. Nuo to priklauso jūsų gyvenimo kokybė ir santykiai su žmonėmis.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *