Ikimokykliniame amžiuje vaiko melas dažniausiai būna įprastas ir normalus reiškinys, kurį reikia tiesiog išgyventi. Žinoma, tėvų pareiga yra paaiškinti vaikui, kas yra melas ir kodėl svarbu sakyti tiesą. Visada puikiai veikia asmeninis pavyzdys. Jeigu jūsų šeimoje įprasta meluoti vienas kitam, tai vaikui tai taps norma.
Kad geriau suprastumėte savo mažylį, susipažinkite su pagrindinėmis vaikiško melo priežastimis.
1. Fantazijos
Ikimokyklinio amžiaus vaikų fantazija būna laki. Jie gali prisigalvoti įvairiausių istorijų arba įvykių, kad pradžiugintų save arba kitus. Už tai neverta barti arba išjuokti mažylio, tačiau reikia jo paprašyti, kad savo pasakojimuose pridurtų, jog būtų puiku, jeigu taip būtų iš tikrųjų. Arba prisipažintų, kad jis sugalvojo tokią istoriją. Ir dažniau girkite vaiką, kai jis sako jums tiesą.
2. Socialiniai įgūdžiai
Vaikai meluoja, kad pasiektų savo tikslus arba gautų tai, ko jie nori. Jie gali parodyti, kad jau atliko užduotį ar suvalgė sriubą, kad išvengtų bausmės arba sulauktų pagyrimo. Net suaugę gali meluoti dėl socialinių priežasčių, pavyzdžiui, kad būtų paaukštinti darbe.
3. Bausmės baimė
Vaikai gali meluoti, kad išvengtų bausmės arba nemalonumų. Pavyzdžiui, jie gali slėpti, kad nepaklausė tėvų arba pažeidė taisykles. Toks melo būdas pasitaiko tada, kai tėvai smarkiai barė ar baudė vaiką, o dabar jam paprasčiausiai baisu ką nors jiems pasakoti.
4. Interesų patenkinimas
Vaikai gali griebtis melo, kad sukeltų susidomėjimą arba atkreiptų į save dėmesį Tada jie sukuria istorijas ar nuotykius, kad sudomintų aplinkinius arba įsitrauktų į bendraamžių kompaniją. Arba paprasčiausiai norėdami pradžiuginti mamą.
5. Nepakankamai išvystytos moralinės nuostatos
Ikimokykliniame vaiko amžiuje dar tik formuojasi etinių principų ir savo veiksmų pasekmių suvokimas. Vaikams gali būti nesuprantama, kad melas yra neteisingas dalykas. Tėvų užduotis išaiškinti vaikui socialines normas.
Prisiminkite, kad melas ikimokykliniame amžiuje – tai natūralus vaiko vystymosi etapas ir ne visada būna problemos požymis. Tačiau nuolatinis melas, kuris daro žalą kitiems, jau reikalauja tėvų ar net psichologų įsikišimo.