šeimos mitai

Šeimos mitai – scenarijai ir taisyklės, pagal kurias žaidžia ištisos kartos

Mitai. Kokias asociacijas jums kelia šie žodžiai? Medūza Gorgona, herojiškos pergalės, dievų bausmė? O ką, jeigu aš jums pasakysiu, jog mitai – tai ne vien neįtikėtinos istorijos iš Antikos laikų, bet ir įprasta šiuolaikinė realybė? Kuri gyvuoja ne kažkur Senovės Graikijoje, o mūsų įprastuose butuose?

Senovės mitai pasakojo apie tai, koks pasaulis mus supa ir kaip žmogus jame egzistuoja. Šeimose irgi esama įsitikinimų ir taisyklių, kaip teisingai gyventi, ką reikia vertinti, o ką – smerkti. Kiekvienuose namuose viešpatauja sava ideologija, kuri vienija visus šeimos narius ir atsako į klausimą: „Kas mes tokie?“

Savaime aišku, giminaičių galvose nėra kažkokio konkretaus tų vertybių ir taisyklių paveikslo, tai greičiau tam tikras elgesio scenarijus, pagal kurį mus auklėja nuo pat vaikystės: kaip reikšti savo emocijas, kaip bendrauti su savais ir svetimais, kaip reaguoti į sėkmę ir problemas, kaip kurti šeimą ir netgi „kuo būti“. Ir šitas mitas perduodamas iš kartos į kartą, tik labai retai pasikeisdamas. Ir dar vienas įdomus dalykas: mes sau ir partnerius renkamės iš šeimų su panašiais į mūsiškius mitais.

Kam tas mitas mums reikalingas? Tai savotiškas taisyklių sąvadas (daugeliu atvejų gyvuojantis pasąmonėje), kuris vienija šeimą, gina ir saugo nuo svetimų, o sunkiais laikais netgi padeda išgyventi. Tačiau bėda ta, kad jeigu gyvename „ramiais laikais“, ir santykiuose, ir savirealizacijoje labai svarbus lankstumas, o visi tie griežti stereotipai ir elgesio modeliai bei vertinimai neretai ima mums smarkiai kliudyti.

Šiaip jau, jeigu jūs priimate šeimos žaidimo taisykles arba jos jums diktuojamos ne itin kategoriškai, tai problemų gali ir nekilti. Nors vis tiek įdomu pamėginti išsiaiškinti, iš kur atsirado vienokios ar kitokios jūsų reakcijos. Tačiau atsitinka ir taip, kad jei kuris nors šeimos narys elgiasi kitaip ir nenori paklusti bendram mitui, jis gali būti ignoruojamas, gėdinamas ar net išvaromas iš šeimos.

Šeimos mitų apibūdinimas, kaip matote, gavosi gana abstraktus. Dėl to siūlau pažvelgti į pačius mitų variantus ir tada, tikiuosi, bus lengviau suprasti, apie ką eina kalba. Štai keli šeimos mitų variantai:

  • Mes – draugiška šeima;
  • Mes – visas kliūtis įveikiantys herojai;
  • Mitas apie gelbėtoją;
  • Mes – Žmonės (išsilavinę, sėkmingi, apskritai iš didžiosios raidės).

Kiekvienas mitas turi savo ištakas- kaip ir kodėl jis susiformavo. Ir, žinoma, savas taisykles – kaip būtina elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Pirmieji trys – bene patys populiariausi.

Tolimesniuose tekstuose panagrinėsime mitus detaliau. Sekite naujienas.

.Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.