Lopšinės ir vaikų sveikata

Labai gaila, kad tas nedaugelis dalykų, kurie mus pasiekė iš tūkstantmečių gelmių, ne visada suranda savo vietą mūsų pasaulyje ir egzistuoja toliau. Galbūt čionai pagrindinį vaidmenį suvaidina spartus gyvenimo tempas, kai viskas daroma skubant, bėgant, lekiant. Šiuolaikinio gyvenimo ritmas neretai atsiliepia ir vaikų auklėjimui. Visą dieną paknopstomis kažkur lekiančios, darbais ir rūpesčiais apsikrovusios šiuolaikinės mamos tiek išsikankina, kad jau nebeteikia didesnės reikšmės vaikams, tame tarpe ir tam, kaip jie eina miegoti.

Dar visai palyginti neseniai egzistavo puiki tradicija migdyti mažylius, dainuojant lopšines. Taip buvo daroma daugybę šimtmečių, o štai mūsų dienomis vis dažniau mamos balsą pakeičia televizoriaus garsai. O tuo tarpu lopšinių poveikis vaikui yra be galo reikšmingas. Kodėl gi nustojome migdyti vaikus lopšinėmis ir ką jie prarado?

Parduotuvės užverstos ugdančiais žaislais ir knygelėmis, visa tai tėvai skuba pirkti savo palikuonims, visiškai užmiršdami, kad jiems tereikia tiesiog mamos rankų šilumos, švelnaus balso, ir ypač šito reikia dienos pabaigoje, kai jie, kaip ir jūs, jaučiasi pavargę ir nori šiek tiek daugiau dėmesio ir švelnumo.

LOPŠINIŲ POVEIKIS VAIKUI

Psichologai rekomenduoja būsimai mamai dainuoti lopšines dar tada, kai mažylis tebegyvena įsčiose. Jau tada jis girdi švelnų mamos balsą, įsimena jo tembrą ir gimimo metu lengviau įvyksta adaptacija. Lopšinių poveikį vaikui sunku pervertinti. Lopšinių niekada nebus per daug.

Dažniausiai pakanka sudainuoti jam lopšinę, kuri nuo neatmenamų laikų buvo laikoma universaliais „migdomaisiais“, kad vaikas normaliai užmigtų. Mūsų pirmtakai buvo tikri, kad būtent nuo lopšinių prasideda vaikų auklėjimas ir teikė joms ypatingą, mistinę reikšmę. Jos ne tik padėdavo greičiau užmigti, bet ir atlikdavo savotiškų užkeikimų vaidmenį, per juos mama tarsi programuodavo vaiką augti sveiku, turtingu, laimingu ir t.t.. Šiandienine kalba kalbant – tai psichinis, psichologinis poveikis per pasąmonę. Senovėje kiekviena motina savo mažyliui sukurdavo savas lopšines, kurias dainuodavo tiktai jam, ir kuri buvo laikoma jo gyvenimo talismanu.

Nežiūrint į tai, kad egzistuoja daugybė liaudiškų lopšinių, pasiekusių mus iš amžių glūdumos, yra taip pat žinoma daug lopšinių, kurias parašė žinomi poetai. Tokie šiuolaikiniai kūriniai pakankamai populiarūs, o tai reiškia, kad šis žanras turi paklausą. Teigiamą lopšinių poveikį vaikams pažymi psichologai ir vaikų gydytojai, rekomenduojantys tėvams, seneliams ir senelėms dažniau dainuoti savo mažyliams, netgi jei neturite vokalinių talentų.

GYDOMASIS EFEKTAS

Lopšines dainuoti pradėkite dar ankstyvojo nėštumo stadijoje. Tai daro teigiamą poveikį ne tik kūdikiui, bet ir pačiai būsimai mamai. Pasirodo, melodingas ir ramus dainavimas pagerina būsimos mamos psichinę būklę – nėštumas einasi lengviau, rečiau pasireiškia toksikozės. Normalizuojasi arterinis kraujo spaudimas, o tai reiškia, kad kūdikiui įsčiose tiekiama daugiau deguonies, sulėtėja širdies dūžių tempas. Pastebėta, kad po gimdymo lopšines dainavusioms mamoms pagerėja pieno gamyba, kas, be jokios abejonės, daro teigiamą poveikį vaiko sveikatai. Be to, užsimezga glaudesnis dvasinis kontaktas: vaikas rečiau verkia, greičiau nusiramina.

Yra visa eilė situacijų, kai specialistai primygtinai rekomenduoja dainuoti vaikams lopšines. Pavyzdžiui, kai sutrinka smegenų funkcijos, kai diagnozuojamas širdies susitraukimų dažnumo sumažėjimas, kai pažeistas kvėpavimo ritmas ir žarnyno motorika. Lopšinės – efektyvi profilaktinė priemonė, sutrikus kalbos ir judėjimo funkcijoms. Kalba eina apie motorikos sutrikimus, mikčiojimą, koordinacijos sutrikimą, tikus.

Monotoniškas dainavimas padeda vaikui nusiraminti ir greičiau užmigti. Ir nesvarbu, ar turi mama muzikinę klausą, svarbiausia – lyriškas skambesys, švelnus, nuoširdus atlikimas ir meilė, įdedama į kiekvieną vaikui skirtą žodį.

POVEIKIS VAIKO KALBĖSENOS FORMAVIMUISI

Klausydamasis mamos lopšinių, mažylis įgyja ne tik pirmų žinių apie muziką, bet ir gauna pirmas kalbos pamokas. Atsakydamas į mamos dainavimą, jis pradeda kažką sava kalba gugenti, tai padeda vystytis gomuriui – svarbiausiam kalbos įrankiui. Lopšinės ugdo vaiko atmintį, ji įsimena pasikartojančias intonacijas, dėl ko mažylis anksčiau pradeda atskirti intervalus tarp atskirų žodžių. Tampa labiau suprantamas turinys, vadinasi, kalbos įgūdžiai formuojasi gerokai greičiau.

Liaudiškų lopšinių tekstai sudaryti daugiausiai iš daiktavardžių ir būdvardžių, kurie apibūdina daiktus ir judesius. Pakankamai dažnai figūruoja atskirų žodžių, frazių, skiemenų kartojimai. Tai praturtina mažojo žodyną, instinktyviai skatina jį visa tai pakartoti.

Be viso kito, lopšinėse apibūdinama vaiko reikšmė, jo svarba namuose. Lopšinė tarsi apsaugo mažąjį šeimos gyventoją nuo aplinkinio pasaulio, kuris gali būti pavojingas, jos skleidžia šilumą ir namų jaukumą, namų, kuriuose mažylis yra labai mylimas ir kuriuose jo niekas niekada nenuskriaus.

Būtinai suraskite bent kelias minutes, kad sudainuotumėte savo mažyliui lopšinę prieš miegą.

oNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.