Kaip auklėti paauglį? Svarbiausios taisyklės

Vaikui augant, jo charakteris keičiasi. Paauglystės amžiuje jau nebetinka ankstesni auklėjimo metodai, šeimoje dėl to kyla konfliktai ir nesusipratimai. Dažnai suaugusieji taiko paaugliui neefektyvius auklėjimo būdus, kurie verčia vaiką nutolti nuo tėvų.

Psichologai rekomenduoja paauglių tėvams laikytis 7 taisyklių.

1 .Liaukitės barti ir „skaityti moralus“ vaikams

Iš pradžių pakeltas tonas dar duoda rezultatų: paauglys susitvarko kambarį ar suplauna lėkštes. Tačiau greitai jis pripranta prie tokios tėvų taktikos, nustoja reaguoti į rėkimą ir įspėjimus. Pasistenkite įsivaizduoti save vaiko vietoje ir suprasite, kad įžeidimas ir nuoskauda dėl pažeminimo trukdo suvokti protingus argumentus. Keiskite elgsenos modelį, rodykite jam pagarbą, o ne demonstruokite valdžią.

2. Išmokykite nebijoti jūsų reakcijos

Dauguma tėvų per daug emocingai reaguoja į bet kokią problemą, neišsiaiškinę situacijos, kritikuodami vaiką dėl kiekvieno menkniekio. Psichologai aiškina, kad paaugliai nuolat ieško pritarimo, pripažinimo ir palaikymo, todėl skausmingai priima net tėvų tylėjimą. Svarbu leisti vaikui išsikalbėti, atskleisti emocijas ir neigiamus momentus, be nuobodžių pamokymų, nesmerkti kategoriškai dėl susiklosčiusios situacijos.

3 .Įvertinkite problemos mastą

Dauguma kivirčų kyla dėl tėvų kaltės. Psichologai rekomenduoja minutėlei atsitraukti ir paklausti savęs: ar man nepatinka kažkas paauglyje, ar iš tikrųjų kilo rimta problema? Prisiminkite, kad įvaizdžio pakeitimas, plaukų spalva, įverti žiedeliai ar ryškūs drabužiai – tai saviraiškos būdas, savojo „aš“ paieškos. Ar verta kelti skandalą, jeigu niekas negresia nei vaiko gyvybei, nei sveikatai?

4 .Kelkite konkrečias užduotis ir tikslus

Dauguma tėvų nesąmoningai tikisi, kad vaikai įgyvendins jų planus ir svajones, taps nugalėtojais, laimės aukso medalį ir panašiai. Todėl neleistina kelti paaugliui neįgyvendinamų uždavinių. Geriau palaikyti jo pomėgius, skatinti siekius ir vystyti jo talentus. Galbūt jis taps žymiu savo srities asu.

5. Teisingai stimuliuokite vaiką

Jeigu paauglys nenori mokytis, vykdyti jūsų prašymus, atidėkite „diržą“ ir panaudokite „meduolį“. Skatinkite jį už kiekvieną teigiamą poelgį, dažniau girkite už pažymius, įteikite dovanėlę už mokslo metų rezultatus. Pamažu jis pats pasisuks į reikalingą pusę, be moralizavimų ir skandalų.

6. Neakcentuokite dėmesio į pažymius

Kiekvienas paauglys turi slaptų talentų ir ypatumų. Sugebėjimas gražiai rašyti rašinius dar nereiškia, kad vaikas supranta geometriją ar chemiją. Puikūs pažymiai nedaro jo laimingu, negarantuoja sėkmės gyvenime, nenulemia svaiginančios karjeros. Vystykite visus sugebėjimus, padėkite jam mokytis, priimkite prielaidą, kad jūsų vaikai gali atsilikti ir gauti vidutinius balus.

7. Didelės ambicijos nedaro vaikų laimingais

Tėvai ne visada supranta ir pripažįsta, kad paauglys nesiveržia į geriausią brandos atestatą ir studijas prestižiniame universitete. Veikiausiai jis žengia iš inercijos, įgyvendindamas suaugusiųjų ambicijas. Daug žmonių nebuvo pirmūnai mokykloje, bet sugebėjo tapti sėkmingais ir laimingais. Pavyzdžiui, Steve Jobsas ir Billas Gatesas.

Psichologai rekomenduoja tėvams padaryti vieną mažyti pratimą. Reikia paimti švarų popieriaus lapą ir padalyti jį į dvi dalis. Kairėje pusėje surašykite savybes, kurių reikia paaugliui, kad sėkmingai mokytųsi (dėmesingumo, atkaklumo, atminties). O dešinėje surašykite tai, kas padės jam tapti laimingam (sveikata, geri draugai, sugebėjimas bendrauti). Prisiminkite, kad to niekas neišmokys mokykloje, bet galite išmokyti jūs.

 Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.