Esminės žmogiškų santykių taisyklės, kurias verta žinoti kiekvienam

Suprantama, kad keliomis taisyklėmis negalima visiškai apibrėžti tokio sudėtingo reiškinio kaip žmonių santykiai. Nepaisant to, dauguma žmonių kartoja vis tas pačias klaidas, kurios sukelia konfliktus. Jei žinotume pagrindinius bendravimo dėsningumus, galėtume šių klaidų visai išvengti. Įsivaizduokite, kaip palengvėtų gyvenimas, jeigu jame iki minimumo sumažėtų konfliktų.

I taisyklė: neieškokite piktų kėslų ten, kur galima lengvai įžvelgti garbėtrošką

Žmonės nesirūpina ir negalvoja apie jus. Ir ne todėl, kad jie būtų niekingi ir negeri, o todėl, kad yra susikoncentravę į save.

Didžiausia dalis žmogaus minčių ir siekių būna nukreipta į save. Jo tikslai. Jo problemos. Jo jausmai. Kur kas mažesnė minčių dalis nukrypsta į santykių pusę. Kaip tai liečia mane? Ką kiti galvoja apie mane? Kaip viršininkas įvertino mano darbą?

Ir visai mažai dėmesio žmogus skiria užuojautai. Empatija – labai retas atvejis, kai vienas asmuo įsijaučia į kito emocijas ir problemas. Užuot svarstę, ką draugas galvoja apie jus, verčiau pasidomėkite, apie ką jis galvoja.

Šis menkas dėmesio kitiems procentas būna paskirstomas daugumai žmonių, kurie supa konkretų asmenį, todėl jums tenkantis jo dėmesys praktiškai bus beveik lygus nuliui. Jeigu jis atkreipė dėmesį į jus, tai veikiausiai jo mintys liečia jūsų santykius, o ne jus patį.

Ką tai reiškia?

*Joks drovumas ar gėdijimasis neturi prasmės, nes kiti skiria jums per mažai savo minčių. Kur kas svarbesnė yra jūsų savivertė.

*Žmonės, kurie jums atrodo niekingi ar menki, paprastai nedaro nieko bloga specialiai. Žinoma, būna išimčių, bet dažniausiai nuoskaudos, kurias patiriate, būna tik šalutinis efektas, o ne pagrindiniai jų poelgių tikslai.

*Santykiai – toks dalykas, kurį reikia palaikyti. Nesitikėkite, kad jie susiklostys savaime.

II taisyklė: socialinis elgesys retai būna akivaizdus

Tai reiškia, kad dauguma ketinimų, duodančių impulsą mūsų veiksmams, būna paslėpti. Kai žmogus jaučiasi prislėgtas ar piktas, paprastai jo elgesys iškraipo jo tikruosius jausmus. Jeigu jam atrodo, kad kitas elgiasi su juo paniekinamai, jis gali tuo momentu susivaldyti, bet vėliau ignoruoti tą asmenį, kai jis pats kreipsis pagalbos.

Žmogus gali pasakyti „puiku“, jausdamas priešingus jausmus.

Kad pasirodytumėte efektingai, jums reikia ne tik klausytis kito, bet ir susikoncentruoti į tai, ką jis jaučia. Demonstruokite pasitikėjimą.

Kita šios taisyklės pusė: dažniausiai niekas nežino, ką jūs jaučiate. Todėl nepykite, kai kiti jūsų nesupranta.

III taisyklė: žmogaus elgesį paprastai diktuoja egoistinis altruizmas

Sakyti, kad kiekvienas yra visiškas egoistas, būtų perdėta. Žinoma, pasitaiko gerumo, pasiaukojimo ir meilės aktų. Ir vis dėlto dauguma poelgių išplaukia iš egoistinio altruizmo.

Egoistinis altruizmas pasireiškia tada, kai pagalba, kurią suteikiate, jums tiesiogiai ar netiesiogiai yra naudinga. Pailiustruosime keliais pavyzdžiais:

1. Sandoriai. Kai perkate automobilį, gaunate naudos ir jūs, ir pardavėjas. Jums tenka pageidaujamas automobilis, pardavėjui – pinigai. Tai populiariausia egoistinio altruizmo forma, kurioje nėra emocinių ryšių.

2. Šeima. Mes esame linkę ginti ir rūpintis žmonėmis, su kuriais mus sieja giminystės ryšiai. Kartais šis polinkis apima artimus draugus ir mylimuosius.

3. Statusas. Pagalba kitam – galios demonstravimas. Žmonės gali siūlyti savo pagalbą, kad padidintų savivertę ir pagerintų reputaciją.

4. Numatomas atpildas. Santykiai pagal principą „jeigu padėsiu tau šiandien, tai galėsiu tikėtis, kad rytoj padėsi man“.

Kaip galima pasinaudoti šia taisykle? Stenkitės suprasti kitų žmonių motyvus ir elgtis su jais kaip su egoistinėmis būtybėmis. Ieškokite būdų jiems padėti. Nesitikėkite, kad jie pasiūlys jums pagalbą, neskatinami egoistinio altruizmo.

IV taisyklė: žmonių atmintis nėra labai gera

Žmogus gali labai greitai pamiršti jam prisistačiusio asmens vardą. Jis retai prisimena prieš kelias dienas vykusio įvykio smulkmenas. Žmonės lengviau įsimena panašumus nei skirtumus.

Žmonės yra užmaršūs, todėl nepykite, jeigu kitas apie jus pamiršo. Kita šios taisyklės pusė: jūs galite demonstruoti savo patikimą atmintį, arba vystydami ją, arba naudodami specialius įsiminimo metodus.

V taisyklė: kiekvienas žmogus yra emocionalus

Žmonės yra linkę išgyventi kur kas stipresnius jausmus, nei parodo išoriškai. Asmenis, kurie demonstruoja įniršio priepuolius, depresiją ar entuziazmą, visuomenė paprastai smerkia. Ypač tai liečia vyrus.

Nereikia manyti, kad viskas yra gerai tik todėl, kad niekas nepratrūksta pykčiu. Kad galėtumėte iš anksto nuspėti probleminę situaciją, reikia būti jautriam kito žmogaus vidinei būsenai.

Kiti žmonės visada manys, kad jums viskas gerai, jeigu nepademonstruosite jiems priešingų jausmų.

VI taisyklė: žmonės yra vieniši

Toks tvirtinimas gali pasirodyti pernelyg apibendrintas, bet taip nėra. Daugybė žmonių, kurie, regis, turi viską, kankinasi dėl vienatvės. Žmonės kaip socialinės būtybės būna ypač jautrūs bet kokiai grėsmei prarasti kontaktus. Galima jaustis vienišam ir milžiniškoje žmonių minioje.

Vienatvė yra toks įprastas dalykas, kad su savo vienišumu jūs niekada nebūsite vieninteliai tokie. Domėkitės kitų žmonių interesais, galbūt aptiksite tokių, kurie jus gali sieti. Kita vertus, maža tikimybė, kad kiti sužinos apie jūsų interesus, jeigu jiems nepapasakosite.

VII taisyklė: žmonės gilinasi į save

Ši taisyklė siejasi su pirmąja. Žmonės yra linkę būti labiausiai suinteresuoti tik savimi. Jie dažniausiai būna vienišesni, emocingesni ir jautresni, nei parodo išoriškai. Šie faktai turėtų duoti jums peno apmąstymams, kaip pagerinti savo santykius.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *