Santykius griaunantys dalykai

Demografinė statistika liudija, kad trečdalis santuokų pasaulyje baigiasi skyrybomis. Džonas Gotmanas, psichologijos profesorius, kuris specializuojasi santykių srityje, tikina, kad pasiklausius 5 minutes sutuoktinių pokalbio jis gali 91% tikslumu nustatyti, liks ši pora drauge ar išsiskirs.

Kaip įvertinti per penkias pokalbio minutes poros šansus? Ar tai apskritai įmanoma?

Keliose savo knygose Gotmanas rašo apie tai, kas iš tikrųjų įtakoja santykius. Šitokiu būdu jis sugriauna nemažai su santuoka susijusių mitų, bylojančių apie tai, kas svarbu, o kas ne.

Išskiriami keturi faktoriai, vedantys į santykių suirimą.

Kaltinimai. Kaltinimai ir priekaištai – tai ne tas pats, kas kritika. Nes kritika – tai natūralus visų santykių elementas, o priekaištai turi labiau globalų pobūdį, jie nukreipti ne į žmogaus elgesį, o į patį žmogų. Praktikoje tai atrodo taip, tarsi neišneštas į konteinerį šiukšlių maišas būtų traktuojamas kaip „pasaulio pabaiga”, tartum tai būtų ne elementaraus užmaršumo požymis, o kaip kažkas kritiška, mirtinai rimto, kas daro įtaką visam gyvenimui ir sunaikina bet kokią galimybę normaliai funkcionuoti.

Panieka. Įžeidimai, pašaipos, nuodingos pastabos labai kenkia santykiams, kadangi demonstruoja pasibjaurėjimą ir palieka po savęs nebeištrinamą pėdsaką. Be to, jau pačioje pradžioje nuteikia negatyviai ir daro neįmanomą konflikto sprendimą. Blokuojama bet kokia galimybė sutarti ir susitarti.

Nepripažįstamos klaidos. Kai barnio pradžioje, kaltindami oponentą, nepripažįstate akivaizdaus fakto, kad visi žmonės daro klaidas. Šitaip jūs nepaliekate šanso tarpusavio supratimui. Kaltės suvertimas kitam žmogui tik paaštrina konfliktą ir trukdo bendram gyvenimui.

Išstūmimas. Kol jūsų planuose neatsižvelgiama į kito žmogaus poreikius, jūs galvojate tik apie savo norus, planuojate ir kuriate erdvę sau vienam, o tai reiškia, kad kitas žmogus tampa emociškai išstumtas.

Kas įdomiausia, Gotmano tyrimai paneigia paplitusį mitą, kad į skyrybas veda didelis skirtumai tarp žmonių, skirtingi prioritetai, planai, svajonės. Visa tai melas.

Santykius griauna tik tai, kaip mes žvelgsime į tas problemas, t.y. mūsų požiūris į jas.

Poros, kurios supranta, jog ne visas problemas galima išspręsti, kad problemos – tai kasdienybės dalis, gyvena drauge ilgus metus, jos turi realistiškus lūkesčius santykių srityje.

Pagrindiniai poros suderinamumo faktoriai:

  • Geras vienas kito pažinimas – tai visa ko pagrindas. Suderinami partneriai gerai žino vienas kitą. Jie skyrė daug laiko ir energijos, kad suprastų kito žmogaus vertybių sistemą ir nuolat tas žinias atnaujina;
  • Barnio metu abu stengiasi vengti žodžio „tu” ir akcentuoja „aš”. Dėl to išreiškia visų pirma savo jausmus, užuot atakavę kitą žmogų, užkraudami jam atsakomybę už nuosavus nusivylimus;
  • Kiekvieną dieną suranda laiko ne vien sau. Pavyzdžiui, vakare kalbasi, susikoncentruodami į tai, kas nutiko šią dieną;
  • Suderinami partneriai turi laimingų prisiminimų. Kai prisiminimai iškraipyti, porai reikalinga pagalba.

Kodėl taip svarbu gyventi laiminguose santykiuose?

Nelaiminga santuoka 35% didina susirgimų riziką ir sutrumpina gyvenimą vidutiniškai keturiais metais. Laimė santykiuose daro tiesioginę įtaką mūsų sveikatos būklei, pasitenkinimui profesine veikla ir bet kokioje kitoje gyvenimo sferoje.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *