Sakyti „ne“ reikia tik vieną kartą. Toliau – veikti!

Originalas

„Skiriamos trys priekabiavimo rūšys, – sakė M. Labkovskis. – Verbalinis priekabiavimas būna tada, kai jus tiesiogiai bando palenkti į seksą, aptarinėja krūtis, kojas, sėdmenis, seksualumą. Neverbalinio priekabiavimo atveju gali būti demonstruojama pornografija, erotika, elektroniniu paštu siunčiami „smagūs“ vaizdeliai. Fizinis priekabiavimas bus tada, kai jus bandys paliesti, grabinėti, o galiausiai ir išprievartauti.“

Psichologas M. Labkovskis atsakė į žurnalistų klausimus apie priekabiavimą.

– Kolega kolegą kviečia į kiną. Ar tai bus priekabiavimas?

– Priekabiavimas prasideda tuo momentu, kai vienas kolega pasako „ne“, o antrasis tęsia toliau. Vyras gatvėje prašo merginos duoti telefono numerį. Ji atsisako. O jis vis tiek seka paskui ją ir  sako: „Na, ko tu laužaisi?“ Tai bus priekabiavimas.

– Ar priekabiavimas gali būti tik moterų atžvilgiu?

– Per praėjusius metus JAV ar Europoje, neprisimenu, apskaičiuota, kad 16 proc. vyrų tapo priekabiavimo aukomis. Beje, aš irgi buvau tapęs priekabiavimo auka. Jaunystėje kūriau programą televizijai. Valgyklos eilėje paklausiau vienos viršininkės: „Ar tau paimti ledų?“ Ji atsakė: „Taigi aš tau ir taip duosiu.“ Apsimečiau, kad neišgirdau. Po savaitės ten jau nebedirbau.

– Priekabiavimas – kai kimba tas, kuris užima aukštesnę padėtį?

– Padėtis neturi reikšmės. Tiesiog tiems, kurie iš aukščiau, taikomas specialus baudžiamasis straipsnis. Vyras turi jus graibyti, čiupinėti krūtis ir panašiai. Tada jis galės būti apkaltintas seksualine prievarta. „Kokios tavo krūtys gražios!“ Kol kas įstatymiškai tai yra tik plepalai apie nieką. Pasakysite: „Jis man nepadorių paveikslėlių atsiuntė.“ Teisėjas pasiūlys ištrinti. „Bet jis per susirinkimą sakė, kad mano kojos seksualios!“ Teisėja pažiūrės: „Na, taip. Gražios. Man irgi patinka.“

– Ar pareikšti apie priekabiavimą reiškia prarasti darbą?

– Ne visada. Mano praktikoje buvo atvejis, kai moteris kreipėsi dėl to, kad vienas iš 14 stambios korporacijos direktorių tarybos narių atkakliai stengėsi palenkti ją seksui. Ji atsisakydavo, tada jis bandė išguiti ją iš darbo. Patariau jai parašyti trylikai kitų laišką: „Toks ir toks mane persekioja. Nori sekso. Aš pasakiau, kad nenoriu. Dabar jis mane stengiasi išguiti iš kompanijos.“ Ir ji liko dirbti. Ją paprasčiausiai perkėlė į kitą skyrių. Kas atsitiko? Kiti 13 buvo tokie pat ištvirkėliai ir priekabiautojai. Kiekvienas pagalvojo, kad 14-asis – visiškas kvailys, kad įklimpo į tokią istoriją. Niekas nenorėjo skandalo. Vyriška psichologija.

– Kaip išvengti priekabiavimo darbe?

– Prieš gulantis į lovą reikia raštu užfiksuoti sutikimą seksui, o po to juo užsiimti. Žinoma, keistai skamba. Sunaikina romantiką.

– O jeigu rimtai?

– Mano duktė tarnavo Izraelio armijoje, pėstininkų žvalgyboje. Ten vaikinai su merginomis tarnauja kartu. Tik miega skirtingose kareivinėse. Ir ten nebūna priekabiavimų, nes už tai sodinama į kalėjimą. Ten nekyla neaiškumų dėl to: „Taip – tai taip, ne – tai ne.“

– Kas su mumis ne taip?

– Į kvietimą išgerti kavos rusė atsako: „Oi, aš šiandien negaliu, aš tikriausiai atsisakysiu.“ O vokietė sako: „Aš nenoriu gerti kavos su tavimi.“ Ar jaučiate skirtumą? Moterį su neaiškiu „ne“ kankina ir psichologinės problemos, ir baimė likti be darbo. Pasakyti tiesiai į akis „ne“ reiškia riziką veltis į konfliktą. Mūsų moterys stengiasi užglaistyti. Mes nesame įpratę atverti burną, kad mums mažiau kliūtų.

– Svarbiausias priekabiavimo tikslas – seksas?

– Dažniausiai net ne seksas, o galios demonstravimas. Galima juk ir prostitutę nusisamdyti, kad nesikankintų. Tačiau viršininkas, kimbantis prie pavaldinės, nori parodyti savo pranašumą. Sakykite aiškiai „ne“. Beje, tik vieną kartą. Nesuprato? Toliau reikia tik veikti.

– Kaip veikti?

– Vakaruose ruošiantis pateikti teismo ieškinį dėl priekabiavimo moteriai siūloma parašyti priekabiautojui laišką, kurį vėliau bus galima pridėti prie bylos: „Prašau, nereikia prie manęs kibti. Aš nenoriu dirbti tokiomis sąlygomis. Jūs stengiatės palenkti mane seksui. Jūs persekiojate mane.“

Veiksmingas būdas. Tai daroma ir tam, kad būtų išvengta teismo. Protingas žmogus turi liautis. Jeigu tęsia, reikia rašyti laišką vadovybei su prašymu apsaugoti ir apginti. Nepadeda – tada į teismą. Ir būti pasirengusiai, kad ten paklaus: „O kodėl jūs atėjote su tokiu trumpu sijonėliu? Pati gundote, pati provokuojate.“

Ir būti pasirengusiai, kad priekabiautojas pareikš: „Apskritai nieko nebuvo.“ Manau, kad po to, kai kilo šios problemos svarstymų banga, moters šansai laimėti bylą padidėjo.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *