Vienatvės jausmas gali paaštrinti peršalimo simptomus

Skaudanti gerklė, varvanti ar užsikimšusi nosis, kosulys, galvos skausmas – simptomai, lydintys daugelį žmonių kiekvieną rudenį ar pavasarį. Pasak naujos studijos, šių simptomų sunkumas priklauso ir nuo to, koks vienišas jaučiasi sergantysis, – rašo medicalnewstoday.com.

Tyrimo, publikuoto sveikatos psichologijos žurnale („Health Psychology“), rezultatai parodė, kad žmonės, kurie teigia, kad jaučiasi vieniši, simptomus, kuriuos patiria peršalę, taip pat apibūdina kaip stipresnius.

Pagal 2016 metais vykdytą apklausą, 72 proc. JAV gyventojų jaučiasi vieniši, o 31 proc. iš jų šis jausmas slegia bent kartą per savaitę.

Žinoma, kad socialinė izoliacija paveikia žmogaus psichologinę būklę, padidina pervargimo ir depresijos išsivystymo riziką, bet tuo blogybės nesibaigia. Vienatvė taip pat turi reikšmės ir fizinei būklei – pastebėta, kad ji susijusi su širdies ligų bei insulto išsivystymu.

„Tyrimas parodė, kad vienatvė atveda žmones į turinčiųjų riziką anksti mirti ar susirgti lėtinėmis ligomis gretas. Bet iki šiol niekas neatkreipė dėmesio į vienišumo ir ūminių būklių, kurios taip pat bent kuriam laikui sutrikdo žmogaus kasdienybę, ryšius“, – komentavo tyrimo autoriai.

Mokslininkai ištyrė, kaip jautimasis vienišu gali lemti riziką susirgti paprasčiausiu peršalimu ir jo simptomų pasireiškimą. Tyrime dalyvavo 159 asmenys, kurių amžius buvo nuo 18 iki 55 metų, 60 proc. iš jų sudarė vyrai. Dalyviams buvo duota nosies lašų, kurie sukėlė slogos simptomus. Po to jie buvo apgyvendinti viešbutyje, o vėliau gavo užpildyti trumpą vienišumo skalės klausimyną ir 5 dienas vertinti patiriamų peršalimo simptomų sunkumą. Beveik 75 proc. dalyvių teigė, kad slogos simptomai paaštrėjo. Tačiau tyrėjai pastebėjo, kad rizika susirgti peršalimu tarp vienišų ir nevienišų žmonių nesiskyrė. Vis dėlto vienišieji teigė jaučiantys stipresnius simptomus nei tie, kuriems vienatvės jausmas svetimas.

„Mes atsižvelgėme į žmonių tarpusavio santykių kokybę, bet ne kiekybę. Juk galima būti sausakimšame kambaryje ir jaustis siaubingai vienišam. Taigi socialinių ryšių skaičius nėra svarbus, svarbiausia suvokimas. Įvairūs stresiniai veiksniai didina ligų atsiradimo riziką – tiek paprasto peršalimo, tiek vėžio“, – sakė tyrėjai.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *