Frazės, kurių negalite pasakyti vaikams, kad nepakenktumėte jų psichikai

Vaikų psichika itin imli, ypač tam, ką sako tėvai. Daugelis iš mūsų vis dar prisimena tėvų pasakytas frazes. Deja, neretai neigiamos frazės paveikia vaikų psichiką…

1. „Nustok verkti”. Ši frazė draudžia reikšti jausmus. Vaikas, nesulaukęs paramos iš tėvų jam sunkioje situacijoje, izoliuojasi ir pradeda galvoti, kad taip reaguoti „negalima“. Daugiau nei pusė tokių „vaikų“ tampa suaugusiais, sergančiais psichosomatinėmis ligomis.

2. „Jei pasielgsi netinkamai, išvešiu tave į našlaičių namus”. Kad ir kaip skambėtų ši frazė, jos žinutė – pasiekti paklusnumą per baimę būti atskirtam nuo mamos. Kurį laiką ji veikia nepriekaištingai, tačiau sukelia nerimą ir fobijas.

3. „Kodėl tu toks blogas, nieko negali padaryti“. Tokios frazės neprisideda prie savarankiškumo ir iniciatyvumo ugdymo, bet atbaido nuo paskutinio noro ką nors išbandyti pačiam ir įkvepia netikrumo dėl savo galimybių. Prieš sakydami tai vaikui, pagalvokite, kodėl jam nepavyko, ir pašalinkite priežastį: galbūt pervertinote jo sugebėjimus arba neįvertinote užduoties sudėtingumo.

4. „Pažiūrėk, kaip puikiai sekasi tiems vaikams“ – nuolatinis vaiko lyginimas su kitais, net jei jie yra jo broliai ir seserys, formuoja jo supratimą, kaip jis yra mylimas. Neigiamos frazės ne tik neskatina siekti daugiau, bet ir skiepija nepilnavertiškumo kompleksą bei generuoja neapykantą tiems, su kuriais vaikas yra lyginamas.

5. „Kol neatliksi namų darbų, pamiršk telefoną“, „Kol nepabaigsi košės, saldainių negausi“. Derybų taktika pasiteisina trumpam laikui, tačiau vyresniame amžiuje jūsų santykiai gali suprastėti. Pabandykite paaiškinti vaikui, kokie jūsų reikalavimai. Tai suteikia jam pagrįstą požiūrį į pramogas ir pareigas, taip pat sukuria pasitikėjimu grįstus santykius tarp jūsų.

6. „Mano namai, mano taisyklės“ – formaliai taip ir yra. Bet jei reguliariai apie tai informuosite vaiką, jis pradės jausti, kad be jūsų jis yra niekas. Tai labai pakerta savigarbą, didina nerimą dėl ateities ir gadina santykius.

Kalbėdamiesi su vaiku pasistenkite išmokyti jį ko nors reikalingo ir svarbaus, o ne į sakyti frazes iš šio sąrašo ir gadinti jo psichiką.Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *