Du lyderiai šeimoje – kaip išgyventi?

Kokie požymiai rodo, kad susitiko ir šeimą sukūrė du lyderiai su normalia saviverte? Lyderis – tai toks žmogus, kuris yra įpratęs savarankiškai priimti sprendimus ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Jis neperkelia atsakomybės tėvams, partneriui ar valdžiai.

Pažinties stadijoje tai gali pasireikšti paprastais banaliais pasirinkimų momentais, kur nueiti, su kuo pasikalbėti, taip pat bendraujant, požiūriu į gyvenimą, koks santykis su pasauliu, kaip reaguojama į įvykius. Vieni mano, kad su jais „kažkas atsitiko“, o kiti – kad tai „padariau aš“. Tai yra dvi labai skirtingos paradigmos, kurios padeda suprasti, ar žmogus yra lyderis, ar ne.

Kaip ir visada susipažįstant vyksta „apsiuostymas“, kas kam nusileis, kas kam paklus. Jeigu abiejų žmonių savivertė yra normali, tai toks jėgų išbandymas nepereina į bataliją, kur bet kokia kaina reikia nugalėti. Tai būna tik lengvas žaidimas, kurio metu partneriai arba tik vienas jų atskleidžia savo lyderio savybes.

Lyderiai gali sugyventi, jeigu jie susitars. Žmonės su normalia saviverte supranta susitarimų vertę. Nesvarbu, kur vyksta susitarimas – versle ar šeimoje. Jeigu nėra susitarimų, tai vyks nuolatiniai interesų susidūrimai. Susitarimas gali būti ir tylus, ir garsiai aptartas.

Tai priklauso nuo to, kokiame išsivystymo lygyje yra žmonės. Jeigu jie yra pradiniame lygyje, tai trauks antklodę į save. Jeigu jie nesusitars ir nepasirašys, pavyzdžiui, vedybų sutarties, tai ateityje kils daug problemų ir nesusipratimų. Žinoma, geriausia viską aptarti ir nustatyti tinkamas šeimos taisykles.

Jeigu poros sąmoningumas yra aukštesnio lygio, tai partneriai pasidalija įsipareigojimus taip, kad abi pusės būtų lygiavertės.

Jeigu vyras užima vadovaujantį postą ir savo darbe turi daug pavaldinių, tai visiškai teisinga būtų, jei namuose jis būtų nuolaidus šeimos narys, ramus tėvas bei vyras ir nesiimtų namuose vadovaujančio vaidmens. Jeigu žmona dirba vadovaujantį darbą, tai namuose vaidmenys turėtų pasikeisti. Čia svarbu sugebėti persijungti.

Lyderius, kurie vadovauja kitiems žmonėms, neišvengiamai paliečia profesinė deformacija. Šiuo atveju reikia kontroliuoti save, kad nekentėtų vaikai. Todėl susitarimai, sąmoningumas (profesinės deformacijos atveju) ir pareigų pasiskirstymas padės dviem lyderiams namuose sugyventi santarvėje.

Kaip ir visais kitais atvejais, kai du žmonės nesugeba sugyventi, reikia išsiaiškinti, ar reikalingi tokie santykiai, ar suteiks jie pasitenkinimą. Tai liečia ir moteris, ir vyrus. O gal geriau susirasti kitą žmogų, kuris būtų atrama, bet liktų daugiau „šešėlyje“, t. y. nevaidintų pirmojo vaidmens.

Jeigu anksčiau galiojo patriarchalinė tradicija, kad vyras yra pirmoje vietoje, o moteris lieka jo šešėlyje (bent iš išorės), tai dabar pasitaiko nemažai atvejų, kai žmona yra pirmoje vietoje, o vyras ją palaiko. Kas vyksta tokios poros šeimos viduje, žino tik jiedu. Išorinė iliuzija, kad vyras yra šeimos galva, o moteris jam pritaria, iš tikrųjų gali būti klaidinga. Moteris gali būti tas „kaklas“, kuris viską sukioja ir sprendžia, kur žiūrėti galvai.

Patartina suprasti, kokios būklės dabar yra santykiai. Jeigu žmogus priima save tokį, koks jis yra, tai su juo jau galima susitarti. Reikia surengti šeimos pasitarimą ir nustatyti, kokius įsipareigojimus turi vykdyti kiekviena šalis ir kokių asmeninių ribų negalima pažeisti. Mat lyderio savybių turintys žmonės labai smarkiai gina savo asmenines ribas.

Vyrai, kurie išoriniame gyvenime turi sprendžiamąjį balsą, šeimos viduje dažnai būna visai kitokie. Ir čia labai svarbu bendraujant su vaikais būti tėvu, su pavaldiniais – vadovu, o su žmona – vyru ir nepainioti vaidmenų. Tai taip pat logiška, kaip sporto salėje užsiimti sportu, virtuvėje – valgių gaminimu, o miegamajame – miegoti. Viskas turi būti daroma savo laiku ir vietoje.

Lyderiai taip pat pavargsta. Labai dažnai lyderio vaidmuo atima daug jėgų. Būti lyderiu visose gyvenimo sferose yra neįmanoma. Tai sukeltų emocinį perdegimą ir asmenybės destrukciją.

Atitinkamai reikia suvokti, kokiose sferose galima nebūti lyderiu, pavyzdžiui, bendraujant su draugais ir su šeimos nariais. Šeima – tinkamiausia oazė išeikvotoms lyderio jėgoms atgauti, jeigu santykiai sureguliuoti teisingai. Tada šeima bus vertingas šaltinis resursams atkurti.

Susitarimai, sąmoningumas ir pareigų pasiskirstymas – štai kas padės dviem lyderiams darniai sugyventi šeimoje ir sudaryti tvirtą sąjungą.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *