Liaupsės kaip manipuliavimo įrankis

Jūs, žinoma, nusipelnote džiaugtis komplimentais, jei tik jie skamba nuoširdžiai. Būti pripažintiems už tai, ką darote – ar tai, kas esate – yra tiesiog puiku. Tai padeda sustiprinti mūsų savivertę. Dauguma mūsų dievina komplimentus ir liaupses, nes jie sušildo mūsų širdis, mus nudžiugina, nuveja senas baimes ir abejones.

Tačiau liaupsės turi ir tamsiąją pusę. Tai gali būti savotiškas žodinis kyšis, kuriuo žmogus siekia kažkokių savanaudiškų tikslų. Šiame straipsnyje apžvelgsime šešis būdus, kaip liaupsėmis gali būti pasinaudota siekiant įgyti jūsų malonę ar kažko norint iš jūsų – kažko, ko kitu būdu veikiausiai nesuteiktumėte. Jei jaučiatės nesaugiai ir trokštate išorinio patvirtinimo, kad pasijustumėte vertingi ar geri, jūs – puikus taikinys nenuoširdiems komplimentams, liaupsėms, kurios turi savo kainą. Už tokius komplimentus reikia susimokėti, skelbia psychologytoday.com.

Liaupsintojai pasinaudos jūsų savivertės netobulumu ir iš tolo užuos, kad nepasitikite savimi. Jie tiksliai žinos, kaip sustiprinti jūsų pasitikėjimą – ir sumažinti jūsų nesaugumą – tačiau jų komplimentai skirti ne jūsų gerovei, bet jų pačių…

Tai nereiškia, kad nuo šiol turėsite įtarinėti kiekvieną žmogų, kuris tik pasakys jums kažką gero. Tačiau tam tikrais atvejais yra išties išmintinga apsvarstyti, ar komplimentus žarstantis žmogus nenori gudriai pasinaudoti jumis. Jų liaupsės – tai spąstai, ypač jei tos liaupsės yra gerokai perdėtos.

Taigi pateikiame šešis būdus, kuriais liaupsintojai gali bandyti jumis pasinaudoti.

1. Jei liaupsintojai patys turi savo nesaugumų, jų komplimentai gali būti skirti įgyti jūsų palankumą, geriau įsitvirtinti toje grupėje, kurios svarbus narys esate. Jie gali perdėtai imti liaupsinti jūsų nuomonę, kad pelnytų jūsų malonę. Kad įtvirtintų savo santykius su jumis, jie gali užtikrinti, kad jų nuomonė yra identiška jūsiškei, kad jie žavisi tuo, kokie esate protingi ir nepakartojami.

2. Jei jie kažko nori iš jūsų, jie gali iš anksto imtis jus „patepti“, kad būtumėte labiau linkę sutikti su kažkokiu sandėriu, kurio nori jie. Tas sandėris veikiausiai jiems bus kur kas naudingesnis nei jums. Savo perdėtomis pagyromis jie privers jus jaustis kur kas protingesniu, įžvalgesniu, populiaresniu nei jaučiatės, todėl pasijusite jiems savotiškai skolingi. Sąmoningai to nesuvokdami, jūs būsite labiau linkę į kompromisus su jais, labiau paklusite jų valiai, sutiksite su jų „abipusiai naudingais“ pasiūlymais.

3. Sekantis būdas glaudžiai susijęs su ką tik minėtuoju – jie gali iš jūsų norėti kažkokios paslaugos. Taigi, siekdami padidinti savo šansus, jie apdovanos jus kruopščiai apskaičiuotais komplimentais. Todėl jūs galite pasijusti turintys sutikti su jų norais. Deja, pasinaudoti žmogumi lengva, jei pagyros užpildo tam tikrus gilius asmeninius poreikius ar lūkesčius. Tokiais atvejais nenorėsite suvokti, kad komplimentai nenuoširdūs.

4. Jei anksčiau žmogus su jumis pasielgė netinkamai – ypač jei buvo nesąžiningas ar negarbingas – jis gali iš naujo bandyti pelnyti jūsų malonę liaupsėmis. Ir jei jam pasiseka, jūs veikiausiai imsite geriau galvoti apie tą žmogų. Jo dirbtinos pagyros padidins tikimybę, kad jūs atleisite už praeities įvykius ir atnaujinsite santykius, kuriuos anksčiau norėjote užbaigti – dėl svarių priežasčių.

5. Jei žmogus išvis neturi gėdos jausmo, gali jums pasiūlyti dirbtinų komplimentų siekdamas jūsų atvirumo ar norėdamas, kad pasidalintumėte itin asmenine informacija. Tuomet, išgavęs iš jūsų tą informaciją, jis gali (atvirai arba užslėptai) panaudoti ją prieš jus. Išduodami jūsų pasitikėjimą, jie pasinaudos ta galia, kurią patys nesuvokdami jiems davėte, kad siektų savo interesų.

Darbovietėje tokia manipuliacija gali padėti žmonėms „pavogti“ paaukštinimą, kuris buvo skirtas jums. Arba žmonės gali imti jus juodinti įvairiais būdais. Tokių žmonių liaupsės – tai tikrų tikriausi spąstai, kurie gali būti labai pavojingi.

6. Ir galiausiai pagyros kartais gali būti naudojamos kaip savotiškas programavimas, tarkime, vaikų atveju. Suplanuoti komplimentai šiame kontekste yra vaiko auklėjimas, kada tėvai liaupsina vaikus dėl egocentriškų priežasčių. Jie liaupsina vaikus ne tam, kad įtvirtintų geresnius elgesio modelius, bet tam, kad vaikai taptų paklusnesni, kad su jais būtų lengviau gyventi.

Taigi jei vaiko poreikiai jiems sukelia nepatogumų, jie gali manipuliuodami komplimentais skatinti vaiką atsisakyti dalytis savo mintimis, jausmais, poreikiais ar norais. Netiesiogiai jie gali priversti vaiką jausti, kad jis geras ar vertingas tik tuomet, kai susitelkia vien tik į savo tėvų norus. Toks auklėjimas, be abejo, yra psichologiškai traumuojantis, vaiko poreikiai paminami, lieka tik savanaudiški tėvų norai.

Taigi išgirdę liaupses kitą sykį, apsvarstykite, ar jas žarstantis žmogus negali turėti savų sumetimų. Tokiu būdu sumažinsite galimybę, jog komplimentai turės ir savo tamsiąją pusę.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *