Kodėl vaikai nemiega naktimis

Visi mažų vaikų tėvai pergyvena, kodėl tie nemiega naktimis. Nenutrūkstamas, „normalus“ naktinis miegas jau tapo „šventuoju Graliu“ vaikų auklėjimo sferoje.

Taip, kai kuriems tėvams pasisekė ir jų vaikai miega visą naktį kaip ir suaugusieji, tačiau daugumai tėvų tokia situacija – tolima svajonė.

Galbūt būtent dėl to vaikų nemigos tema yra populiariausia interneto forumuose ir socialiniuose tinkluose. Visa knygų ir žurnalų industrija eksploatavo žmones, įbrukusi jiems idėją: tu geras gimdytojas, ja ei tavo vaikai kietai miega naktimis.

Atėjo laikas išsklaidyti šiuos gandus. Štai šiek tiek faktų apie tai, kaip iš tiesų turi miegoti vaikai.

1. KODĖL VAIKAI ATSIBUNDA NAKTIMIS? TODĖL, KAD TAIP SUMANYTA GAMTOS

Piteris Flemingas, profesorius pediatras iš Bristolio universiteto, teigia, kad pati idėja, bylojanti, jog vaikai turi miegoti visą naktį, atsirado tik XX amžiuje. Realiai gi beveik visi vaikai atsibunda naktimis ir tai normalu.

„Mūsų mažylių gamta nesukūrė tam, kad jie pernelyg ilgai miegotų. Kai jie ilgai miega, tai nėra gerai. Nėra absoliučiai jokių įrodymų, kad gerai miegantis vaikas – tai būtinai sveikas vaikas“. – kalba profesorius.

Ir pripažįsta: „Galbūt tai ne tas dalykas, kurį norėtų išgirsti dauguma tėvų“.

2. IŠ TIKRŲJŲ NIEKAS NEMIEGA VISĄ NAKTĮ, NETGISUAUGUSIEJI

Darsija Narvajez, psichologijos profesorė iš Notrdamo universiteto teigia, kad nenutrūkstamas 8 valandų suaugusių miegas – tai mitas. Žmonės gali tikėti tuo, kad miega nepabusdami visą naktį, tačiau taip nėra.

„Žmonės labai retai miega visą naktį nepabusdami. Tačiau dėl savo smegenų ypatumų, mes tai pamirštame. Pasižiūrėkite į visą žmonijos istoriją: kodėl žmonės iki XX amžiaus, iki išrandant elektrą, taip dažnai dirbdavo naktimis? Gamta žmones sukūrė, kad jie miegotų kelis kartus per parą, trumpais periodais. Jei gyventume neįžengiamuose miškuose, toks ritmas mums būtų saugesnis. Medžiotojai iki atsirandant civilizacijai miegodavo po kelis kartus per parą po porą valandų“. – pasakoja Darsija.

3. ŽMONIŲ MAŽYLIAI TURI TURĖTI GLAUDESNĮ KONTAKTĄ NEI GYVŪNŲ. JIEMS SVARBESNIS MOTINOS ARTUMAS

Žmonės paprastai atsilieka po gimimo vystydamiesi nuo kitų žinduolių 9-18 mėnesiais. – teigia Narvajez. – Kiti gyvūnai jau pradeda vaikščioti ir savarankiškai maitintis, o mūsų vaikai ir toliau tebeatrodo, kaip beveik nejudantis vaisius. Jūs norite, kad jūsų vaikas būtų ramus nuo pat gimimo, tačiau jo smegenys išsivysčiusios, lyginant su jūsiškėmis, tik 25-iais procentais. Jis negali kontroliuoti savo emocijų ir jam reikia nuolatinės globos bei dėmesio“.

4. VAIKAI, KURIE DAŽNIAU UŽ KITUS ATSIBUNDA NAKTIMIS, PAPRASTAI TURI DIDESNĮ INTELEKTĄ IR PASIŽYMI GERESNE PSICHINE SVEIKATA

Flemingas teigia, kad gausūs tyrimai patvirtina tezę apie tai, kad vaikai, kurie kūdikystėje buvo neramūs, augdami pasižymi aukštesniu IQ.

Narvajez priduria: kuo daugiau dėmesio iš mieguistų tėvų vaikas gavo kūdikystėje, tuo brandesnis psichologiškai jis užaugs. Yra didesnė tikimybė, kad jis taps empatu, bus geras žmogus, sugebantis užjausti kitus ir tuo pat metu liks disciplinuotas ir atsakingas.

Vienas tyrimas netgi parodė, kad vaikai, kurie „blogiau“ nei kiti miegojo, turėjo geresnius kognityvinius sugebėjimus ir rečiau kentė depresijas brandžiame amžiuje, nei „tyleniai“.

5. PAS VAIKUS TRUMPESNIS MIEGO CIKLAS, NEI PAS SUAUGUSIUS

Suaugusų miegas, kaip taisyklė, turi 90 minučių ciklą. Iš pradžių jūs miegate „greituoju“, paskui – „giliuoju“ miegu, o po pusantros valandos – vėl „greituoju“.

Pas vaikus viskas kitap. – teigia Flemingas. – Pas naujagimius šis ciklas siekia 60 minučių. Dėl to kai jie pastoviai nerimsta lovoje ir atsibunda – tai visiškai normalu.

6. TĖVAI TURI REAGUOTI Į VAIKŲ VERKSMĄ. NET JEIGU JIE VERKIA TYLIAI

Vienas 2011 metais atliktas tyrimas parodė, kad savalaikė tėvų reakcija į vaikų verksmą labai svarbi jo psichinei ir netgi fizinei sveikatai. Tėvai, kurie per anksti pradeda „mokyti“ vaiką neverkti, turi žinoti: isterijai jam – neregėto masto stresas.

Narvajez paaiškino: „Jūs galite manyti, kad mokote vaiką neverkti be reikalo, nekreipdami į jį dėmesio. Tačiau kol jis rėkia, mažame kūnelyje sparčiai kaupiasi streso hormonas kortizolas. Kad nusiramintų, jam reikalinga teisinga tėvų reakcija į stresą: mamos vaizdas šalimais ir jos kūno pojūtis“.

Jeigu tėvai laiku nepasirodo vaiko regėjimo lauke, simpatinė nervų sistema duoda smegenims signalą: „Kovok arba bėk“.

Tai giluminė, pirmykštė reakcija į nesaugumo pojūtį. Smegenys supranta tai taip: „Reikia imti rėkti garsiau. Jeigu nieko neprisišauksiu – mirsiu“. Dėl to, jei sekantį kartą susimąstysite, ką jaučia vaikas, kai rėkia „be priežasties“, žinokite: jis jaučiasi taip, kaip jaustumėtės jūs, sužinoję, jog netrukus mirsite.

Kai kurie vaikai šaukia taip smarkiai, kad net pamėlynuoja. Tai jau kūno reakcija į parasimpatinės sistemos įsakymus: reikia taupyti energiją, vadinasi – sumažinti kūno temperatūrą. Tai kraštutinė reakcija – kai organizmas mobilizuojasi tam, kad nemirtų.

7. VAIKAI GALI MIEGOTI DIENĄ IR PABUSTI NAKTIMIS VIEN TAM, KAD ĮSITIKINTŲ, JOG JŪS ESATE ŠALIA

Kaip taisyklė, vaikai mėgsta miegoti dieną, o nuo šešių vakaro iki vidurnakčio, kai su jais aktyviai bendrauja tėvai, nė nemano miegoti“ – teigia Flemingas.

„Kalba eina apie gamtinį programavimą. Kai vaikai jaučia iškart abiejų tėvų dėmesį, gauna biologinį pranašuma: kai maitintojai yra du, šansų išgyventi daugiau. Vaikas pasirenka tokį budrumo grafiką sąmoningai ir teisingai. O tai, kad šis režimas neįsipaišo į jūsų tvarkaraštį, jo nejaudina“.

8. VAIKAI NETURI MIEGOTI ATSKIRAI NUO TĖVŲ IR, JUO LABIAU, KITAME KAMBARYJE

Flemingas siūlo atsigręžti į žmonijos istoriją. Prieš tūkstančius metų vaikai visada glaudžiai kontaktavo su tėvais: miegojo tarp jų kūnų, o dieną mamos nešiojosi juos ant savęs.

„Esu praleidęs daug laiko Afrikoje ir kitose vietose, kur priimta nešiotis kūdikiu su savimi. Su motina jie būna visą laiką. Jie miega, kada turi miegoti ir nemiega, kada turi būti žvalūs. Maistas iš mamos krūties pas juos irgi visada šalia. Ir tai pats teisingiausias bei saugiausias būdas auginti vaikus. Nebūtina pastoviai sėdėti su kūdikiu namuose“.

Flemingas taip pat priduria: yra įrodymų, kad netikėtų vaikų mirčių sindromas dažniausiai nužudo vaikus, kurie miegojo atskiruose nuo tėvų kambariuose.

9. VISAME PASAULYJE KŪDIKIAI MIEGA DRAUGE SU TĖVAIS. IR TAI ABSOLIUČIAI LOGIŠKA: JIEMS REIKALINGAS NUOLATINIS KONTAKTAS SU TĖVAIS IR JIE LABAI KENČIA, ŠIO KONTAKTO NEGAVĘ

Flemingas tvirtina, kad įprotis miegoti vienoje lovoje su vaikais, pasaulyje išplitęs žymiai plačiau nei gali pamanyti didelių Europos ir Amerikos miestų gyventojai.

Idėja, kad kūdikis turi turėti savo atskirą lovą – tai ganėtinai nenormalu, tai apskritai nonsensas“ – teikia jis. Ir priduria, kad praeityje 90%vaikų miegojo, prisiglaudę prie tėvų.

Žinoma, pastovaus kontakto tėvai, kuriems reikia eiti į darbą, užtikrinti negali. Be kompromisų išsiversti čia neįmanoma. Tačiau Flemingas primygtinai teigia, kad kol esate namuose, turite skirti savo vaikams tiek dėmesio, kiek tik įmanoma. Tai pats geriausias būdas išauginti protingus, savarankiškus vaikus.

Ši tiesa gali jus labai nuvilti, tačiau procesas, kai vaikas išbando jūsų tvirtybę kiekvieną naktį ir kiekvieną dieną, vaikams yra visiškai natūralus.

Mažyliai tikisi, kad visus jų poreikius akimirksniu patenkins jų pagrindinis globėjas (mama). Ji turi būti šalia visą naktį. Ir tai mažiausia, ką galime padaryti vaikams.

Flemingas reziumuoja: „Reikia turėti galvoje, kad mūsų visuomenė keičiasi ir vystosi kur kas greičiau, negu biologija. Biologinis gyvenimo modelis, kuriuo gyveno mūsų protėviai ištisus pusę milijono metų, veikė vaikų auklėjimo prasme žymiai geriau, negu šiuolaikiniai analogai. Prisiminkite: kai ignoruojate savo vaiką – nesuteikiate jam nieko tuo momentu, kaip tik beprasmišką skausmą ir kančias.

www


DAUGIAU ŠIA TEMA

Svarbiausias vyras moters gyvenime Kaip manote, kas yra pats svarbiausias vyras moters gyvenime? Tas vyrukas, su kuriuo ji sužinojo, kas yra meilė? Ar galbūt tas, su kuriuo jo pirmą kar...
Rėkiate ant vaiko? Net patys ramiausi tėvai kartais pyksta, ypač kai vaikų elgesys verčia raudonuoti iš gėdos. Tačiau pyktis gali turėti toli siekiančių pasekmių vaiko v...
Esi bloga mama, jeigu… Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apseisime be ilgų įžangų. Taigi, tu es...
Koks neišauklėtas vaikas! Šitas visus tėvus bauginantis priekaištas skamba pakankamai dažnai. Neatkreipėte dėmesio, kas paprastai taria šią frazę? Tokie pat jauni tėvai, kaip j...
Kritiškos auklėjimo klaidos, paverčiančios vaikus ... Paskutiniu metu reikalavimai, susiję su vaikų auklėjimu, pakilo praktiškai į nepasiekiamą lygį. Staiga paaiškėjo, kad vaikui vos ne nuo gimimo reikali...
Jūsų reakcija į pašalinių žmonių pastabas jūsų vai... "Berniuk, kaip tu kalbi su mama", "Argi galima taip triukšmauti?" - pastabos taip ir pilasi ant jūsų vaikų iš praeivių pusės. Susidaro įspūdis, kad ka...
10 kovos menų privalumų vaikams psichika.eu Klaipėdos aikido klubo instruktoriai pastebi, kad kartais žmonės turi susiformavę klaidingą nuomonę apie kovos menus. Tėvai nustebtų suži...
Kaip išauginti iš dukters blogą žmoną ir motiną... Liaudis kalba: "Jeigu visos merginos nuostabios, tai iš kur atsiranda blogos žmonos?" Ir iš tiesų - iš kur jos imasi? Pamėginkime išsiaiškinti. Visai...
Patarimų tėvams šiupinys Jeigu vaikas nukrito, pirmiausiai paklauskite jo: "Tau skauda, ar išsigandai?" Paprastai vaikai dažniausiai išsigąsta arba sutrinka. Jeigu taip ir yra...
Tu toks pats kaip tavo tėvas! "Mano tėvai išsiskyrė, kai man buvo 11. Norėjau likti su tėvu, tačiau mama ėmė verkti ir man teko išvažiuoti su ja. Vėliau, iki pat tos dienos, kai iš...
Kodėl šiandien taip sunku būti tėvais Uždavus šį klausimą, pirmiausiai ateina nuostaba. O kodėl, tiesą sakant? Jei palyginsime su senais laikais, pamatysime, kad šiuolaikinių tėvų padėtis...
Kaip išauginti knygų mylėtoją Daugeliui išsilavinusių ir mylinčių tėvų periodiškai iškyla klausimas: kokiu būdu įskiepyti vaikui meilę knygoms? Žinoma, kiekvienas iš mūsų sutiks, k...
Kaip privalomas lytinis švietimas gali pakenkti va... Ar privalomas lytinis švietimas vaikus daro pažeidžiamus seksualiniam išnaudojimui? Sistemingas 1,4 tūkst. vaikų seksualinis išnaudojimas Roterdame 19...
Kaip užsidirbti fobiją. Kenksmingi patarimai Kaip padaryti, kad jūsų vaikas užaugęs lankytų psichologus, stengdamasis atsikratyti įvairiausių baimių? Pradėkite nuo štai ko: neleiskite jam nieko ...
Tarsi ne mano vaikas! "Kaipgi taip? Tokia miela mergaitė augo. Mandagi, draugiška, o dabar tarsi ne mano vaikas! Pastoviai ginčijasi, priešgyniauja, balsą kelia. Įsivaizduo...
„Pergirti vaiką“ Jeigu be saiko ir neteisingai girsite - gali iškilti auklėjimo problemų. "Nepergirk" - kartais burba močiutės, išgirdusios, kaip tėvai švaistosi pagy...
Jaunoms mamoms apie jaunus tėčius Jaunas tėtis jūsų ilgisi. Tas kūdikis užsikariavo visą jūsų dėmesį. VISĄ. Ir kai vaikui pagaliau jūsų nebereikia, jūs kuo greičiau lekiate miegoti. Pr...
Tėtis – irgi šaunuolis Mamų ir moterų forumuose ir socialiniuose tinkluose itin dažnas devizas, su kuriuo kaip su vėliava žygiuoja ir jaunos, ir jau patirties turinčios mamy...
Vaikai nebemoka kalbėti – kalti kompiuteriai Kasmet visi darželinukai ir mokiniai mokslo metų pradžioje privalo į jų lankomą ugdymo ir švietimo įstaigą pristatyti Vaiko sveikatos pažymėjimą (form...
Jie iš mūsų tyčiojasi Jie tyčiojasi kai nenori kalbėti, priaugti svorio, valgyti brokolių, naudoti naktipuodžio! Jie atsisako dalintis kastuvėliu su bjauriu berniuku žalia...
Nebyli tragedija, apie kurią niekas nekalba Tiesiog dabar, mūsų namuose vyksta nebyli tragedija su pačiais brangiausias mūsų žmonėmis - mūsų vaikais. Vaikai atsidūrė siaubą keliančioje emocinėje...
Motinos vaidmuo auklėjant sūnų Motiniška meilė sūnui ir jos instinktyvus troškimas jį saugoti ir globoti - tai pats geriausias kompasas, kuris vėliau parodys vaikui kryptį pirmaisia...
Kam tėvams autoritetas? Kam tėvams reikalingas autoritetas? Ir kas tai yra? Kodėl vaikai neklauso, negerbia? Visi normalūs tėvai stengiasi, kad vaikas būtų laimingas, stengi...
Kelios tėvų direktyvos, jų prasmė ir įtaka vaikams... "Negyvenk". Tėvai vaiką "sunaikina": "Žiūrėti į tave negaliu", "Man nereikia tokio blogo berniuko", "Kaip aš nuo tavęs pavargau". Užslėpta prasmė: šit...
Esam nuostabūs tėvai Esam nuostabūs tėvai. Ir kiekvieną vakarą galim užmigti ramia širdimi, be graužaties, kad kažką padarėm ne taip, nepakankamai, kad suklydom, supykom,...

Parašykite komentarą