Lazdyno riešutų nauda ir žala žmogaus organizmui

Sunku rasti žmogų, kuris sakytų, kad nemėgsta lazdyno riešutų, tačiau paprastai apie lazdyno riešutų naudą ir žalą mažai kas nutuokia. Šio augalo dėka mūsų protėviai galėjo sėkmingai peržiemoti net ir pačiais nederlingiausiais metais. Net senovės Romoje lazdyno krūmas buvo laikomas stiprybės ir sveikatos simboliu.

Rusijoje šis augalas buvo laikomas palaimintu, sklandė gandai, kad į krūmą niekada netrenkia žaibas. Kadaise buvo tikima, kad dvigubas lazdyno riešutas atneša sėkmę. Lietuvių protėviai iš lazdyno riešutų gamindavosi amuletus, kurie, anot senolių, apsaugodavo nuo įvairių nelaimių, negandų ir piktųjų dvasių.

Lazdyno riešutų nauda ir žala

Turguje ir parduotuvių lentynose galite pamatyti tris lazdyno riešutų veisles, kurios beveik nesiskiria. Jos pasižymi identiškomis savybėmis, skiriasi tik lukštas ir jo storis. Lietuvoje dažniausiai auginamos bei parduodamos lazdynų veislės: Barcelona, Cosford, Syrena, Aurea. Šios rūšys itin mėgstamos dėl didelių vaisių ir gana plono kevalo. Neįtikėtinai turtinga riešutų sudėtis suteikia jiems daug naudingų savybių. Lazdyno riešutai naudingi dėl didelio aliejaus kiekio, aliejus sudaro net  60% riešuto. Šie aliejai susideda iš organinių rūgščių. Lazdyno riešutų aliejus itin naudingas žmogaus organizmui. Likusią riešuto dalį sudaro baltymai – 20 %, angliavandeniai – 13 %, baltymai – 12 %, taip pat vitaminai ir mineralai.

Iš vitaminų galima išskirti E, B1, B6, B2. Lazdyno riešutuose yra daug mineralinių komponentų, tokių kaip magnis, kalcis, cinkas, kalis, geležis ir natris. Lazdyno riešutuose maistinių medžiagų kiek mažiau nei migdoluose. Riešutai dėl didelės aliejų koncentracijos yra labai kaloringi, jų maistinė vertė – 680 kalorijų 100 gramų. Kaloringumu šie vaisiai nesunkiai konkuruoja su mėsos ir žuvies produktais, todėl yra labai populiarūs tarp veganų ir vegetarų.

Pakanka suvalgyti tik 400 g išlukštentų riešutų, ir žmogus iš karto suvartoja savo dienos kalorijų normą. Lazdyno riešutai – sveikas produktas. Jie itin naudingi sveikatai. Juos gali valgyti tiek vaikai, tiek suaugusieji. Kovojantiems su mažakraujyste lazdyno riešutus patartina valgyti kartu su razinomis. Kartu su medumi lazdyno riešutai yra puikus širdies ir kraujagyslių sistemos mitybos šaltinis ir neleidžia vystytis reumatui. Riešutų branduoliai taip pat naudingi kraujagyslėms.

Lazdyno riešutuose esančios medžiagos padeda išvalyti organizmą, taip pat neleidžia vystytis puvimo procesams. Nežinantiems, kuo skiriasi lazdynas nuo lazdyno riešutų, atsakome – visiškai niekuo. Tai tas pats augalas skirtingais pavadinimais. Visi šie pavadinimai yra sinonimai, apibūdinantys tą patį augalą.

Lazdynų riešutuose yra tam tikros medžiagos paklitakselio, kuris naudojamas vėžio gydymui bei profilaktikai. Šis produktas  taip pat naudingas sporto mėgėjams. Darnus baltymų ir vitamino E derinys skatina raumenų augimą. Verta paminėti, kad lazdyno riešutai naudingi neseniai pagimdžiusioms mamoms – mat turi įtakos pieno gamybai. Reguliarus lazdyno riešutų vartojimas padidina pieno liaukų sekrecijos tūrį. Be to, lazdyno riešutai teigiamai veikia inkstų akmenų tirpimą ir apsaugo nuo dujų susidarymo žarnyne.

Lazdyno riešutų žala

Net vartojant sveikus ir naudingus produktus, svarbiausia laikytis vienos taisyklės – svarbu jausti saiką. Lazdyno riešutų paros norma – 50 gramų. Persivalgydami galite persotinti savo kūną kalorijomis, o kalorijų perteklius lemia svorio didėjimą. Taip pat gali pradėti kankinti galvos skausmai, nes riešutai gali sukelti smegenų kraujagyslių spazmus. Lazdyno riešutų negalima valgyti vaikams sergantiems kepenų ligomis ir diabetu. Be to, asmenys, pasižymintis individualia netolerancija lazdyno riešutams, taip pat turėtų jų vengti.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *