Išjunkite telefoną – jo naudojimas gali neigiamai paveikti jūsų vaiko ateitį

Brangios mamytės, auginančios mažus vaikus, dėkite į šalį savo mobiliuosius telefonus ir atsiduokite motinystei! Kalifornijos universiteto mokslininkai ištyrė, kad fragmentiška ir chaotiška mažylių priežiūra gali sutrikdyti jų smegenų vystymąsi ir smarkiai paveikti emocinę sveikatą ateityje.

Nors tyrimai atlikti su graužikais, jų išvados leidžia teigti, kad mažylius auginančioms mamoms yra svarbu išlaikyti ramų dienos ritmą ir skirti nuoseklų dėmesį savo kūdikiui. Nuolatiniai kasdieniai trikdžiai – net tokie nekalti, kaip telefono skambučiai ar SMS žinutės – gali neigiamai paveikti augančio vaiko psichiką.

Dr. Z. Baram ir jos kolegos pabrėžia, kad sveikam kūdikio smegenų vystymuisi ir tvirtų neuronų jungčių susidarymui yra gyvybiškai svarbus pastovus motiniškos globos ritmas. Tyrimo rezultatai praėjusią savaitę buvo paskelbti žurnale „Translational Psychiatry“.

Mokslininkai nustatė, kad padrikas, nereguliarus motiniškas rūpestis gali neigiamai atsiliepti augančio vaiko elgesiui, sąlygodamas depresiją, polinkį į narkotikus bei delinkventinį elgesį. Nuolatinis naršymas internete, susirašinėjimas žinutėmis bei telefoniniai pokalbiai tapo neatskiriama šiuolaikinio gyvenimo dalimi. Tačiau mokslininkų atradimai verčia atsitokėti ir suvokti, kokią žalą tokie žalingi įpročiai gali padaryti ateinančioms kartoms.

Neurologai yra seniai atradę, kad  polinkį į emocinius sutrikimus, tokius kaip depresija, sukelia genų ir aplinkos sąveika, kuri yra lemtinga jautriais vystymosi laikotarpiais. Daugelis tyrimų yra atskleidę, kad motinos rūpinimasis kūdikiu vaidina lemiamą vaidmenį augančio žmogaus elgesiui ir emocinei sveikatai. Telefono sukeliami trikdžiai suardo nuoseklų mamos dienos ritmą, atitraukia jos dėmesį nuo kūdikio.

Mokslininkų grupė, tyrinėjusi graužikų elgesį, daro išvadą, kad mažyliai, kurie auga aplinkoje, kurioje vyrauja ramybė, pastovus dienos ritmas, ateityje jaučia daug didesnį pasitenkinimą gyvenimu.  Mažyliai, kurie augo chaotiškoje nenuspėjamoje aplinkoje, negeba adekvačiai elgtis bendraamžių grupėje, jų nedomina žaidimai ar skanus maistas.  Jų negebėjimas jaustis laimingais sąlygoja depresijos išsivystymą, pasitenkinimo ekstremaliuose stimuluose – alkoholyje, narkotikuose ir pan. ieškojimą.

Kas sąlygoja ryšį tarp nenuoseklios motiniškos globos ir pažeistos pasitenkinimo sistemos? Mokslininkai teigia, kad kūdikio smegenyse  dopamino gaminimas ir perdavimas į smegenų pasitenkinimo centrus dar nėra susiformavęs. Šių  nervinių impulsų grandinių formavimąsi kūdikio smegenyse skatina  tvarkingas, pastovus dienos režimas ir dėmesys.  Jeigu kūdikystėje mažylis auga chaotiškoje rutinoje, jo smegenyse nesusiformavusi pasitenkinimo sistema sukelia anhedoniją.

OriginalasNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *