Perdėtas gerumas ir perdėta globa

Kaip gali būti pernelyg daug gerumo? Nuo ankstyvos vaikystės mums įkala į galvas, kad reikia būti geriems, padėti žmonėms, rūpintis, rodyti dėmesį. Tačiau yra visa eilė atvejų, kai su gerumu ir globa galima smarkiai persistengti ir šitokiu būdu sugadinti santykius.

Pamėginkime išsiaiškinti, kaip gali pasireikšti toks gerumo perteklius, ko nereikia daryti santykiuose su suaugusiu partneriu.

Esate įsitikinę, kad geriau žinote, ko reikia partneriui

Galbūt jūs išties geriau žinote, kaip pasielgti vienoje ar kitoje situacijoje. Tačiau kiekvienas žmogus turi teisę daryti savas klaidas, priimti savus sprendimus. Pavyzdžiui, partneris gali pats nuspręsti, ar verta priimti pasiūlymą dėl naujų pareigų darbe. Tai jo darbas, jo santykiai jo kolektyve, jo atsakomybės sfera. Jūs galite neįkyriai patarti, tačiau spręsti už partnerį negalima. Padarys klaidą? Ką gi, kartu reguliuosite situaciją, padėsite partneriui išsikapstyti ir viską ištaisyti.

Viską tikrinate

O tai – nepasitikėjimo požymis. Kuriems galams tikrinate, ar partneris pasiėmė sumuštinių į darbą, kur ir su kuo jis pietavo, ar apsivilko paltą, nes pranešė lietų, ar išgėrė vaistus? Prižiūrint vaiką – tai visiškai normalus elgesys. Jūs – tėvas ar mama, ir esate už vaiką atsakingi.

Tačiau elgtis taip su suaugusiu žmogumi – absoliučiai neadekvatu, išimtis gali būti nebent vaistai. Šitokiu elgesiu jūs parodote partneriui, kad jis pats nieko negali, nemoka, viską pamiršta, yra išsiblaškęs ir t.t. Duokite žmogui daugiau savarankiškumo, neribokite jo. Nereikia paversti mylimo žmogaus mažu vaiku, kurį reikia maitinti šaukšteliu.

Jūs visą laiką pozityvūs

Nėra nieko blogo, kad esate optimistas, tai padeda gyventi ir pagelbėja ištverti sunkius laikus. Tačiau nuolatinis, akivaizdžiai perdėtas pozityvas pradeda erzinti. Neįmanoma visą laiką šypsotis.

Žmonėms, kuriems šiuo metu realiai sunku, labai nemalonu bendrauti su žmogumi, kuris be paliovos krykštauja iš džiaugsmo, o svarbiausia – be jokios logiškos, regimos priežasties. Ištisą parą trunkantis „pozityvas” psichologiniu požiūriu yra toksiškas, jį demonstruoja tie, kurie bijo parodyti savo tikruosius jausmus, tame tarpe – baimę ir nerimą.

Stengiatės įtikti ne tik partneriui, bet ir visiems aplinkui

Apskritai paėmus, netgi pačiam artimiausiam žmogui įtikti reikėtų stengtis, nepamirštant saiko jausmo. Lepinti negalima ne tik vaikų, bet ir suaugusių. O jeigu esate „atiduoti paskutines kelnes” kažkam iš aplinkinių ir tuo pat metu nuskriaudžiate savo pačių interesus – tai jau visiškai niekam tikęs elgesys.

Internete labai daug rašoma apie tai, kaip svarbu mokėti pasakyti „ne”, ginti asmeninės erdvės ribas ir neleisti, kad aplinkiniai užsikartų ant sprando.

Patys sprendžiate partnerio problemas

Jeigu šeimoje problemos, spręsti jas reikia, žinoma, dviese, vienas kitam padedant. Tačiau čia svarbiausias žodis yra „dviese”. Kartu. Negalima užsikrauti sau visų partnerio problemų, sakyti, pavyzdžiui: „Nieko baisaus, mesk tą darbą, kol kas pagyvensime iš mano atlyginimo”, arba: „Niekur tu neik, aš pats su ta skandaliste kaimyne susitvarkysiu”. Jūs paprasčiausiai trukdote partneriui pačiam susitvarkyti su savo problemomis. Ir ne faktas, kad jums gausis geriau, negu jam.

Jei partneris pats susidoros su situacija, jis pasijus nugalėtoju, pajaus triumfą, kuriuo galima pasigirti. Neatimkite iš jo galimybės pademonstruoti geriausius savo asmenybės bruožus.

Niekada nesiginčijate su partneriu

Konfliktų vengimas psichologų nuomone – anaiptol ne pats geriausias gerumo požymis. Tai – pasyvumas. Neįmanoma sukurti malonios ir komfortiškos atmosferos namuose, nepaisant, atsisakant, nustumiant į šalį savus interesus. Jeigu jūsų kažkas netenkina – reikia apie tai pasakyti. Kitaip nepasitenkinimas ims kauptis ir galiausiai net menkiausias ginčas gali pavirsti tikru sprogimu.

Pernelyg saugote ir globojate partnerį

Rūpintis artimu žmogumi, žinoma, labai svarbu, ypač jei kalba eina apie ilgai drauge gyvenančia porą. Pavyzdžiui, jiedu abu – pagyvenę žmonės, pergyvena dėl vienas kito sveikatos. Tarkime, žmona, žinodama, kad vyrui padidėjęs cukraus lygis kraujyje, gamina jam tik naudingus patiekalus.

Tačiau kalbant apskritai, perdėta globa ir pernelyg didelis rūpinimasis ima kelti susierzinimą. Tai vėlgi ne kas kita, kaip nepasitikėjimo žmogumi požymis, kaip ir įkyrios kontrolės atveju. Psichologai primygtinai rekomenduoja sutekti partneriui daugiau savarankiškumo. Su jumis gyvena jums lygus žmogus, suaugusi, atsakinga asmenybė, visiškai pajėgi pakovoti už save ir išspręsti savo problemas. Neužsimokite pernelyg plačiai su savo gerumu ir rūpestingumu. Visur būtinas saiko jausmas.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *