Padarėte klaidą: kaip atsikratyti slegiančios kaltės?

Originalas

Padarėte klaidą ir dabar jus slegia kaltės jausmas. Įsiklausykite į patarimus, kaip išeiti iš šios situacijos, rašo portalas SHAPE.

Būtina išmokti atskirti „konstruktyvų“ ir „nekonstruktyvų“ kaltės jausmą. Kartais jis naudingas, nes suteikia galimybę išanalizuoti savo klaidas ir padaryti išvadas ateičiai. Tačiau būna ir kitaip: tas kaltės jausmas tampa našta, paralyžiuojančia valią, išsekinančia nervus, verčiančia kankintis ir abejoti savimi.

Ką daryti?

Nustatyti kaltę. Užduokite sau klausimą: ar jūs tikrai kaltas? Kokie faktai byloja, kad jūsų vaidmuo analizuojamoje situacijoje buvo neigiamas? Jeigu stiprų nepasitenkinimą savimi iššaukė kažkieno nemalonus atsiliepimas, stabtelėkite ir susimąstykite: ar verta leisti kitam žmogui manipuliuoti jūsų emocijomis ir daryti įtaką jūsų savijautai?

Klaidingą kaltės jausmą gali sukelti įvairios smulkmenos, susijusios su dar vaikystėje išugdyta prioritetų samprata. Prisimenate, kaip tėvai jums tvirtino: „Niekada negalima eiti miegoti, neišplovus indų“. Arba: „Senelę privalu lankyti ne mažiau kaip du kartus per savaitę“.

Gali būti, kad nuo to laiko jūsų vertybių sistema pasikeitė tokiu atveju nėra ko išgyventi. Tai, kas jus kankina – praeities atgyvenos, kurios vėliau savaime pranyks. Išanalizavę situaciją patys suprasite, kad neplautuose induose ar praleistame apsilankyme nieko blogo nėra.

Vis dėlto, jeigu jus nuolat persekioja mintys apie įvykį, kurio metu jūs iš tiesų pasirodėte ne iš geriausios pusės…

Išmokti pamoką. Kaltės jausmas gali pasireikšti dėl to, kad jūs, sąmoningai ar nesąmoningai, kažkam padarėte kažką blogo. Žinokite – tai naudingas, konstruktyvus jausmas. Pavyzdžiui: „Nevertėjo pašaipiai kalbėti apie naują draugės simpatiją – taip ją įskaudinau, ją įžeidžiau“. Sąžinė prabunda ir tais atvejais, kai mes išduodame savo pačių principus ar idealus. „Man juk negalima kasdien lepintis ledais! Juk daviau sau žodį prieš naktį nevalgyti nieko saldaus!“ Taip kaltės jausmas žadina mumyse (kartais, tiesą sakant, pavėluotai) žmogiškumą ir gerumą, padeda tapti ryžtingais ir principingais.

Prisiimti atsakomybę. Padarėte klaidą? Pripažinkite tai sau ir kitiems. Jus gali ilgai kankinti mintis, kad bjauriai atstūmėte gerbėją ar nepadėjote kolegai sunkią minutę. Tokiu atveju vertėtų nuoširdžiai atsiprašyti ar paaiškinti, kodėl pasielgėte būtent taip. Negalima mėginti užmiršti ar palikti viską savieigai – kaltės jausmas gali kankinti jus labai ilgai. Žmonės, kurie moka atvirai pripažinti savo klaidas, paprastai aplinkinių yra gerbiami. O ir nuoskaudos jūsų adresu ilgai niekas nelaikys, dėl ko jums ant širdies taps tikrai lengviau.

Svarbiausia – išsiaiškinti, kokia „savigrauža“ jums naudinga. Konstruktyvus kaltės jausmas greitai sugrąžins jus į teisingą kelią, jeigu jūs, neduok dieve, iš jo išsukote. Neatidėliodami išsiaiškinkite savo išgyvenimuose ir atsikratykite nereikalingai slegiančios naštos.

Greitos transformacijos

Anksčiau. Jūs kankinotės, kad negalite dažniau lankyti tėvų, nors jie nuolat tvirtina, kad ilgisi jūsų.

Dabar. Trūksta laiko aplankyti tėvus? Duodate sau žodį, kad skambinsite jiems bent pora kartų per savaitę, kad jie jaustų dalyvaujantys tame, kas vyksta jūsų gyvenime.

Anksčiau. Jeigu draugai primygtinai kvietė jus į vakarėlį, o jūs siaubingai pavargote, teko sutikti, kad neigiamas jūsų atsakymas jų neįžeistų.

Dabar. Jūs prisimenate, kad poilsio poreikis nėra egoizmo apraiška. Tai gyvybiškai svarbu jūsų organizmui. Jūs mandagiai atsisakote kvietimo ir įsipareigojate kitą kartą jį priimti.

Anksčiau. Jūs negalėjote sau atleisti, kad kolega vietoj jūsų išklausė vadovybės priekaištus dėl jūsų padarytos klaidos.

Dabar. Jūs prašote nukentėjusio kolegos atleidimo ir klausiate, kaip galėtumėte išpirkti savo kaltę.

Anksčiau. Jūs ilgai kankinotės, išleidę didelę sumą eilinei batų porai.

Dabar. Sau sakote: „Išleidau pinigus? Užtat dabar turiu viena problema mažiau – juk mano garderobe trūko būtent tokios avalynės poros!“.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *