Santuoka ir sveikata

Daugybė studijų bando „išmatuoti“, ar santuoka daro mus laimingesnius ir sveikesnius. O gal kaip tik sutuoktinio neturėjimas suteikia daugiau laisvės, galimybių ir sveikatos? Ko gero, vienareikšmio atsakymo nėra, nes viskas labai individualu ir savita. Bet yra dalykų, kuriuos turime žinoti.

Širdis

Nustatyta, jog santuoka – net labai sveika širdžiai. Vienas iš paskutiniųjų tyrimų buvo atliktas Niujorko universiteto medicinos centre (JAV). Tyrėjai atrado, jog santuokoje gyvenantys vyrai ir moterys turi 5 proc. mažesnę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis nei vienišiai. Šimtu procentu nėra aišku kodėl, bet mokslininkai mano, kad įtakos turi tai, kad santuokoje atrandama emocinė parama, fizinis ir intelektinis artumas, socialumas. Tai padeda sumažinti kraujospūdį ir pagerinti širdies sveikatą apskritai.

Tačiau yra ir kita medalio pusė – širdies sveikata gerėja, jei santuoka sėkminga ir daugiau mažiau klostosi sklandžiai. Jei sutuoktiniai būna kartu tik dėl išskaičiavimo, vaikų ar kitokių priežasčių, išskyrus meilę ir artumą, širdelė gali nukentėti dar stipriau nei tų, kurie išvis nesusaistyti jokiais santuokos saitais. Padidėjęs kraujospūdis, stresas ir kiti veiksniai alins širdį.

Psichikos sveikata

Ne vienas vyras paburnoja, kad jo žmona gali jį išvesti iš proto: niurzgėjimas, priekaištai, per dideli lūkesčiai, tvarka namuose ir t.t. Tačiau iš proto gali išvesti ir izoliacija bei vienumas. Tad kas pavojingiau? Anot sociologijos profesoriaus Robino Simono, santuoka ilgą laiką buvo siejama su gera psichikos sveikata. Susituokę žmonės rečiau kenčia nuo depresijos, nerimo. Priežastis vėlgi ta pati – santuoka parūpina mums emocinį, finansinį saugumą, padeda susidoroti su kasdieniais rūpesčiais. Santuoka yra susijusi su didesniu pasitikėjimu savimi ir geresne savijauta socialinėje terpėje.

Tačiau tai nereiškia, kad vienišiai tuoj pat puola į depresijos liūną. Ryšį santuokoje vienišiams iš dalies atperka socializavimasis ir buvimas tarp kitų artimųjų. Draugai, šeima, jei tik su jais dažnai bendraujate, suteiks tokią pačią paramą, kaip ir sutuoktinis. Svarbu neužsisklęsti ir nesiizoliuoti.

Kas dar? Gyvenimas susituokus užtikrina ilgesnę jo trukmę nei gyvenimas tik dėl savęs, tačiau yra ir vienas ryškus gyvenimo santuokoje minusas – santuokoje gyvenantys žmonės turi didesnį polinkį į nutukimą.

Taigi santuoka, jei ji laiminga, tik į sveikatą, tačiau būkite budrūs ir prižiūrėkite savo bei sutuoktinio mitybą.

Pagal

OriginalasNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *