Kaip įveikti bet kokią kliūtį pasinaudojant paprastais klausimais? Kas stovi tarp jūsų ir to, ko jūs norite?
Jūsų atsakymai gali sietis su pinigų, laiko trūkumu, palaikymo stoka iš šeimos pusės arba iškart su keliomis tokio tipo priežastimis. Kliūčių, regis, tiek daug, jos atrodo tokios akivaizdžios ir tokios neįveikiamos.
Jūs galite įvairiai žiūrėti į savo problemas. Paprastas kelias yra bandyti paaiškinti jas arba paneigti.
Ir vienas, ir kitas būdas atima daug laiko ir energijos. Ir abu priverčia jus įstrigti praeityje, išsaugodami jūsų dėmesio fiksaciją į tas gyvenimo sferas, kurios nepadeda pasiekti tikslo. Ką daryti, kad galėtume iškart pastebėti galimas alternatyvas?
Įsivaizduokite, kad einate vaizdingu taku. Netikėtai išvystate viduryje kelio didelį akmenį. Tuo momentu turite kelias galimybes. Galite pabandyti išsiaiškinti, kaip akmuo atsirado tokioje vietoje. Galite pradėti skųstis žmonių nerūpestingumu ar netinkamu takelio suprojektavimu. Bet galite tiesiog aplenkti visą tą negatyvą. Užuot aiškinęsi ar keiksnoję akmenį ir aplinkybes, galite paprasčiausiai apeiti jį.
Susidūrę su kliūtimis, žmonės dažnai reaguoja klausimais, kurie susiję su skundais ir aiškinimais, pavyzdžiui:
*Kodėl aš toks vienišas?
*Kodėl taip atsitinka su manimi?
*Kodėl aš toks nevykėlis?
Tačiau jūs visada turite kitą kelią. Jūs galite kelti sau klausimus, kurie padės jums apeiti gyvenimo kliūtis.
Klausimai turi didelę galią. Jie nukreipia jūsų dėmesį. Jie nulemia tai, kaip jūs galvojate ir ką jaučiate. Jeigu norite kitokių minčių, pojūčių ir rezultatų savo gyvenime, kelkite sau kitus klausimus.
Atsisakykite klausimų, kurie prasideda klausiamuoju žodžiu „kodėl“ ir klauskite savęs „kaip“ ir „ką“.
Pavyzdžiui:
Kokią pamoką iš to galiu gauti?
Juk sakoma: saugokitės žmonių su dvidešimties metų patirtimi: ji gali susidėti iš vienerių mokymosi ir devyniolikos kartojimų metų.
Esmė ta, kad patirtis negaunama gatava ir užbaigta forma. Viskas priklauso nuo to, kaip jūs interpretuojate savo gyvenimo patirtį. O jūsų interpretacijos gali kisti kasmet. Vienas vienintelis įvykis gali pastūmėti jus pažengti kur kas toliau nei keleri gyvenimo metai. Viskas priklauso nuo to, kaip jūs įvertinate įvykį.
Psichologas Martinas Seligmanas paskyrė savo gyvenimą įvairių žmonių požiūrių į asmeninę patirtį tyrimams. Jis pastebėjo, kad kiekvienas iš mūsų savaip aiškinasi įvykius. Žmonės, kuriuos galima laikyti beveik bejėgiais, turi polinkį į kelių tipų aiškinimus.
Permanentiniai: „Aš visada sutrinku, kai susiduriu su kuo nors nauju sau“.
Asmeniniai: „Aš nemoku užmegzti kontakto su naujais žmonėmis“.
Apibendrinantys: „Aš priklausau tam žmonių tipui, kuriuos persekioja nesėkmės kiekviename žingsnyje, nepriklausomai nuo tikslų, kurių jie siekia“.
Optimistams būdingas kitas požiūris. Jie aiškina įvykius savais būdais.
Lanksčiai: „Kai pasijuntu pasimetęs, užduodu sau tokį klausimą, kuris padeda man susivokti“.
Pagal situaciją: „Jeigu man atrodo sudėtinga bendrauti su žmogumi bare, aš pakviečiu jį į tylų restoraną“.
Dalykiškai: „Kai man atrodo sunku siekti sudėtingo tikslo, aš susikoncentruoju į mažesnių, trumpalaikių tikslų siekimą“.
Naudinga išsiugdyti sau tokį požiūrį į kliūtis, kuris stimuliuotų jus, o ne stabdytų.
Užuot priešinęsi ar skundęsi, paprasčiausiai užduokite sau tinkamus klausimus.
1. Kaip aš galiu pažvelgti į šitą įvykį iš stipresnės pozicijos? Kokią teigiamą pamoką galiu iš to išmokti?
2. Kas gero yra tame, kad aš susidūriau su tokia problema?
Žinoma yra paprastas atsakymas: „Nieko!|“ Tačiau žinokite, kad tik išėję už savo riboto suvokimo rėmų galite pastebėti naujas perspektyvas.
Anthony Robbinsas savo knygoje „Pažadink savyje gigantą“ aprašo tuos laikus, kai jis 100 dienų iš 120 praleisdavo kelyje. Sykį sugrįžęs į biurą, jis rado krūvą raštelių apie neatidėliotinus reikalus ir telefonų numerių, kur reikia paskambinti. Jis buvo nuvargęs dar prieš tai, o dabar pasijuto visai išsunktas.
Robbinsas sugebėjo pakeisti savo vidinę būseną vieninteliu klausimu: kas gero yra šioje problemoje? Jis staiga suprato, kad prieš kelerius metus būtų buvęs laimingas sulaukęs bent 20 tokių skambučių, nekalbant jau apie 100 ir dar iš tokių žinomų asmenų.
3. Koks turi būti mano sekantis žingsnis?
Šis klausimas atveria galimus sprendimus. Nepriklausomai nuo to, kas vyksta, jūs galite pasirinkti savo atsaką, ką jums reikia pasakyti ar ką padaryti. Užuot demonstravę pasipriešinimą ar piktinęsi, jūs galite pasirinkti savo kitą žingsnį.
Sėkmingi žmonės visada išsaugo polinkį veikti. Pridurkite prie to įkvėpimą bei gyvenimo įvairovės siekį, ir jūs galėsite judėti į priekį nesustodami.