Tėvų draudimų principai

Bausti nežeminant pavyksta tiems tėvams, kuriems net į galvą nešauna, kad vaikas padarė savo “piktadarystę” tyčia.

Vienareikšmiškumas

Vaikai supranta žodžius tiesiogine prasme, skirtingai nei suaugusieji. Be to, jie itin jautrūs taip vadinamam neverbaliniam komponentui: intonacijai, mimikai, o būtent šie dalykai dažniausiai išduoda bet kokį falšą. Štai dėl ko jie dažnai atrodo gerokai įžvalgesni už suaugusius.

Neprieštaringumas

Draudimas neturi prieštarauti kitiems draudimams. Jūs esate atsakingas už kiekvieną draudimą, kurio reikalaujate laikytis. Kuo daugiau draudimų ir kuo jie kvailesni, tuo mažiau galios jie turi. Draudimas neturi prieštarauti sveikam protui. Niekada nesakykite kažko panašaus į “Negalima šaukti” ar “Niekada neliesk mano daiktų”. Laikytis tokių taisyklių neįmanoma, reikalauti, kad jų laikytųsi – idiotizmas.

Aiškumas

Draudimas turi būti vaikui aiškus ir suprantamas. Vyresniems vaikams būtina išaiškinti draudimo esmę, kitaip jie palaikys jį įžeidimu ar jų asmenybės gniuždymu. Ypač tai pasakytina apie draudimus, nuo kurių priklauso vaiko saugumas, sveikata ir gyvybė. Patys savaime tokie draudimai neakivaizdūs, o parodyti vaikui, kas bus draudimą sulaužius – neįmanoma.

Nuoseklumas

Nuspręskite pradžiai, kur yra ta riba, už kurios baigiasi jūsų galia ir įtaka. Neįmanoma būti nuosekliu, jeigu drausime vaikui viską iš eilės – labai greitai pavargsite ir numosite į viską ranka. Kad galėtumėte laikytis kartą įvestų taisyklių ir skatinti vaiką laikytis tvarkos, draudimų neturi būti daug, tačiau jau esantys neturi būti pažeidžiami ir čia turite rodyti nuoseklumą. Maždaug iki 3 metų amžiaus vaikai apskritai suvokia bet kokį draudimą kaip kažką, kas tiesiogiai susiję su tėvų asmenybe. Dėl to dažnai ir pažeidinėja puikiai žinomus jiems draudimus, vos tik išėjote iš kambario. Ir vienintelis dalykas, kuris jums lieka – sugrįžus pakartoti draudimą iš naujo ir iš naujo.

Abiejų tėvų solidarumas

Kai tėtis ir mama sutaria svarbiausiuose klausimuose, vaikas gauna iš jų neprieštaringą pasaulio vaizdą ir auga pasitikėdamas savimi ir aplinkiniais. O jei tėtis sako viena, mama – kita, vaikas priverstas kažkaip apjungti skirtingus signalus. Galima tai padaryti per vidinį konfliktą ir “įtikti abiem”, arba pasirinkti, kas labiau patinka ir manipuliuoti tėvais savais interesais.

Tvirtumas

Leiskite mažajam nuleisti garą, o paskui elkitės lyg niekur nieko. Reikalaudami, stenkitės nepykti, juolab nekerštauti. Tiesiog darykite tai, ką reikia, jūsų manymu, daryti. Jeigu vaikas nusiminęs – pagailėkite. Jei duosite jam suprasti, kad išliejęs ant jūsų visą pyktį jis padarė kažką siaubingo, priversite jaustis kaltu, o tai – nereikalinga emocinė našta. Juk jo pyktis buvo nuoširdus: jam viso labo labai norėjosi dar gabalėlio torto ir nieko daugiau, juk vaikai mėgsta saldumynus.

Sąžiningumas

Žvelkite į viską realiai. Prieš “išleisdami naują įstatymą”, išsiaiškinkite, kodėl tai darote. Kiekvienas naujai iškeptas draudimas – nauja nedidelė trauma mažajam. Vaikas labai jautriai jaučia jūsų tikruosius motyvus, net jeigu patys jų kol kas aiškiai nesuvokiate.

Pagarba poelgio motyvui

Visada stenkitės įsivaizduoti save vaiko vietoje ir suprasti, kodėl jis taip pasielgė. Suvokdami ir pateisindami motyvą, jūs leidžiate vaikui priimti draudimą su supratimu, o bausmę – oriai. Mažasis anaiptol nėra blogas, tačiau padarė kažką blogo. Jeigu supainiosite šiuos du dalykus, duosite vaikui suprasti, kad jis nevertas jūsų meilės. Bausti nežeminant pavyksta tiems iš tėvų, kuriems net į galvą nešauna, kad vaikas padaro savo “piktadarystę” tyčia ir sąmoningai.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…