Teisė vertinti

Šios teisės neturi niekas. Tai pats svarbiausias ir vienintelis dalykas, kurį reikia suvokti, suprasti, paversti neginčijama dogma. Tačiau…

Daugelio tautų kultūroje įprasta vienas kitą vertinti. Jis – ožys, ji – višta. Pažįstama? Dėl to atsispirkime nuo realybės. Tik daryti tai reikia teisingai.

Pradžiai įsivaizduokite abstrakčią moterį, kuri skundžiasi, kad jos anyta laiko ją bloga mama ir bloga žmona savo sūnui. Taip ir sako: „Tu siaubinga motina!”, „Šeimos gėda, o ne žmona!”, „Duok, pati viską padarysiu, tau neįmanoma nieko patikėti!”. Kas atsitiks šiai moteriai? Nerimas, nuoskauda, ašaros, kitos psichologinės problemos. Galbūt kaip tik jūs esate viena iš tokių ar turite tokių pažįstamų.

Tačiau pažvelgus socialinės psichologijos aspektu, viskas labai gretai stoja į savo vietas. Sakykite, kas sistemoje „moteris + vyras + vaikas + anyta” turi teisę aiškinti moteriai, kokia ji motina? Kas gali ją vertinti kaip motiną?

Tik vienas žmogus – jos vaikas. Tik jis gali ją vertinti kaip savo mamą. Pasakyti jai: „Mama, tu bloga”, „Mama, tu darai man gėdą”. O anyta ją vertinti gali tik kaip savo marčią. Kažkas panašaus į: „Mieloji, tu nuvylei mane kaip marti, tu tiesiog siaubinga marti”. O vyras gali vertinti ją tik kaip žmoną: „Esi siaubinga žmona”. Kitaip sakant, vyras irgi negali pasakyti jai, kad ji pasibaisėtina motina ar bjauri marti jo mamai. Suprantate schemą?

Dėl to, jeigu artimieji ir giminaičiai kalba apie jus kaip apie blogus tėvus ar blogus sutuoktinius, paklauskite savęs – ar turi tas žmogus teisę vertinti jus būtent tuose vaidmenyse? Ir užduokite tą patį klausimą tam žmogui.

Mes galime vertinti savo sutuoktinius arba vaikus, savo tėvus – kaip blogus, gerus, bjaurius ar nuostabius. Tačiau mes neturime jokios teisės aiškinti tetai Marytei, kokia ji močiutė, jei tik nesame jos anūkai. Suprantate prasmę? Visa kita – mūsų projekcijos, psichologinė gynyba ir dar patys įvairiausi reiškiniai, bet tik ne realybė. O realybėje dėl visų vaidmenų supainiojimo kyla vis daugiau ir daugiau skandalų.

.Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *