Kaip veikia santykiai

Kaip veikia žmonių tarpusavio santykiai? Ką pamatysime, jei atidarysime kapotą ir pamėginsime pagauti pačią šio proceso esmę?

Galbūt tai banalu, tačiau po tuo kapotu mes pamatysime lygiai tą patį, kas egzistuoja visoje gyvojoje gamtoje. Jei konkrečiai: vienas iš svarbiausių bazinių viso kas gyva dėsnių – siekti gero ir vengti blogo.

Apdovanok mane iki galo

Jau netgi amebos, kaip reta besmegenės būtybės, demonstruoja, jog supranta šį principą. Jos žvaliai juda link saldaus vandens lašelio, kadangi ten – cukrus, o cukrus – tai gėris. Jei lašelyje bus citrinų sulčių, ameba lygiai taip pat žvaliai judės šalin. Nes citrina – rūgšti, o rūgštumas – blogis.

Tas pats ir su žmonėmis santykiuose. Socialiniai psichologai seniai nustatė – mums patinka tie žmonės, kurie mus apdovanoja (arba mums atrodo, jog tuoj, tuoj apdovanos). Suprantama, tasai apdovanojimas – tai ne visi dalykai iš eilės, o svarbūs konkrečiam žmogui.

Tai kažkas panašaus į žinomą knygą apie penkias meilės kalbas, tik iš tikrųjų tų kalbų yra ne penkios, o tiek, kiek žmonių šioje planetoje. Dar daugiau – bėgant laikui, žmogaus polinkiai gali keistis. Ir tai, ką vakar jis laikė apdovanojimu, šiandien jo jau nedomins.

Dar vakar moteriai buvo svarbu, kad su vyriškiu būtų beprotiškai smagu, o štai šiandien ji jau supranta, jog jai reikalingas stabilumas. Op! Apdovanojimo forma pasikeitė, dabar linksmi bepročiai jai jau nepatinka, kadangi jie nesugebės apdovanoti jos tuo, ko jai reikia. O kai moteris sulauks penkiasdešimties, viskas vėl pasikeis ir linksmi bepročiai vėl išeis į areną.

Kas svarbu santykiuose

Turėdami galvoje minėtą bazinį dėsnį, galime lengvai pamatyti, jog santykiuose svarbūs yra du dalykai – kad tave apdovanotų ir kad nebaustų.

Paprasčiau kalbant, reikalinga vaisinga ir saugi erdvė. Kai ši erdvė egzistuoja, santykiai nuostabūs.

Kas tai per erdvė? Tai erdvė, palanki jūsų vystymuisi, savijautos gerėjimui, pasitenkinimo gyvenimu jausmo stiprėjimui. Paprasčiau tariant, čia jumis žavisi, glėbesčiuoja, padeda, rūpinasi, dovanoja dovanas, palaiko, guodžia, įsiklauso į jūsų nuomonę, bučiuoja, valandų valandas su jumis kalbasi ir t.t.

Taip pat šioje erdvėje nėra grėsmių. Čia jūsų nebara, nemuša, nežemina, nebaudžia, neatima sekso, neignoruoja ir t.t.

Čia būtina paminėti du svarbius momentus.

Pirma. Erdvę kuria du žmonės. Jeigu vienas stengiasi sukurti saugią ir palankią erdvę, o kitas tame nedalyvauja, nieko, deja, nesigaus. Stengtis būtinai turi abu partneriai.

Antra. Erdvė niekada nebus idealiai palanki ir saugi. Vien dėl to, kad ją kuria žmonės. O žmonės lieka žmonėmis, visi mes klystame, būna, kad užplaukia bloga nuotaika ir panašiai.

Dėl to svarbiausia yra tai, kad palankumo ir saugumo būtų daugiau, nei negatyvo ir grėsmių. Daugmaž normalus santykis – 1:5. tegu vienam negatyviam ir žalingam epizodui tenka penki geri ir saugūs. Tada viskas bus gerai.

Kaip tuo pasinaudoti

Praktikoje visa tai atrodo šitaip: jūs siekiate padaryti partnerio gyvenimą geresniu, o jis tuo pat metu siekia padaryti geresniu jūsų gyvenimą. Žinoma, taip būna ne visada, yra žmonių, kurie pasirengę priimti jūsų dėmesį ir rūpinimąsi, o patys jūsų labui nė piršto nepajudins. Na, nebent iškoneveiks paskutiniais žodžiais, jei staiga nustosite jais rūpintis (jie tokias atakas vadina konstruktyvia kritika).

Tačiau praktika rodo, jog tokių žmonių ne tiek jau ir daug. Dėl to apsidairykite aplinkui ir pagalvokite, ką galėtumėte nuveikti, kad sukurtumėte savo santykiuose palankią ir saugią erdvę.

Pradėkite nuo paprasčiausio: prisiminkite, dėl ko skundėsi partneris, ko jam trūksta santykiuose. Paprastai iš skundų lengviausia suprasti, kokio apdovanojimo reikia jūsų partneriui ir kokias bausmes verta panaikinti.

Žmona skundžiasi, kad vyras su ja nesikalba? Štai tau, vyre, aiški informacija, koks apdovanojimas svarbus tavo žmonai.

Vyras skundžiasi, kad žmona jį kontroliuoja? Štai tau, žmonele, aiški informacija, koks apdovanojimas svarbus tavo vyrui.

Jei negalite iškart suprasti, kas svarbu jūsų partneriui (pavyzdžiui, žmona skundžiasi dėl dėmesio stokos arba vyrui trūksta pagarbos), paprašykite, kad partneris detalizuotų savo skundą, konkretizuotų, pateiktų pavyzdžių.

Trumpai tariant, turint noro, galima nesunkiai išsiaiškinti, koks apdovanojimas svarbus jūsų antrai pusei.

O toliau viskas paprasta: apdovanoti partnerį būtent tuo, ko jam labai reikia ir atidžiai stebėti, kokia bus reakcija – ar apdovanos jus partneris mainais į jūsų apdovanojimą. Paprastai – apdovanoja. O jeigu ne, tai viskas, greičiausiai, krypsta į blogą pusę, link skyrybų. Nieko nepadarysi, taip irgi pasitaiko.

Reziumuojame. Santykiai veikia labai paprastai: mums patinka tie, kurie mus apdovanoja. Kuo daugiau apdovanojimų ir kuo mažiau bausmių – tuo geriau. Idealas vis tiek neįmanomas ir nepasiekiamas, liūdėti dėl to beprasmiška. Palankią ir saugią erdvę kuria abu partneriai ir labai svarbu, kad jų pastangos būtų daugmaž vienodos. Jeigu įvyksta nukrypimas į vieną kurią pusę, santykiai tampa nelaimingi.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *