Pasiekti savo galima ne tik spaudimu. Žinodami bendrus žmonių elgsenos ypatumus, galėsime būti mielais pašnekovais ir nepastebimai siekti savo interesų.
Psichologijos žinios padeda žmonėms spręsti įvairias problemas, surasti išeitis iš keblių situacijų ir patenkinti savo poreikius. Siūlome susipažinti su klasikiniais psichologiniais triukais, kuriuos galima sėkmingai taikyti kasdienybėje.
1. Durys prieš veidą
Egzistuoja toks rinkodaros triukas, kai pirmiausia reikia paprašyti ko nors neįmanomo, o paskui tai, ko iš tikrųjų reikia. Vaizdžiai tariant, jeigu norite šuniuko, tai pirma paprašykite sau gyvo drambliuko.
2. 10 minučių triukas
Jeigu labai trokštate kažką daryti, tai prasminga ištempti tą malonumą 10 minučių. Taip, įvyks užlaikymas, bet tai bus geriau, negu nieko.
3. Užtikrintas
Jeigu asmuo elgiasi taip, tarytum būtų 100 procentų įsitikinęs dėl to, ką daro, tai aplinkiniai patikės jo teisumu. Tai veikia net niekšų ir apgavikų atvejais. Pastarieji daro savo blogus darbus, o kiti žmonės jais patiki.
4. Praradimo baimė
Žmonės bijo ką nors prarasti. Todėl visada nuostabiai veikia savotiškas triukas „liko tik dvi vietos“ perkant bilietus. Šis triukas naudojamas ir motyvacijai paskatinti, ir siekiant sutrukdyti kitam ką nors padaryti.
5. Pasirinkimo iliuzija
Kai reikia priversti ką nors (tingintį bendradarbį, moksleivį) kažką padaryti, galima pasiūlyti jam pasirinkimo iliuziją. Pavyzdžiui, jeigu vaikas turi išsiurbti kilimą ir surinkti savo žaislus, paklauskite jo: „Ką labiau norėtum daryti: siurbti kilimą ar sutvarkyti savo žaislus?“ Tokioje situacijoje bet kam kyla jausmas, kad jis valdo padėtį ir gali pats pasirinkti, ką jam daryti.
6. Dovanos, dovanėlės
Jeigu duosite žmogui net nereikšmingą simbolinę dovanėlę, tai gali teigiamai paveikti to žmogaus palankumą jūsų atžvilgiu.
7. Koja tarpduryje
Šio triuko esmė yra ta, kad jeigu paprašysite kito atlikti nereikšmingą paslaugą, tai vėliau žmogus gali sutikti įvykdyti ir rimtesnius prašymus.
8. Tylėjimas
Jeigu norite gauti informaciją apie ką nors ir pasiekti sau palankesnių sandėrio sąlygų, žinokite, kad tylėjimas kartais gali padaryti stebuklą. Taip, pokalbyje tylėjimas gali sukuria nejaukumo jausmą, ir žmonės pradeda kalbėti bet ką, net pakenkdami sau, kad tik išvengtų tylos.
9. Skolinimas
Jeigu paprašysite žmogaus ką nors paskolinti, tai bus puikus būdas jam pasijusti naudingam ir nustatyti su jumis gerą kontaktą. Čia svarbiausia nepersistengti ir neprašyti per daug.
10. Sutikimas
Gana naudingas būdas yra sutikti su savo pašnekovu. Dialogo metu svarbu stengtis surasti bendrą kalbą su juo. Sėkminga frazė bus: „Aš visiškai sutinku su jumis,…“
11. Prisipažinti smulkmenose
Naudingas triukas, kuris padeda pelnyti pasitikėjimą, yra savo neteisumo pripažinimas būtent smulkmenose. Net naudinga prisiimti sau mažytę kaltę.
12. Nepaneikite pagrindinės minties
Derybų metu nesvarbu dėl ko ginčytis, kas siejasi su esmine mintimi. Pavyzdžiui, jeigu žmogus planuoja pastatyti namą, neprasminga ginčytis dėl to, bus ar nebus pastatytas namas, naudingiau pereiti prie problemos, kas mokės mokesčius už namą (tada visi priims namo egzistavimą kaip jau įvykusį faktą).
13. Vaikiška šypsena
Ar žinote, kad vaikiška šypsena ir verksmas tiesiog daro stebuklus? Tačiau prisiminkite, kad vaikų nuotaikos keičiasi kaip vasaros vėjas.
14. Venkite „tačiau“
Prasminga vengti frazių, kuriose yra „tačiau, bet“. Kur kas maloniau skamba „taip ir“, negu „taip, bet“.
15. Vardų išnaudojimas
Jeigu pokalbio metu ištarsite pašnekovo vardą, tai gali padėti jums nuversti kalnus. Tačiau nerekomenduojama piktnaudžiauti šiuo triuku, nes tada bus galimas ir priešingas efektas.
Šių triukų nesinori vadinti manipuliacijomis, bet jų poveikis akivaizdus. Nedarydami niekam skriaudos, jūs galite pasirodyti maloniu žmogumi ir lyg tarp kitko siekti savo tikslų. Svarbiausia nepiktnaudžiauti tais triukais. Visur reikia laikytis saiko.