Žmogaus vidinė laisvė prasideda nuo jo sugebėjimo pasakyti NE

Originalas

Dažnai gailitės, kad sutikote daryti tai, ko nenorėjote, kas jums visai nepriimtina. Naktimis prieš užmigdami ilgai vartotės lovoje ir galvojate: „Kodėl neatsisakiau“? Ir vėl pasakėte TAIP, kai to nereikėjo daryti, prisiėmėte papildomo darbo, kuriam iš tikrųjų neturite nei laiko, nei jėgų ir kuris jums sukelia tik stresą? Tuomet reikėtų sąmoningai pasimokyti retsykiais pasakyti NE.

NE sakymas prasideda galvoje. Kad pasakytumėte NE, turite pirmiausia pagalvoti NE. Tai skamba banaliai, bet taip nėra. Bėgant metams dauguma minčių tapo automatiškomis. Jūs galvojate, to nesuvokdami. Ir šios mintys sukelia baimes, kurios trukdo pagalvoti NE ir pasakyti NE. Todėl dauguma žmonių dažnai sako TAIP, nors jie – pasvarstę – tikrai mieliau pasakytų NE. Įsisąmoninkite šią aplinkybę ir visada duokite sau laiko pagalvoti, prieš atsakydami į kito asmens reikalavimą ar prašymą.

Pašalinkime kliūtis, trukdančias pasakyti NE

Toliau pateiksime tipiškų blokuojančių ir baimę sukeliančių minčių pavyzdžius bei kai kurias alternatyvas, kurios gali padėti lengviau ištarti NE.

Suformuluokite atitinkamas savas alternatyvas asmeninėms, neigiamai atsakyti trukdančioms mintims. Atkreipkite dėmesį į tai, kad jūsų argumentai būtų įtikinami.

Baimė prarasti kitų palankumą

Kas nesako NE baimindamasis, kad dėl to pašnekovas nebejaus jam simpatijos, tam gali padėti tokos mintys: „Aš nežinau, ar jis (ji) mane atstums. Jeigu jis (ji) manęs nemėgsta, nors aš visada sakau TAIP, tada mano pasiaukojimo kaina yra per didelė. Aš pakelsiu, jeigu jis (ji) mane atstums.“

Baimė nuvilti kitus

Jeigu nepasakote NE, nes nenorite nuvilti kitų, pagalvokite taip: „Aš nežinau, ar kitas nusivils, įsižeis ar reaguos susierzinimu. Mano argumentai yra geri. Jis galėtų tai įžvelgti, suprasti., pripažinti. Aš tik sakau savo nuomonę. Kaip jis reaguos, yra jo reikalas. Aš turiu tokią pat teisę išreikšti savo norus kaip ir jis. “

Baimė pasirodyti egoistu

Tas, kuris bijo, kad kiti jį gali palaikyti beširdžiu ir egoistu, jei pasakys NE, gali drąsos pasisemti iš tokių argumentų: „Jei išsakiau savo norą, tai dar toli gražu nereiškia, kad esu egoistas. Turiu tokią pat teisę išsakyti savo norus kaip ir jis arba ji.“

Agresyvios reakcijos baimė

Gal bijote, kad pašnekovas taps agresyvus, jei pasakysite NE ir nesugebėsite apsiginti? Jums padės tokios mintys: „Aš nežinau, kaip kitas reaguos. Mano NE nėra pagrindas agresyviems veiksmams ar kaltinimams. Aš ginu savo teisėtus interesus. Konfliktų kartais neįmanoma išvengti. Tai nėra priežastis man atsisakyti savo poreikių patenkinimo.“

Praradimo baimė

Jei bijote, kad dėl ištarto NE galite prarasti darbą, partnerį ar draugą, tai įtikinkite save taip: „Aš negaliu numatyti, kas įvyks. Galbūt gerokai perdedu. Taip lengvai nei partneris, nei darbo vieta neprarandami. Vienas atsisakymas retai kada būna toks reikšmingas, kad nuo jo priklausytų karjera ar partnerystė.“

Jausmas, jog nėra kito pasirinkimo

Gal manote, kad negalite pasakyti NE, nes nėra kitos išeities? Save laikote aplinkybių auka? Tada pamąstykite taip: „Nėra tokių aplinkybių, kurių negalima būtų pakeisti. Yra kitų, kurios gali nustelbti šias aplinkybes ir jų primetamą prievartą. Aš visada atsakau už savo elgesį. Kiti gali mane tik išnaudoti, jeigu sutiksiu, arba priekaištauti, jei nesutiksiu.“

Savigarbos stiprinimas

Daug kas mano, kad jie bus laikomi ypač nesavanaudžiais, gerais žmonėmis, jei niekada nesakys NE. Tokie asmenys turėtų sau išaiškinti „Nėra nesavanaudžių žmonių. Aš taip pat tikiuosi naudos sau, jei pasakysiu TAIP. Aš taip pat turiu poreikių, kurie turi būti patenkinti. Ir tai yra gerai.“

Nuo šiol pradėkite mokytis sakyti NE.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *