Mintys kaip simptomai. Kokios pasikartojančios mintys byloja apie psichologines problemas

Kiekvienam žmogui kartkartėmis kyla nemalonių minčių. Jeigu tai reti atvejai, galima nekreipti dėmesio. O nuolat pasikartojančios įkyrios mintys parodo, kad žmogus turi psichologinių problemų. Kokios neramios mintys perspėja apie tai, kad reikia specialisto pagalbos?

Ką reiškia įkyrios mintys? Tai mintys, kurios atsiranda žmogaus sąmonėje periodiškai ir nevalingai, sukelia nerimą, baimę arba atrodo keistos. Dažniausiai nuo jų kenčia žmonės su labilia nervų sistema ir žema saviverte, nepasitikintys savimi ir nuolat kankinami baimių.

Įkyrias mintis galima nustatyti pagal tai, kad joms kilus žmogus pats stebisi: „Kodėl aš taip galvoju?“ Jį gąsdina ir neramina tai, kas sukasi jo galvoje, bet atsikratyti šių nemalonių frazių ir vaizdų jam nepavyksta.

Pavyzdžiui, jauna mama įsivaizduoja, kad jos mažylis iškrenta pro langą. Jai labai baisu apie tai galvoti, bet ji įsivaizduoja tai vėl ir vėl. Moteriai net ima atrodyti, kad ji pati nori išstumti mažylį pro langą. Įkyrios mintys pamažu virsta nuolatine baime sužeisti mažylį ir sukelia motinai neurozę.

Dažniausiai įkyriomis virsta tokio pobūdžio mintys:

1. Baimė užsikrėsti arba susirgti.

Žmogus bijo užsikrėsti kokia nors infekcija, dažnai plauna rankas, bijo prisiliesti prie durų rankenos ar turėklų viešajame transporte. Pastebėjęs menkiausią simptomą, jis įsivaizduoja sergąs baisia, mirtina liga. Savo fobijas perkelia ir artimiesiems.

2. Mirties baimė.

Kartais žmogus bijo mirti pats, o kartais baiminasi artimųjų žūties.

3. Įkyrios mintis apie kūno netobulumą.

Dauguma iš mūsų nesusimąsto apie savo kumpą nosį, nedidelį antsvorį ar atlėpusias ausis. Jeigu mintys apie savo tariamus fizinius trūkumus persekioja nuolat, galima įtarti esant obsesinį sutrikimą.

4. Piktžodžiavimų, nuodėmingų minčių dažniausiai kyla religingiems žmonėms, kurie laikosi griežtų elgesio normų ir taisyklių. Pavyzdžiui, religingas žmogus dažnai įsivaizduoja, kaip jis pažeidžia elgesio taisykles bažnyčioje.

5. Seksualios mintys.

Galvoje kyla vaizdiniai, kurie žmogui atrodo nepriimtini ir gėdingi. Pavyzdžiui, heteroseksualus vyras įsivaizduoja save nedviprasmiškose pozose su savo draugu. Paprastai taip pasitaiko tiems, kurie išaugo griežto auklėjimo tradicijų besilaikančiose šeimose, neigiančiose intymiąją gyvenimo sferą.

6. Mintys apie agresiją ar prievartą.

Galvoje kyla vaizdų ir veiksmų, kurių žmogus niekada nenorėtų ir realybėje negalėtų padaryti. Pavyzdžiui, jis įsivaizduoja, kaip metro nustumia kažkokį žmogų nuo platformos priešais artėjantį traukinį. Jam pasidaro baisu, kad pats gali nesusivaldyti ir pridaryti žalos artimiesiems.

Tokio tipo mintys ne tik sukelia baimę ir nerimą, bet ir pablogina fizinę būklę. Pagreitėja širdies plakimas, ima svaigti galva, pykinti, užeina dusulys, stiprus prakaitavimas ir kiti neurozės požymiai.

Tokiose situacijose reikia suvokti, kad mūsų mintys – tai mūsų asmeninis reikalas, o poelgiai – realūs ir juntami. Žmogus laisvas savo veiksmuose ir turi atsakyti už tai, ką padaro. Mes niekada nepadarysime žalos nei sau, nei aplinkiniams, jeigu patys to nenorėsime ir kontroliuosime savo emocijas.

Reikia atskirti, kad aš ir mano mintys – tai ne vienas ir tas pats.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *