„Mažojo imperatoriaus“ sindromas: kaip vaikai įsigudrina vyti virveles iš savo tėvų

Kas yra „mažojo imperatoriaus“ sindromas? Jis atsirado Kinijoje ir toliau keliauja po visą pasaulį. Taip, vienas vaikas šeimoje sumaniai valdo visus suaugusiuosius ir nemato jokių kliūčių. Šeimoje auga vaikas- tironas, jei tėvai bando jam duoti visa, kas geriausia ir pataikauja visoms užgaidoms. Ką su tuo daryti ir kaip ištaisyti situaciją?

Hiperglobos įtakon patenka tiek berniukai (kuriuos namų rate vadina imperatoriais), tiek mergaitės (šios turi „princesių“ titulą). Tiesa, psichologai įspėja, kad pastarosios kur kas sunkiau pakelia perdėtą tėvų rūpestį: tampa egoistiškos, isteriškos su akivaizdžiais narcizizmo proveržiais. Tėvų reakcija į bet kokias nepažįstamųjų pastabas dėl netinkamo elgesio plieninė: „Mano vaikas – genijus, taip jis rodo jums savo pasaulėžiūrą“. Vaikas manipuliuos tėvais ir kitais suaugusiais.

Kiti skiriamieji „vaikučių-imperatorių“ bruožai: egocentriškumas, nemokėjimas logiškai mąstyti, perdėtas emocingumas, sunku susitvarkyti su jausmais, noras būti svarbiausiu, orientacija į materializmą, išsisukinėjimas nuo įsipareigojimų, aukšti reikalavimai aplinkiniams, absoliutus abejingumas socialinėms problemoms. Įdomu, kad užaugę tokie asmenys negali pasikeisti lengvai ir iškart, o perkelia įprastą elgesį į santykius su priešinga lytimi ir net į šeimą. Tiek merginos, tiek vaikinai. Toks vaikas išdidžiai nešioja šeimos galvos titulą, jis sprendžia, kada šeima turi valgyti, eiti pasivaikščioti ir ką žiūrėti per televizorių.

Už jį viskas daroma, bijoma tarti žodį, o jei situacija tampa nebekontroliuojama, visada galima imtis šantažo ir manipuliacijų. Kitaip vaikas nemoka spręsti problemų, jam sunku aiškintis konfliktus su bendraamžiais, bet provokuoti skandalus jis irgi mėgsta. Mokslininkai atliko įdomų testą, aiškiai demonstruojantį visą katastrofos mastą.

Eksperimentas vyko Honkonge. Psichologai apklausė 650 tėvų, kurių vaikų amžius nuo 5 iki 16 metų ir išsiaiškino, kad: 15% vaikų (nuo 5 iki 8 metų) nemoka savarankiškai naudotis tualetu; 70% nemoka savarankiškai atlikti buities darbų namuose; 50% nemoka valytis dantų ir savarankiškai pasišildyti maisto. 80% tėvų teigė, kad jų vaikams viskas gerai ir jie nesupranta, kame problema.

Tokie vaikai nesugeba išreikšti abipusės meilės ir rūpesčio. Tai ne vienetiniai atvejai, kai vaikai nemoka rūpintis pagyvenusiais tėvais ir giminaičiais, atiduoti jiems tą meilę ir rūpestį, kurią turėjo patys. Močiutės ir seneliai toliau padeda jiems jau su jų vaikais, kaip tai buvo ir su jais. Taip, mes visi tėvai ir norime savo vaikams geriausio, o kartais patys vaikai turi prisiimti atsakomybę už savo nenorą kažką padaryti, blogą elgesį ir t.t. Neverta apriboti jų, lepinti dovanomis ir viską leisti. Vaikas – jūsų veidrodis, pradėkite nuo savęs ir viskas tikrai pasikeis.Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *