Daug žmonių negali ramiai išklausyti net draugiškiausios kritikos darbo vietoje. Ką daryti, jei komentarai teisingi, tačiau net rankos ima drebėti išgirdus net švelniausius priekaištus?
Kodėl mes nemėgstame kritikos?
1. Kietas superego
Šiuo atveju stipriai veikia vidinis kritikas, kuris graužia žmogų, smarkiai išpūsdamas visas kritines pastabas, verčia jas suvokti kuo neigiamiau: „Žinojau, kad esu visiška menkysta ir pati nieko negaliu padaryti!“ Bet kokios draugiškos pastabos tik patvirtina, kad žmogus yra nevykėlis.
2. Psichologinė trauma
Po rimtų trauminių situacijų psichikoje lieka žala, verčianti iš naujo išgyventi neigiamus momentus, pasijusti bejėge auka, kuri gali tik užkirsti kelią pačiai kritikos galimybei ar pabėgti.
3. Narcizo charakteris
Narcizas kritines pastabas suvokia kaip tikrą menkavertiškumą, nesėkmę, nevertumo įrodymą. Žmogus patiria siaubingą gėdą ir iš visų jėgų stengiasi jos išvengti.
4. Žema savigarba
Tokiam žmogui atrodo, kad bet kokia kritika verčia prasmegti skradžiai žemę, sumenkina jo ir taip žemą savivertę ir atima paskutinę viltį, kad vieną dieną galės tapti gerbiamu žmogumi.
5. Per didelis pažeidžiamumas
Bet kokia frazė, net ir nekritiška, pernelyg jautraus žmogaus suvokiama kaip skausmingas smūgis, įžeidžiantis puolimas. Todėl reakcija į kritiką bus neadekvati, dažnai smurtinė.
6. Apgaviko sindromas
Žmogus visus savo pasiekimus suvokia kaip nepelnytus, todėl jaučia baimę, kad gali būti demaskuotas kaip apsimetėlis. Jis jaučia nuolatinį nerimą, kad visi supras, jog jis yra vidutinybė. Tai verčia gyventi siaube, laukiant akimirkos, kai bus išaiškintas ir paniekintas.
7. Perfekcionistas
Toks žmogus visur kur siekia tobulumo. Visą gyvenimą jis vaikosi nepasiekiamo idealo, todėl bet kokią kritiką suvokia kaip blogo darbo su savo trūkumais ženklą ir smarkiai dėl to kankinasi.
8. Patogus žmogus
Toks žmogus stengiasi, kad visiems būtų gera su juo būti, todėl bet kokią kritiką savo atžvilgiu vertina kaip diskomfortą, kurį jis sukelia kitiems savo egzistavimu.
9. Paranojiškas tipas
Toks žmogus bet kokius kitų komentarus suvokia kaip būdą jį įskaudinti ar įžeisti, todėl jį žeidžia ne teiginių prasmė, o pats kitų „piktas nusiteikimas jį kritikuoti“.
10. Depresinė asmenybė
Tokiam žmogui viskas atrodo blogai ir jis įsitikinęs, kad niekada ir nebus geriau. Todėl kitų kritika jam tik patvirtina ir sustiprina jo neigiamas nuostatas.