Kodėl vaikai nemiega naktimis

Visi mažų vaikų tėvai pergyvena, kodėl tie nemiega naktimis. Nenutrūkstamas, „normalus“ naktinis miegas jau tapo „šventuoju Graliu“ vaikų auklėjimo sferoje.

Taip, kai kuriems tėvams pasisekė ir jų vaikai miega visą naktį kaip ir suaugusieji, tačiau daugumai tėvų tokia situacija – tolima svajonė.

Galbūt būtent dėl to vaikų nemigos tema yra populiariausia interneto forumuose ir socialiniuose tinkluose. Visa knygų ir žurnalų industrija bruka idėją: tu geras gimdytojas, jei tavo vaikai kietai miega naktimis.

Atėjo laikas išsklaidyti šiuos gandus. Štai šiek tiek faktų apie tai, kaip iš tiesų turi miegoti vaikai.

KODĖL VAIKAI ATSIBUNDA NAKTIMIS? TODĖL, KAD TAIP SUMANYTA GAMTOS

Piteris Flemingas, profesorius pediatras iš Bristolio universiteto, teigia, kad pati idėja, bylojanti, jog vaikai turi miegoti visą naktį, atsirado tik XX amžiuje. Realiai gi beveik visi vaikai atsibunda naktimis ir tai normalu.

„Mūsų mažylių gamta nesukūrė tam, kad jie pernelyg ilgai miegotų. Nėra absoliučiai jokių įrodymų, kad ilgai miegantis vaikas – tai būtinai sveikas vaikas“. – kalba profesorius.

Ir pripažįsta: „Galbūt tai ne tas dalykas, kurį norėtų išgirsti dauguma tėvų“.

IŠ TIKRŲJŲ NIEKAS NEMIEGA VISĄ NAKTĮ, NETGI SUAUGUSIEJI

Darsija Narvajez, psichologijos profesorė iš Notrdamo universiteto teigia, kad nenutrūkstamas 8 valandų suaugusių miegas – mitas. Žmonės gali tikėti tuo, kad miega nepabusdami visą naktį, tačiau taip nėra.

„Žmonės labai retai miega visą naktį nepabusdami. Tačiau dėl savo smegenų ypatumų, mes tai pamirštame. Pasižiūrėkite į visą žmonijos istoriją: kodėl žmonės iki XX amžiaus, iki išrandant elektrą, taip dažnai dirbdavo naktimis? Gamta žmones sukūrė, kad jie miegotų kelis kartus per parą, trumpais periodais. Jei gyventume neįžengiamuose miškuose, toks ritmas mums būtų saugesnis. Medžiotojai iki atsirandant civilizacijai miegodavo po kelis kartus per parą po porą valandų“. – teigia Darsija.

ŽMONIŲ MAŽYLIAI TURI TURĖTI GLAUDESNĮ KONTAKTĄ NEI GYVŪNŲ. JIEMS SVARBESNIS MOTINOS ARTUMAS

Žmonės paprastai atsilieka nuo kitų žinduolių vystydamiesi. – teigia Narvajez. – Kiti gyvūnai jau pradeda vaikščioti ir savarankiškai maitintis, o mūsų vaikai ir toliau tebeatrodo, kaip beveik nejudantis vaisius. Jūs norite, kad jūsų vaikas būtų ramus nuo pat gimimo, tačiau jo smegenys išsivysčiusios, lyginant su jūsiškėmis, tik 25-iais procentais. Jis negali kontroliuoti savo emocijų ir jam reikia nuolatinės globos bei dėmesio“.

VAIKAI, KURIE DAŽNIAU UŽ KITUS ATSIBUNDA NAKTIMIS, PAPRASTAI TURI DIDESNĮ INTELEKTĄ IR PASIŽYMI GERESNE PSICHINE SVEIKATA

Flemingas teigia, kad gausūs tyrimai patvirtina tezę apie tai, kad vaikai, kurie kūdikystėje buvo neramūs, augdami pasižymi aukštesniu IQ.

Narvajez priduria: kuo daugiau dėmesio iš mieguistų tėvų vaikas gavo kūdikystėje, tuo brandesnis psichologiškai jis užaugs. Yra didesnė tikimybė, kad jis taps empatu, bus geras žmogus, sugebantis užjausti kitus ir tuo pat metu liks disciplinuotas ir atsakingas.

Vienas tyrimas netgi parodė, kad vaikai, kurie „blogiau“ nei kiti miegojo, turėjo geresnius kognityvinius sugebėjimus ir rečiau kentė depresijas brandžiame amžiuje, nei „tyleniai“.

VAIKAI TURI TRUMPESNĮ MIEGO CIKLĄ, NEI SUAUGUSIEJI

Suaugusų miegas, kaip taisyklė, turi 90 minučių ciklą. Iš pradžių jūs miegate „greituoju“, paskui – „giliuoju“ miegu, o po pusantros valandos – vėl „greituoju“.

Pas vaikus viskas kitap. – teigia Flemingas. – Pas naujagimius šis ciklas siekia 60 minučių. Dėl to, jeigu jie pastoviai nerimsta lovoje ir atsibunda – tai visiškai normalu.

TĖVAI TURI REAGUOTI Į VAIKŲ VERKSMĄ. NET JEIGU JIE VERKIA TYLIAI

Vienas 2011 metais atliktas tyrimas parodė, kad savalaikė tėvų reakcija į vaikų verksmą labai svarbi jo psichinei ir netgi fizinei sveikatai. Tėvai, kurie per anksti pradeda „mokyti“ vaiką neverkti, turi žinoti: isterija jam – neregėto masto stresas.

Narvajez paaiškino: „Jūs galite manyti, kad mokote vaiką neverkti be reikalo, nekreipdami į jį dėmesio. Tačiau kol jis rėkia, mažame kūnelyje sparčiai kaupiasi streso hormonas kortizolas. Kad nusiramintų, jam reikalinga teisinga tėvų reakcija į stresą: mamos vaizdas šalimais ir jos kūno pojūtis“.

Jeigu tėvai laiku nepasirodo vaiko regėjimo lauke, simpatinė nervų sistema duoda smegenims signalą: „Kovok arba bėk“.

Tai giluminė, pirmykštė reakcija į nesaugumo pojūtį. Smegenys supranta tai taip: „Reikia imti rėkti garsiau. Jeigu nieko neprisišauksiu – mirsiu“. Dėl to, jei sekantį kartą susimąstysite, ką jaučia vaikas, kai rėkia „be priežasties“, žinokite: jis jaučiasi taip, kaip jaustumėtės jūs, sužinoję, jog netrukus mirsite.

Kai kurie vaikai šaukia taip smarkiai, kad net pamėlynuoja. Tai jau kūno reakcija į parasimpatinės sistemos įsakymus: reikia taupyti energiją, vadinasi – sumažinti kūno temperatūrą. Tai kraštutinė reakcija – kai organizmas mobilizuojasi tam, kad nemirtų.

VAIKAI GALI MIEGOTI DIENĄ IR PABUSTI NAKTIMIS VIEN TAM, KAD ĮSITIKINTŲ, JOG JŪS ESATE ŠALIA

Kaip taisyklė, vaikai mėgsta miegoti dieną, o nuo šešių vakaro iki vidurnakčio, kai su jais aktyviai bendrauja tėvai, nė nemano miegoti“ – teigia Flemingas.

„Kalba eina apie gamtinį programavimą. Kai vaikai jaučia iškart abiejų tėvų dėmesį, gauna biologinį pranašuma: kai maitintojai yra du, šansų išgyventi daugiau. Vaikas pasirenka tokį budrumo grafiką sąmoningai ir teisingai. O tai, kad šis režimas neįsipaišo į jūsų tvarkaraštį, jo nejaudina“.

VAIKAI NETURI MIEGOTI ATSKIRAI NUO TĖVŲ IR, JUO LABIAU, KITAME KAMBARYJE

Flemingas siūlo atsigręžti į žmonijos istoriją. Prieš tūkstančius metų vaikai visada glaudžiai kontaktavo su tėvais: miegojo tarp jų kūnų, o dieną mamos nešiojosi juos ant savęs.

„Esu praleidęs daug laiko Afrikoje ir kitose vietose, kur priimta nešiotis kūdikiu su savimi. Su motina jie būna visą laiką. Jie miega, kada turi miegoti ir nemiega, kada turi būti žvalūs. Maistas iš mamos krūties jiems irgi visada pasiekiamas. Ir tai pats teisingiausias bei saugiausias būdas auginti vaikus. Nebūtina pastoviai sėdėti su kūdikiu namuose“.

Flemingas taip pat priduria: yra įrodymų, kad netikėtų vaikų mirčių sindromas dažniausiai nužudo vaikus, kurie miegojo atskiruose nuo tėvų kambariuose.

VISAME PASAULYJE KŪDIKIAI MIEGA DRAUGE SU TĖVAIS. IR TAI ABSOLIUČIAI LOGIŠKA: JIEMS REIKALINGAS NUOLATINIS KONTAKTAS IR JIE LABAI KENČIA, ŠIO KONTAKTO NEGAVĘ

Flemingas tvirtina, kad įprotis miegoti vienoje lovoje su vaikais, pasaulyje išplitęs žymiai plačiau nei gali pamanyti didelių Europos ir Amerikos miestų gyventojai.

Idėja, kad kūdikis turi turėti savo atskirą lovą – tai ganėtinai nenormalu, tai apskritai nonsensas“ – teikia jis. Ir priduria, kad praeityje 90%vaikų miegojo, prisiglaudę prie tėvų.

Žinoma, pastovaus kontakto tėvai, kuriems reikia eiti į darbą, užtikrinti negali. Be kompromisų išsiversti čia neįmanoma. Tačiau Flemingas primygtinai teigia, kad kol esate namuose, turite skirti savo vaikams tiek dėmesio, kiek tik įmanoma. Tai pats geriausias būdas išauginti protingus, savarankiškus vaikus.

Ši tiesa gali jus labai nuvilti, tačiau procesas, kai vaikas išbando jūsų tvirtybę kiekvieną naktį ir kiekvieną dieną, vaikams yra visiškai natūralus.

Mažyliai tikisi, kad visus jų poreikius akimirksniu patenkins jų pagrindinis globėjas (mama). Ji turi būti šalia visą naktį. Ir tai mažiausia, ką galime padaryti vaikams.

Flemingas reziumuoja: „Reikia turėti galvoje, kad mūsų visuomenė keičiasi ir vystosi kur kas greičiau, negu biologija. Biologinis gyvenimo modelis, kuriuo gyveno mūsų protėviai ištisus pusę milijono metų, veikė vaikų auklėjimo prasme žymiai geriau, negu šiuolaikiniai analogai. Prisiminkite: kai ignoruojate savo vaiką – nesuteikiate jam nieko tuo momentu, kaip tik beprasmišką skausmą ir kančias.

Šaltinis


DAUGIAU ŠIA TEMA

Kaip palaikyti vaiką sielvarte Net pats mažiausias vaikas jaučia skausmą, praradęs artimą žmogų. Kaip išgyventi sielvartą, vaikai mokosi, stebėdami suaugusius. Po mirties, ypač jei ...
Kaip suprasti paauglių elgesį ir pagerinti tarpusa... psichika.eu Paauglystė – dar vienas iššūkių laikotarpis, neraminantis daugelį tėvų. Kaip bendrauti su vaiku, kuriam tėvų nuomonė tampa nebe tokia sva...
Blogų vaikų nebūna Labai sudėtinga spręsti užleistas santykių tarp vaiko ir tėvų problemas - suaugusieji jaučiasi patekę į aklavietę ir neranda jokios išeities. Jie iš v...
Paauglio savivertė psichika.eu Psichologė-psichoterapeutė Vitalija Mikutaitienė Savivertė – tai apibendrinta žmogaus nuomonė apie save ir apie tai, kiek jis yra vertin...
Lopšinės ir vaikų sveikata Labai gaila, kad tas nedaugelis dalykų, kurie mus pasiekė iš tūkstantmečių gelmių, ne visada suranda savo vietą mūsų pasaulyje ir egzistuoja toliau. G...
Kritiškos auklėjimo klaidos, paverčiančios vaikus ... Paskutiniu metu reikalavimai, susiję su vaikų auklėjimu, pakilo praktiškai į nepasiekiamą lygį. Staiga paaiškėjo, kad vaikui vos ne nuo gimimo reikali...
Šeima ir mokykla kaip neurotikų fabrikas -Tu ką - visai bukas? Ką čia pridirbai? -Aš norėjau... -Ko tu norėjai?! Tau lietuviškai pasakyta - iš pradžių rašai vardą, paskui - pavardę. O tu?! ...
Ar galima išlepinti meile? Kai kalbu, jog vaikų nereikia muštruoti ir gniuždyti, vadinant tai "auklėjimu", visada atsiranda žmonių, kurie pradeda aiškinti, kad šitaip vaikus išl...
Vaikas serga? Kaip greičiau pasveikti? Originalas Ligų etapas. Ką čia bepridursi. Ligų pasitaiko ir rūšių įvairių ir sunkumo visokio. O ir sirgimo dažnumas kiekvieno vaiko skirtingas. Tiki...
Vaikai ir spalvinimas. Psichologo pastabos Spalvinimas vaikams - vienas paprasčiausių ir prieinamiausių būdų įdomiai ir naudingai praleisti laiką. Kokia gi galėtų būti spalvinimo nauda? Spalvi...
Pilnos kišenės drąsos, batai vikrumo, delnai kruop... Originalas Pilnos kišenės drąsos, batai vikrumo, delnai kruopštumo, burna gerų žodžių, galva gudrumo… Kaip galima pas vaiką rasti ir „neutralizuoti“...
Savarankiškas, reiškia – atsakingas Daug kartų savo praktikoje susidūriau su atvejais, kai tėvai skundžiasi nesavarankiškais vaikais. Gerai, jeigu tai pastebime, kai vaikas dar mažas, ta...
Taisyklės svarbiau už vaiką? "Tėvai turi elgtis nuosekliai. Jeigu pasakė "ne", reiškia "ne" - ir šiandien, ir rytoj, ir poryt. Tėvų žodis neturi būti keičiamas. Negalima keisti ta...
Ar klausote to, ką sako vaikai? Ar tikrai klausote tų nesibaigiančių „čiauškalų“, to nenutrūkstamo transliavimo „ką matau, tau sakau“? O gal tiesiog kartais automatiškai pasakote „...
Kada žmogus sužino savo vardą? Nustebsite sužinoję... Kūdikiai nuo pat gimimo yra vadinami vardais. Ir tai yra gerai - visiems žmonėms reikia vardo. Tai yra žodis, kuris mus identifikuoja ir kurį suvokiam...
Kaip atsikratome nuosavų vaikų Žiūriu į savo besijuokiančius ir žaislus išmėčiusius vaikus ir mąstau, kad būtų visai neblogai parašyti straipsnį apie televizorių, animacinius filmuk...
Kaip išauklėti silpną, kūrybinių sugebėjimų neturi... Pakliuvo man įdomus straipsnis iš žurnalo Time: "Aš mokiau savo vaikus, kad ginčytis su manimi - normalu. Didžiulė klaida". Žemiau pateiksiu vertimą, ...
Vaikai ir informacija. Kaip nenuskęsti Vienoje iš lekcijų, kurias skaitė paaugliams, Markas Tvenas pasakė: Mafusailis gyveno 969 metus. Jūs, mieli berniukai ir mergaitės, per sekančius 10 m...
Kur pasisemti motyvacijos? Tam tikra prasme mus smarkiai "apgadino" mūsų švietimo sistema. Pamėginsiu paaiškinti. Žvelgdama į savo vaiką matau, kad jis iš prigimties smalsus, ja...
Kaip užauginti laimingą vaiką. Instrukcija Psichologai sudarė frazių sąrašą, jas būtina sakyti vaikui, kad jis užaugtų pilnaverte asmenybe. Kad mokėtų mylėti ir būti mylimas, kad pasitikėtų sav...
Kodėl svarbu tenkinti besilaukiančių kaprizus? Atrodytų, maža ko gali užsimanyti kuoktelėjusi moteriškė? Tai persikų vidury nakties, tai sūdytų keptų braškių... Nėra čia ko tenkinti kiekvieno kapri...
Kaip išlįsti iš interneto ir nustoti pykti ant vai... "Poilsis - tai veiklos pakeitimas" - dūsauja jauna mama, keliaudama "prasiblaškyti" į internetą "kelioms minutėms" po 2 valandų trukmės pasivaikščioji...
Filmukai vaikų gyvenime Kam apskritai mes juos rodome? Kad pailsėtume nuo vaikų (prisipažinkime sąžiningai), arba kai nebegalime ištverti niurzgėjimo "man nuobodu", ar kai ne...
Ko mus gali išmokyti vaikai? Dažnai neturėdami laiko vaikiškiems žaidimams, mes suaugusieji daug ką prarandame. Vaikai moka tai, ką mes esame pamiršę, ką esame užspaudę, o gal net...
Niekada nereikalaukite šito iš vaikų Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima. Kiekvieni tė...

Parašykite komentarą