Gazuoti gėrimai skatina agresyvų paauglių elgesį

Paaugliui per savaitę išgėrus 5 ir daugiau skardinių gazuotų gėrimų, gerokai padidėja tikimybė, kad jis ne tik bus agresyvus, bet ir kad gali panaudoti ginklą.

Tokią išvadą padarė  S. Solnick vadovaujama tyrinėtojų grupė, ištyrusi 1878 Bostono  paauglių. Daugiau kaip 30 proc. jų anketose atsakė, kad per savaitę vartojo 5 ir daugiau skardinių gazuotų gėrimų.

Rezultatai parodė, kad tie paaugliai, kurie vartojo 5 ir daugiau skardinių gazuotų gėrimų, buvo gerokai agresyvesni savo bendraamžių atžvilgiu, taip pat pastebėta, kad jie dažniau linkę su savimi nešiotis ginklą

Tyrimo autorių duomenimis, gazuotų gėrimų poveikis paaugliams agresyvumo prasme prilygsta alkoholio poveikiui.

Pavojingiausios – stimuliuojančios medžiagos

Gydytoja dietologė Žana Antonova “Vakarų Lietuvos medicinai” sakė,  jog sukelti agresiją gėrimai gali dėl juose esančių stimuliuojančių medžiagų, pvz., kofeino.  Vaikų  bei paauglių nervų sistema jautresnė nei suaugusio žmogaus, todėl  jiems užtenka mažesnio gėrimo kiekio, kad taptų ne tik dirglūs ar agresyvūs, bet ir priklausomi nuo jo.   Kofeinas, stimuliuodamas nervų sistemą,  sutrikdo ir  miegą.

Ypač pavojingi gali būti energiniai gėrimai. Anot dietologės, juose sudėta įvairių stimuliuojančių medžiagų, kurios neaišku kaip sąveikauja su jauno žmogaus organizmu.

Problema gilesnė

Kaip įtikinti vaikus negerti gazuotų gėrimų? Psichologė Dalia Kujalienė sako, jog  atsisakius šių gėrimų vargu ar paauglių agresyvumo problema išsispręs.

„Paauglių agresyvumas – pernelyg sudėtingas reiškinys, kad galima būtų jį paaiškinti tik gėrimų vartojimu. Tyrimas atskleidė tik sąsajas, negalima sakyti, kad gėrimų vartojimas yra agresyvumo priežastis, ir paaugliai taps taikesni, jeigu nustos tokius gėrimus vartoti. Jie liks agresyvūs, jeigu juos nuolat sups agresija šeimose, mokyklose, gatvėse, televizijoje ir t. t. Galų gale paauglių agresyvumas buvo visada, jis neatsirado kartu su masine tokių gėrimų gamyba. Būtų gerai, kad tyrimo autoriai padarytų tiriamųjų šeimų darnos  palyginimą“, – svarstė  D. Kujalienė.

Jos nuomone, gali būti taip, kad atlikus tokį palyginimą paaiškėtų, kad tie daugiau geriantys gėrimų nuolat stebi ir patiria smurtą namuose, kad dėl nepatenkintų psichologinių poreikių jų širdyse kaupiasi nuoskaudos, pyktis, kuris galų gale iškraunamas agresyviu elgesiu.

„Netikiu, kad gėrimų atsisakymas tokiu atveju sumažintų jų agresyvumą. Greičiau patikėsiu, kad tiems paaugliams labiau tokių gėrimų norisi, nes juos gerti – vis šioks toks malonumas, bent tai suteikia kažkokio džiaugsmo“, – sakė psichologė.

Ji rekomenduotų tėvams pirmiausia rodyti pavyzdį – patiems negerti ir nevalgyti to, kas nesveika. Ne drausti (nes paaugliai tai suvokia kaip tėvų norą atimti viską, kas gyvenime yra gero – žiūrint  jų akimis), o aiškinti ir įtikinėti, kad tokių gėrimų reikia vartoti kuo mažiau vardan savo sveikatos, kad tai bus rūpinimasis savimi. Ir siūlyti sveikesnes alternatyvas. Ir, žinoma, turėti daug daug kantrybės.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *