Nesusipratimų, nuoskaudų ir įsižeidimų neišvengia nė viena pora. Deja, ne visi stengiasi spręsti santykių problemas. Lengviausias būdas išsisukti nuo sprendimo – imtis nesikalbėjimo taktikos.
Tylėjimo manipuliacija – tai psichologinio smurto forma, kuri gali padaryti rimtą žalą fizinei ir psichinei žmogaus sveikatai, todėl būtina laiku užkirsti jai kelią.
Štai kelios neigiamos tylėjimo manipuliacijos pasekmės:
* sustiprėjęs nervingumas ir stresas. Nesikalbėjimas sukuria netikrumo, nenuspėjamumo atmosferą, o tai smarkiai padidina nerimo ir streso lygį;
* žema savivertė. Kai nesikalbėjimo taktika naudojama partneriui kontroliuoti ar nubausti, tai gali pakirsti aukos savivertę;
*pasitikėjimo trūkumas. Nesikalbėjimo manipuliacija pakerta pasitikėjimą, dėl to pasidaro neįmanoma sukurti sveikus santykius;
* izoliacija. Nesikalbėjimas izoliuoja auką, dėl to ji jaučiasi vieniša ir nesulaukianti palaikymo;
* depresija ir nerimas. Ilgas nesikalbėjimas gali sukelti depresiją ir nerimą, nes auka jaučiasi prislėgta ir bejėgė.
Kaip gintis nuo tylėjimo manipuliacijos?
Jeigu susiduriate su tylėjimo manipuliacija, tai verta susipažinti su keliomis strategijomis, kurios gali jums padėti.
Pirmiausia nustatykite manipuliaciją: suvokite, kad tylėjimas naudojamas kaip priemonė jus kontroliuoti arba nubausti.
Pasistenkite nereaguoti emocingai: neatsakykite į tylėjimo manipuliaciją pykčiu arba nevilties jausmu. Tai tik sustiprins manipuliatoriaus kontrolę.
Nustatykite ribas: leiskite suprasti manipuliatoriui, kad jūs neimsite kentėti nesikalbėjimo. Paaiškinkite, kad jums reikalingas atviras, sąžiningas ir nuoširdus bendravimas.
Kalbėkite iš Aš pozicijos: kalbėkite apie savo jausmus ir poreikius, nekaltindami manipuliatoriaus. Pavyzdžiui, vietoj „Tu mane ignoruoju“ reikia sakyti „Man skaudu, kai tu tyli“.
Kreipkitės pagalbos: pasikalbėkite su draugu, kitu šeimos nariu, gydytoju ar tėvu apie tai, kas vyksta. Jie gali patarti ar pasiūlyti pagalbą.
Apsvarstykite santykių nutraukimo galimybę, jeigu tylėjimo manipuliacijos ilgai užsitęsia ir periodiškai kartojasi bei daro neišvengiamą žalą savijautai ir sveikatai.
Prisiminkite, kad nesate vieni šiame pasaulyje. Tylėjimo manipuliacija – tai rimta problema, bet ją galima įveikti. Pasinaudokite minėtomis strategijomis, kad susigrąžintumėte situacijos kontrolę ir apsaugotumėte savo gerovę.