Kaip broliai ir seserys įtakoja mūsų gyvenimą, santykius

Po tėvų patys artimiausi mums žmonės yra broliai ir seserys. Artimi ne vien tik krauju – bendrais prisiminimais, tarpusavio palaikymu, santykiais, susiklosčiusiais vaikystėje.

Išsiaiškinkime, kuo grindžiami brolių ir seserų santykiai, kaip jie gali paveikti vienas kito gyvenimo scenarijų.

Kuo grindžiami brolių ir seserų santykiai?

Tiesą sakant, kaip ir visi artimi santykiai, brolių ir seserų ryšys grindžiamas keturiais pagrindiniais principais:

Sąžiningumas

Brolis ir sesuo dažniausiai vienas apie kitą žino daug daugiau, nei kiti artimi žmonės, daugiau netgi už tėvus. Tai ryšys, užsimezgęs nuo ankstyvos vaikystės ir beveik niekada neįmanoma ko nors nuslėpti vienam nuo kito.

Suaugę, būtent broliai ir seserys gali mums pasakyti, kuo jie nepatenkinti, papasakoti apie savo problemas. Kartais tai gali skambėti taip: „Tik nesakyk mamai ir tėčiui, kad nesijaudintų, bet aš turiu problemų darbe, ieškosiu kito“.

Tai – vaikystės santykių tąsa, kai jaunesni vaikai galėjo pridengti vyresniuosius, nepasakodami tėvams apie jų išdaigas. Suaugę broliai ir seserys dažnai kalbasi tarpusavyje nesirinkdami išsireiškimų ir nebijodami įžeisti. Tai liudija apie pasitikėjimą, kai net ir po atviriausio pokalbio mylimas žmogus liks greta.

Pasitikėjimas

Šis brolių ir seserų santykių principas yra tiesiogiai susijęs su pirmuoju. Norėdami atvirai kalbėti apie viską ir atskleisti paslaptį, kurią norite paslėpti nuo savo tėvų ir draugų, turite pasitikėti! Būtent prieš brolį ir seserį galima parodyti savo silpnybes, žinant, kad jie neteis ir supras.

Ištikimybė

Netgi stipresnė už ištikimybę sutuoktiniui. Brolis ir sesuo neišduos, neapgaus, visada bus šalia, nepaisant aplinkybių. Pasitikėjimas tuo suteikia jėgų, padeda lengviau žvelgti į sunkumus.

Palaikymas

Ir emocinis, ir materialus. Iš ko dar galite pasiskolinti pinigų, jei ne iš sesers ar brolio? Kam daugiau įsikniaubsi į petį ir paašarosi, pas ką daugiau ateisi pasiskųsti problemomis? Psichologai pažymi, kad seserys dažniau teikia emocinę paramą, o broliai, kaip vyrai, – finansinę pagalbą.

Svarbu

Žinoma, viskas, kas čia aprašyta – tai idealūs brolių ir seserų santykiai. Taip būna ne visada. Tačiau, kaip tikina psichologai, net jeigu dabar esate nutolę, draugystė su broliais ir seserimis taps nuostabia dovana. Krauju ir dvasia artimi žmonės gali bet kada pagerinti santykius, sugrįžti į vaikystės prisiminimus ir atleisti vienas kitam nuoskaudas.

Brolių ir seserų įtaka gyvenimo scenarijui

Šeimos psichologai mano, kad broliai ir seserys daro didelę įtaką visam mūsų gyvenimui apskritai:

Charakterio formavimas

Jau iškart po gimimo broliai ir seserys daro vieni kitiems įtaką. Pirmagimiai visada yra savarankiškesni ir atsakingesni, jaunėliai – geriau bendrauja, komunikabilesni. Vėliau, augdami, broliai ir seserys ir toliau darys abipusę įtaką charakterių formavimuisi.

Dažnai pasitaiko toks reiškinys kaip „disidentifikacija“. Broliai ir seserys nenori viskuo būti panašūs vienas į kitą. Pavyzdžiui, vyresnis brolis žaidžia krepšinį. Jaunesnysis pasirenka karatė būrelį ar net meno mokyklą, kad nesikartotų. Arba vyresnioji sesuo mėgsta šokti, o jaunesnioji nusprendžia eiti į teatro grupę, kad netektų vaidinti „antrojo vaidmens“.

Skonio įpročių formavimas

Moksliškai įrodyta, kad jei vyriausias vaikas šeimoje kenčia nuo antsvorio, tos pačios problemos kankins ir jaunesnius. Skirtingai nuo pomėgių ir hobių, skonio įpročių srityje broliai ir seserys dažnai kopijuoja vienas kitą.

Pavyzdys iš šeimos psichologo praktikos: mūsų šeimoje yra trys vaikai. Vyriausiajai jau 12 metų, dvyniams – 5 metukai. Vyresnioji yra tokio amžiaus, kai jau pradėjo būti išranki maistui. Pirmo patiekalo jai geriau išvis nerodyti, noriu sumuštinio su dešra, negersiu arbatos, įpilk kavos ir panašiai.

O jaunėliai viską kartoja paskui ją! Kai sesers nėra namuose, kai ji mokykloje arba būrelyje, galiu be jokio vargo pamaitinti dvynukus sriuba, kotletais, paprastais naminiais patiekalais. Kai tik jie susėda prie stalo trise, prasideda problemos, totalus vyresniosios sesers elgesio kopijavimas.

Stengiausi pasikalbėti su dukra, kad nerodytų blogo pavyzdžio jaunesniems. Jokio efekto. Net nežinau, ką daryti, nes vaikams juk labai svarbi tinkama mityba.

Svarbu

Tuo pat metu, jei brolių ir seserų amžiaus skirtumas neviršija 5 metų, jie labiau judresniais ir žaidžia kartu. Tai teigiamai veikia vaikų fizinę būklę, tokiose šeimose mažiau vaikiško nutukimo atvejų.

Socialinė orientacija

Vaikai, turintys brolių ir seserų, paprasčiau susipažįsta mokykloje ir susiranda draugų. Jie jau turi kasdieninio, artimo bendravimo, kompromisų paieškos su kambario draugu praktiką. Todėl vaikams iš šeimų, kuriose yra keli broliai ir seserys, lengviau bendrauti su bendraamžiais už namų ribų.

Požiūris į santuoką

Įrodyta, kad daugiavaikėse šeimose užaugę žmonės rečiau skiriasi. Jie rimčiau žiūri į santuokinius ryšius ir šeimos pareigas, pakantesni ir labiau pasirengę kompromisams.

Požiūris į gyvenimą

Draugiški, šilti santykiai su broliais ir seserimis leidžia mums jaustis laimingesniais. Ir atvirkščiai, konkurencija, pavydas, įtempti santykiai su artimaisiais gali sukelti depresiją ir stresą. Šiuo atžvilgiu santykių su broliais ir seserimis įtaka labai ryškiai pasireiškia suaugus. Jei greta visada yra palaikantis artimas, daug mažesnė rizika jaustis vienišam ir nereikalingam. Tyrimai parodė, kad žmonės, kurie yra patenkinti savo santykiais su broliais ir seserimis, apskritai jaučiasi patenkinti savo gyvenimu.

Negalima nuvertinti gerų santykių su broliais ir seserimis svarbos. Šie žmonės eina su mumis per visą gyvenimą. Ir net jei vaikystėje tarp brolių ir seserų dažnai konkuruojama dėl tėvų dėmesio, tai augimo ir brendimo proceso metu jie turėtų tapti draugais, palaikyti vienas kitą.

Psichologai tikina, kad dažnai, norint išspręsti gyvenimiškas problemas, žmonėms pakanka pagerinti santykius su broliu/seserimi. Ir nepasitenkinimo gyvenimiška situacija jausmas pamažu išsisklaido, aplinkinis pasaulis tampa geresnis.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *