Kaip atskirti realų alkį nuo psichologinio

Labiausiai trukdo išsaugoti gerą figūrą ar sulieknėti įprotis valgyti iš streso ar nuobodulio, kai nežinome, ką daryti. Maistas reikalingas, kad numalšintų fizinį alkį, o psichologinėms problemoms spręsti jis visiškai netinka. Priešingai, tik kenkia.

Kai į galvą ateina mintis, kad reikia kažką suvalgyti, užduokite sau kelis paprastus klausimus (juos sugalvojo psichoterapeutė Julien Ryle, gydanti mitybos sutrikimus).

1. Tik ką pajutau alkį ar jau seniai jaučiu?

Psichologinis alkis visada užeina netikėtai. Tik ką nerūpėjo maistas, o po minutės jau mirštate iš bado?

Fizinis alkis auga pamažu. Iš pradžių pilvas tik švelniai gurgia, o po kelių valandų jau smarkiai urzgia.

2. Šokoladinis tortas ar bet kas, kad tik valgoma būtų?

Psichologinio alkio atveju atsiranda potraukis konkrečiam maistui. Užsimanome kažko ypatingo: šokolado, makaronų, bulvių traškučių, pyrago, sausainių, bandelės, rūkytos dešros ar kotletų. Protas nepripažįsta jokių pakaitalų.

Fizinio alkio atveju mes sutinkame valgyti bet kokį šviežią ir skanų maistą. Žinoma, gali būti ir mėgstami patiekalai, bet alkanas žmogus valgys jei ne tą, tai kitą.

3. Alkis galvoje ar pilve?

Psichologinis alkis gyvena galvoje. Noras suvalgyti mėgstamą saldumyną kyla vienu metu burnoje ir smegenyse. Jį išprovokuoja viliojantys kvapai ir vaizdai. Jūs ryjate akimis pyragaitį. Liežuvis svajoja pajusti sumuštinio su rūkyta dešra ar spurgos skonį. Galvoje sukasi minčių karuselė apie viliojantį produktą.

Fizinis alkis gyvena skrandyje. Jūs atpažįstate jį pagal pojūčius pilve: garsus, tuštumą ir net skausmą.

4. Skubiai, skubiai ar dar galima pakentėti?

Psichologinis alkis negali pakęsti atidėliojimų. Jis verčia valgyti tuoj pat, nedelsiant nuslopinti emocinį skausmą maistu.

Fizinis alkis gali būti kantrus. Žinoma, geriau neatidėlioti pietų, bet jeigu reikia, galima ir truputį pakentėti.

5. Nemalonumai sieloje ar skrandyje?

Psichologinis alkis egzistuoja kartu su nemalonia emocija. Viršininkas kažko reikalauja. Vaikui prasidėjo problemos mokykloje. Artimas žmogus susirgo. Psichologinis alkis atsiranda situacijoje, kuri sutrikdė dvasinę pusiausvyrą.

Fizinis alkis kyla iš fizinio poreikio, nes praėjo daugiau kaip 4–5 valandos nuo paskutinio valgymo. Jeigu esame seniai nevalgę ir labai alkani, jaučiame galvos svaigimą ir jėgų nusilpimą.

6. Automatiškai ar su skoniu?

Psichologinis alkis būna susijęs su automatišku, beprotišku maisto rijimu. Kartais atrodo, kad svetima ranka atpjauna torto gabalėlį ir kišą jį į burną. Valgymas vyksta autopilotu.

Fizinis alkis susijęs su sąmoningu valgymo procesu. Jūs suvokiate, ką dabar valgote ir sąmoningai nusprendžiate, ar suvalgyti pusę sumuštinio, ar visą.

7. Atleido ar ne?

Psichologinis alkis nepraeina net tada, kai skrandis būna prikimštas. Jūs neprisivalgote, kad nuslopintumėte stresą arba emocinį skausmą, todėl galite suvalgyti ir antrą porciją, ir trečią, nepaisant to, kad išpūstą skrandį jau net skauda nuo maisto.

Fizinis alkis praeina, kai tik jį numalšinate. Jis atsiranda iš poreikio papildyti kūną energija. Tuo momentu, kai šis poreikis patenkinamas, noras valgyti praeina.

8. Gėda ar vis tiek?

Psichologinį alkį lydi gėdos jausmas dėl persivalgymo. Paradoksas tas, jog valgome, kad pataisytume sau nuotaiką, o baigiame tuo, kad pykstame ant savęs, jog prisivalgėme per daug sausainių, saldainių ar kotletų.

Fizinis alkis grindžiamas maistu kaip būtinybe. Nėra gėdos jausmo ir apmaudo. Jūs suprantate, kad valgyti kaip ir kvėpuoti yra būtina, kad gyventume.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *