Pagal ką žmonės sprendžia apie mus: 10 smulkmenų

Sutikti žmonės labai greitai susidaro savo nuomonę apie mus. Galime sugaišti daug laiko repetuodami žodžius, parinkdami įvaizdžio atributus ir makiažą, kad patiktume kitiems. Tačiau kokia nors smulkmena, gestas ar šypsena atskleis apie mus kur kas daugiau, negu mes norėtume, kad kitas sužinotų.

10 dalykų, kurie suformuoja įspūdį apie mus

1. Žvilgsnių kontaktas

Akių kontakto su pašnekovu palaikymas padeda sustiprinti pasitikėjimą, nes demonstruoja neapsimestinį susidomėjimą. Žvilgsnių kontakto nebuvimas gali sukelti atstūmimo jausmą arba nerimą.

Kai kurie žmonės vengia žiūrėti pašnekovui į akis. Jie gali taip elgtis iš drovumo, tačiau pašnekovas tai gali suvokti kaip pasipūtimą, aroganciją arba pernelyg žemą savivertę.

Nenorėdami pažvelgti pašnekovui į akis, jūs transliuojate nedraugiškumą ir uždarumą.

2. Šypsena

Nesvarbu, ar turite pagrindo būti nusiminę, bet nuolatinė niūri nelaimingumo išraiška veide sukurs jums tragiško vekšlentojo ir nelaimėlio reputaciją.

Žinoma, kad negalite be perstojo šypsotis nuo ryto iki vakaro, tačiau atsakyti šypsena ar bent neutralia veido išraiška, kai susitinkate su žmonėmis, bus geriausia būdas sukurti teigiamą įvaizdį. Stenkitės visada šypsotis, kai kalbatės su žmonėmis.

3. Rankos paspaudimo jėga

Rankos paspaudimas – nežodinis pasisveikinimas. Suglebusi ranka byloja apie jūsų neryžtingumą ir dvilypiškumą.

Kita vertus, per stiprus paspaudimas bus agresyvumo polinkio dominuoti signalas.

Idealus paspaudimas bus tvirtas, bet draugiškas, lydimas akių kontakto.

4. Drabužių spalvos, kurias renkatės

Kai žmonės būna linkę į ryškias spalvas, tai byloja apie daugiabriaunę asmenybę, turinčią daug interesų.

Drąsios mados tendencijos parodo norą atkreipti dėmesį arba savirealizacijos būdų trūkumą.

Pasteliniai ir neutralūs atspalviai atskleidžia poilsio, ramybės troškimą ir nenorą per daug išsiskirti.

Neišvedami iš pusiausvyros žmonės renkasi terakotos ir rudus atspalvius. Tai žmonės, tvirtai stovintys ant kojų ir nenorintys skraidyti padebesiais.

5. Elgesys su aptarnaujančiu personalu

Žmonės, kurie nemandagiai arba paniekinamai elgiasi su padavėjais, taksistais, kasininkėmis, valytojomis ir kitu aptarnaujančiu personalu, demonstruoja savo tikrąsias savybes: susireikšminimą, aroganciją, didybės maniją.

Lengva būti mandagiam su žmonėmis, su kuriais esate suinteresuoti palaikyti gerus kontaktus. Bet tikrąjį jūsų veidą parodo bendravimas su žmonėmis, kurie nepriklauso jūsų išrinktųjų kategorijai.

6. Išmanusis telefonas

Kai kas nors nuolat tikrina savo telefoną bendraudamas su jumis, jis leidžia suprasti, kad nedalyvauja pokalbyje su jumis. Jis transliuoja žinią, kad negyvas objektas jam įdomesnis ir vertingesnis už jus, realų žmogų.

Dėmesingi žmonės atsiprašo jūsų, kai jiems skambina ir reikia atsiliepti į skambutį.

7. Namų gyvūno pasirinkimas

Žmonės, kurie renkasi šunis, paprastai būna energingesni ir labiau linkę bendrauti už katinų augintojus. Pastarieji būna jautrūs intravertai, tarp jų daugiau pasitaiko intelektualų.

8. Bet kokie nervingi įpročiai

Nagų kramtymas, plaukų pešiojimas, sruogų sukimas aplink pirštą, rankų gniaužymas ir panašūs dalykai išduoda nervingumą, prislėgtumą ir nesugebėjimą kontroliuoti savęs.

Nevingi įpročiai būna būdingi ir perfekcionistams, ypač kai jie susierzinę, pavargę ar nuobodžiauja.

9. Nuolatinis vėlavimas

Vėlavimas gali byloti apie pagarbos ar susidomėjimo stoką.

Vėluoja žmonės, kurie per daug užsivertę darbais ir rūpesčiais arba yra per daug ramūs, atsipalaidavę. Pastarieji vėluoja, nes jaučia lėtesnį laiko bėgimą už kitus.

Neskubėkite daryti pernelyg skubotų išvadų, geriau pasiteiraukite apie vėlavimo priežastis.

10. Nesugebėjimas klausyti

Mes vertiname kitus žmones pagal tai, kaip dėmesingai jei mūsų klausosi. Kai matome, kad mūsų neklauso, jaučiamės nepageidaujami, nevertinami, o pašnekovą suvokiame kaip šaltą ir pasipūtusį.

Nesiklausantis žmogus vengia žiūrėti į akis, stovi gynybinėje ar uždaroje pozoje.

Kad pašnekovas manytų, jog priimate jį šiltai ir draugiškai, palaikykite akių kontaktą, kartkartėmis klausinėkite ir komentuokite jo sentencijas, kad parodytumėte, jog dėmesingai klausotės.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *