Užkerėjo pikta akimi ar, visgi, šeimyninės nuostatos?

Pas mane ateina merginos, moterys ir kartais dėl to, kad nesiklosto santykiai su vyrais ir nesigauna sukurti šeimos, jos kaltina nužiūrėjimą, užkerėjimą ir t.t.

Norėčiau panagrinėti tuos atvejus, kai moterys įsitikinusios, jog jeigu jos vienišos ar jas pastoviai kamuoja kokios nors nelaimės, tai dėl to kalta kažkokia mistinė įtaka. Detaliai šios temos nenagrinėsiu – ar egzistuoja nužiūrėjimas, prakeikimas, ar galima išties nužiūrėti pikta akimi, aš tiesiog noriu panagrinėti tuos atvejus, kai išties nelaimingos moterys neturi nieko bendro su magija ar mistika.

Psichologinės konsultacijos metu, kai pradedame nagrinėti vaikų-tėvų santykius, paaiškėja, kad tėvai, ar kuris vienas iš tėvų labai dažnai kartojo kokias nors frazes, pavyzdžiui: „Tavęs niekas neims į žmonas” arba „Jeigu nori gyventi atskirai nuo mūsų, susirask vyriškį ir tada galėsi kraustytis pas jį” ir t.t.

Kai kiekvieną dieną, metų metus kartojamos vienos ir tos pačios frazės, vaikui susiformuoja atitinkamos psichologinės nuostatos ir atitinkami stereotipai. Psichologija visa tai traktuoja kaip negatyvias nuostatas, kadangi jos negatyviai veikia žmogaus asmenybę, o tai daro įtaką tolimesniam suaugusiam gyvenimui ir nulemia, kaip tasai vaikas ateityje sąveikaus su jį supančiais žmonėmis.

Panagrinėkime kelis vertybinių orientacijų ir iracionalių nuostatų, kurias, galbūt, jums teko girdėti iš tėvų, atvejus. Suprantama, kad tėvai nori apsaugoti savo vaiką nuo klaidų ir negatyvios patirties, su kuo jiems patiems teko ne kartą susidurti. Ir baisiausia, kai nuostatos perduodamos iš kartos į kartą, kartais visiškai nesigilinant į jų esmę. Net jeigu vaikas paklausia: „Kodėl?”, tėvai atsako, kad taip reikia, arba kad tėvai geriau žino. O kodėl taip reikia – dažniausiai nepaaiškina, galbūt jie ir patys nežino atsakymo. Ir vaikui ta nuostata tampa aksioma, jis ja patiki. Kai vaikas mažas, visiškai normalu jį saugoti, tačiau vaikas užauga, o nuostatų niekas neatšaukia.

Yra tokių šeimyninių nuostatų, kurių nevalia skelbti jokiame amžiuje, jos nieko gero neduoda, tik žaloja žmogaus psichiką.

Iracionalios nuostatos, kurios padaro vaiką silpnu, neturinčiu jokios iniciatyvos ir atsakomybės, priklausomu nuo svetimos nuomonės. Šiuo atveju tėvams atrodo, kad jie geriau už vaiką žino, ko jam reikia ir ko jis nori. Užaugęs, toks vaikas gyvena ir viską daro su lozungu „Reikia!” ir nežino, ko nori. „Mes geriau žinome, kas tau geriau”, „Tu be mūsų apskritai prapulsi, iš bado numirsi” ir t.t.

Nuostata vengti santykių, kadangi santykiai su vyru yra pavojingi ir gali pakenkti moters sveikatai, o gal net ir gyvybei. Vyras arba apgaus, arba pasinaudos ir pames, arba užkrės venerinėmis ligomis ir panašiai. „Negalima niekuo tikėti”, „Dėl vyrų – vieni nemalonumai”, „Visi vyrai – alkoholikai”, „Seksas – tai purvas” ir t.t.

Neigiamos nuostatos, teigiančios, kad moters gyvenime pastoviai vyksta kokie nors nemalonumai, kad santykiai jeigu ir bus, tai trumpalaikiai ir baigsis nemaloniais incidentais. Tokiais atvejais mergina gali netgi ištekėti, tačiau, kaip patys suprantate, „nesėkmingai” ir labai greitai išsiskirti arba ilgai „kankintis”. Tokiais atvejais dažnai galima išgirsti tokią frazę: „Viską dariau jo labui, o jis toks bjaurybė, išėjo pas kitą, prasigėrė ir t.t.”

„Pasinaudos ir paliks”, „Visi vyrai – niekšai ir bobišiai”, „Amžinai aplink tave visokie nevykėliai sukasi”, „Amžinai įsipainioji į kokią nors istoriją”, „Buitis užmuša meilę” ir t.t.

Negatyvus požiūris į šeimą ir vaikus. Šiuo atveju šeimyninio gyvenimo pradžia suvokiama kaip linksmo, laisvo gyvenimo pabaiga, kažko labai sunkaus, nemalonaus pradžia.

„Vaikai – tai našta”, „Kai atsiranda šeima ir vaikai, tavo gyvenimas baigiasi”, „Atsiradus šeimai ir vaikams, pasibaigs linksmas ir laisvas gyvenimas.

Nuostata, vedanti į vienatvę. Formuojamas pasmerktumo jausmas, kai žmogus galvoja, kad nėra jokios išeities. Kad ir ką mergina darytų, kad ir kokia ji būtų protinga ir graži, ji – vieniša. Šiuo atveju ji netgi nemato jai tinkančio vyro, kadangi yra tvirtai įsitikinusi, jog tokių vyrų pasaulyje nėra.

„Kur paimti normalų vyrą, jų šiame pasaulyje nebeliko”, „Be vyrų laisviau gyvenasi”, „Geriau vienai, negu su kokiu nors ten…”, „Kam tu tokia reikalinga?”, „Tu turi būti neprieinama vyrams”…

Tokių psichologinių nuostatų yra labai daug. Čionai pateikti labiausiai paplitę pavyzdžiai.

Prieš pradedant galvoti, ką daryti, kai nužiūrėjo pikta akimi ar apkerėjo ir užkeikė gyventi vienatvėje, prieš puolant į kitą mistiką, galbūt vertėtų iš pradžių susigaudyti savyje ir išsiaiškinti savo nuostatas. Galbūt paprasta nuostatų, kurias girdite iš tėvų jau ne vienerius metus, analizė parodys, jog tos frazės kaip tik yra tasai nelemtas „nužiūrėjimas”?

Jeigu atradote savyje iracionalią nuostatą, vadinasi, jau atlikote pusę darbo. Kai kurie specialistai rekomenduoja negatyvias nuostatas pakeisti pozityviomis. Toks negatyvo išstūmimas pozityvo pagalba gali nesuveikti, jo gali nepakakti jūsų pasąmonei ir gyvenimui pakeisti. Juk bet kuri nuostata, juo labiau toji, kurią mums įkalė tėvai, saugo žmogų nuo kokios nors grėsmės ir paprastas jos pakeitimas pozityvia nuostata gali nesuveikti dėl to, kad taip žmogus neteks apsaugos. Kad suprastumėte, kam jums reikalinga viena ar kita konkreti nuostata ir ką su ja toliau daryti, patartina pasikonsultuoti su specialistais.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *