Tėvai daugiau kalbasi su mažyliais, kurie atsiliepia į jų kalbinimus

Plačiai žinoma, kad mergaitės ankstyvoje vaikystėje turi platesnį žodyną nei berniukai, bet taip, pasirodo, yra ne dėl to, kad tėvai su jomis daugiau kalba.

Mokslo tyrimus skelbiantis portalas sciencedaily.com dalijasi informacija, kad tėvai daugiau kalba su tais vaikais, kurie jiems dažniau atsako.

Duke’o universiteto mokslų daktaras Shannonas Dailey nustatė, kad užuot globėjai daugiau kalbėję su savo dukrytėmis, atrodo, išties daugiau kalba su visais mažais vaikais, kurie patys jau kalba, nepaisant to jų lyties. Tai yra svarbi kalbos raidos įžvalga.

„Šis tyrimas pateikia įrodymų, kad vaikai augdami aktyviai daro įtaką savo kalbos raidai“, – sakė S. Dailey.

Naujos mokslininkų išvados gautos magistrantūros studentės, bendraautorės ir Duke’o psichologijos ir neurologijos profesorės Elikos Bergelson laboratorijoje ir pasidalintos praėjusių metų paskutiniame žurnalo „Child Development“ numeryje.

„Žmonės jau seniai pastebėjo, kad kartais skiriasi mergaičių ir berniukų kalbos įgūdžiai“, – sakė mokslininkė.

S.Dailey ir E. Bergelson samprotavo, kad mergaičių žodyno pranašumas gali būti dėl to, kad jos gauna daugiau „kalbos įvesties“ iš savo tėvų nei berniukai.

Kad patikrintų šį spėjimą, komanda ir būrys tyrėjų asistentų suskaičiavo frazes, kurias 44 vaikai (21 mergaitė ir 23 berniukai) girdėjo ir sakė ištisus metus, pradedant nuo tada, kai vaikams buvo tik šeši mėnesiai. Šis amžiaus intervalas yra idealus, nes pradedama sekti ką vaikai girdi dar prieš pradėdami patys kalbėti ir kaip jie patys kalba būdami pusantrų metų.

Kartą per mėnesį kūdikiai buvo aprengiami spalvinga liemene, kurioje buvo paslėptas kišeninis garso įrašymo įrenginys, skirtas užfiksuoti dienos (apie 16 valandų) pokalbį.

Buvo sukaupta 8976 garso valandų.

„Jei jos bus visiškai perrašytos iki to laiko, kai išeisiu į pensiją, būsiu laiminga“, – juokėsi E. Bergelson.

Taip yra todėl, kad gali prireikti iki aštuonių valandų, kol bus iššifruota vos tik viena valanda įrašyto garso su visomis smulkiomis detalėmis. Siekdami sutaupyti laiko, komanda sutelkė dėmesį į kelias „šnekiausias“ valandas per vieną įrašą, t.y. 2 112 valandų garso.

Gera naujiena ta, kad sunkus darbas atsipirko – kaip ir anksčiau, nustatyta, kad mergaitės turi didesnį žodyną nei berniukai, o ankstyvame amžiuje jų žodynas auga greičiau. Šiuo atveju mokslininkai apytiksliai apskaičiavo žodyno dydį, skaičiuodami unikalių vaikų ištartų daiktavardžių skaičių.

„Dauguma to, ką sako vaikai iki 18 mėnesių, yra daiktavardžiai“, -sakė E. Bergelson.

Tada komanda pradėjo aiškintis, kad lemia didesnę mergaičių leksiką. Panaikindami pasenusius įsitikinimus, S. Dailey ir E. Bergelsom išsiaiškino, kad mergaitės nėra kalbesnės – mergaitės ir berniukai kalbėjo vienodai, o kiti pastebėjo, kad tai išlieka ir suaugus,

Geresni kalbiniai įgūdžiai pas mergaites ir ne dėl to, kad jos anksčiau pradeda kalbėti – nors mergaitės paprastai ištaria pirmuosius žodžius maždaug per pirmąjį gimtadienį, berniukai atsilieka nuo jų nedaug ir pradeda kalbėti vos po mėnesio, būdami 13 mėnesių amžiaus.

Komanda nustatė, kad tėvai daugiau kalbėjosi su savo vaikais, kai jie pradėjo kalbėti, nepaisant lyties.

„18 mėnesių mergaitės turi didesnį žodyną ir atrodo, kad suaugusieji daugiau kalbasi su dukromis, bet iš tikrųjų jie tiesiog daugiau kalba su tais, kurie atsako“, – paaiškino E. Bergelsom.

Parengta pagal „Science Daily“ inf.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *