Šeimos scenarijai, ir ką su jais daryti

Ar pastebėjote, kad kai kuriose šeimose skirtingų kartų žmonės (močiutė, mama ir dukra) kartoja vieną ir tą patį scenarijų – ankstyvas nėštumas, partneris-alkoholikas, skyrybos ir t.t.?

Šis dalykas vadinamas šeimyniniu scenarijumi. Tai – iš kartos į kartą keliaujantis tarpusavio santykių šablonas, kurio laikosi visi šeimos nariai.

Mažas vaikas dar ankstyvoje vaikystėje pasąmoningai perima tėvų ir aplinkinių suaugusių nuostatas, įsitikinimus, reakcijas. Užaugęs, pradėjęs romantiškus santykius, buvęs vaikas, pats to nesuvokdamas, atsineša į juos begalę iš tėvų, senelių ir kitų protėvių paveldėtų nuostatų.

Šeimos ir giminės scenarijai daro įtaką daugeliui mūsų gyvenimo sferų. Ne vien santykiams su partneriais bei vaikais, bet ir bendravimui su draugais, profesionaliai veiklai, santykiams su pinigais ir t.t.

Viskas dėl to, kad vaikystėje tėvai mums yra absoliutus autoritetas. Viskas, ką daro ir kalba tėvai – teisinga.

Ir netgi užaugę ir suvokę, jog kai kuriais atvejais tėvai buvo neteisūs, mes vis tiek kartojame visa tai, kas mumyse buvo kitados užprogramuota tėvų šeimoje.

Kodėl susidoroti su šeimos scenarijais taip sunku ir sudėtinga? Mes dažniausiai net patys nesuvokiame, kad mūsų elgesį lemia šeimos nuostatos, tradicijos, pažiūros. Dauguma galvoja, kad tai, kas su jais vyksta – tai tiesiog nesėkmė, likimas ir panašiai.

Gyvenantys pagal šeimos scenarijų žmonės nekontroliuoja savo gyvenimo, tiksliau, kontroliuoja ne viską savo gyvenime. Jie priima ne savo sprendimus, o tuos, kuriuos jiems pakužda jau susiformavęs šeimos ar giminės scenarijus. Ir tai gali smarkiai sužaloti gyvenimą.

Scenarijų dėka žmonės renkasi ne tas profesijas ir kenčia, užsiimdami nemėgstamais darbais.

Renkasi ne tuos partnerius, gimdo vaikus, nors tam nebūna pasiruošę, negali uždirbti daugiau pinigų (nuostata „Mes neturtingi. Mes niekada daug neuždirbsime“).

Kaip susidoroti su tokiais scenarijais?

Pirmiausiai būtina suprasti, pagal kokį scenarijų gyvenate, savaime aišku. Kuo konkrečiai atkartojate ankstesnių savo giminės kartų likimą?

Reikia išanalizuoti savo scenarijų. Kokios naudos gaunate, pagal jį gyvendami? Nuo ko jis jus apsaugo?

Būtina pažvelgti į savo scenarijų šviežia akimi ir priimti sąmoningą sprendimą – norite, ar nenorite pagal jį gyventi?

Ir paskutinis žingsnis: jums svarbu atskirti, atplėšti save nuo scenarijaus ir pradėti formuoti savo nuosavus įsitikinimus, pasirinkti nuosavą kelią.

ŠaltinisNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *