“Norma” santykiuose

Kuo ilgiau dirbu psichologijos srityje, tuo aiškiau suprantu vieną tiesą. Toks dalykas kaip “norma” santykiuose, o ir daugelyje kitų gyvenimo sferų – pernelyg subjektyvus ir miglotas.

Kas apskritai yra norma? Kas ją nustato? Kaip ji išmatuojama?

Jeigu tai kažkoks vidurkis, tai ar teisingai jis apskaičiuotas? Ar būtent tie žmonės buvo analizuojami, prieš išvedant vidurkį. Mūsų tiek daug, mes visi individualūs ir mėginti iš begalės variantų išspausti kažkokią normą – kažkaip absurdiška.

Mes esame skirtingi, ir mūsų santykiai skirtingi.

Kažkam normalu gyventi su alkoholiku, kiekvieną dieną užsidedant gelbėtojos kaukę, neriantis iš kailio ir vis viliantis, kad antroji puselė atsipeikės.

Kažkam norma – atsiriboti nuo tokių egzempliorių.

Kažkam visiškai normalu gyventi kiaulidėje, šiukšlinant ne tik namus, bet ir visą erdvę aplink save, ir gyvena taip porelė, nieko nekeisdama – o kam?

Kažkam norma – pusryčiauti šviežiais vaisiais, kažkam pusryčiams norisi kotletų su bulvytėmis, o kažkas apskritai nepusryčiauja.

Kažkam norma – niekinti ir žeminti visus vyrus ir tyčiotis iš jų, kadangi galvoje “gyvena” netikusio tėvo pavyzdys. Atvirkštinis variantas irgi puikiausiai veikia.

Kažkam normalu, kai anyta ar uošvė įsiveržia į jų namus, kada tik joms į galvą šauna, o kiti laiko tai totaliu ribų pažeidimu.

Kažkam norma – gyventi su tėvais iki 30-40 metų, sėdint jiems ant sprando, o kažkam toks gyvenimas – siaubingas siaubas.

Kažkam visiškai normalu rodyti savo jausmus ir emocijas, tiek teigiamas, tiek neigiamas, o kitiems toks elgesys: “Dieve mano, kaip vulgaru ir negražu!”

Kažkas visą gyvenimą kenčia fizinį smurtą, o kažkas trenkia durimis po pirmojo įžeidimo.

Ir kaip čionai, tarp visų šitų išvardintų pavyzdžių, surasti kažkokią “normą”? Jeigu žmonės tokie skirtingi, tokie prieštaringi, tokie ypatingi ir individualūs…

Dėl to, kai klientas ateina į mano konsultaciją, mudu šnekame apie jį, apie jo santykius ir apie tai, kas normalu būtent jam, konkrečiam žmogui. Atsakymo į klausimą, kas yra visiems bendra norma, paimto iš kokios nors protingos knygos, iš manęs nesulauksite.

ŠaltinisNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *