Grikių košė: kas ją turėtų valgyti ir kokie jos privalumai?

Nuo senų laikų grikiai buvo vadinami „juodąja koše“ ir buvo laikomi paprastų valstiečių maistu. Aristokratai ją išbraukė iš savo raciono, net nesusimąstydami, kad ši košė yra labai naudinga ir kupina vitaminų.

Įvairiose šalyse ši košė buvo vadinama skirtingais pavadinimais, tik Lietuvoje ji buvo vadinama grikių, nes buvo atvežta iš Graikijos.

Grikių auginimui nereikia jokių ypatingų sąlygų.

Jie auga šalia piktžolių ir nereikalauja ypatingo dėmesio ar trąšų. Jei pažvelgtumėte į daugelio dietologų užrašus, grikiai juose būtų sąrašo viršuje. Taip pat jiems žydint bitės renka puikų medų, kuris yra labai naudingas žmogaus organizmui.

Privalumai

Grikiai yra gausūs geležies ir daugelio kitų maistinių medžiagų, reikalingų normaliai žmogaus organizmo būklei.

Todėl jie yra labai naudingi kepenims ir medžiagų apykaitai, nervų ir kraujotakos sistemoms, širdžiai ir kaulams.

Grikiuose gausu jodo, kalio, fosforo, vitamino E ir daugelio kitų vitaminų.

Dietos metu jų košė yra nepakeičiama, nors ir gana kaloringa, nes grikiuose yra lėtieji angliavandeniai ir jie virškinami ilgai, dėl to valgyti po šios košės ilgą laiką nesinori. Ji naudinga beveik visoms amžiaus grupėms, sportininkams, nėščioms ir žindančioms motinoms.

Įdomiausia tai, kad šios kruopos ne tik padeda organizmui jas valgant, bet ir naudojant kaip veido kaukę. Be to, gerai šildo krūtinę sergant bronchitu, taip pat lavina mažų vaikų smulkiąją motoriką.

Yra kelios grikių kruopų rūšys. Tai viso branduolio kruopos, skaldytos kruopos ir į miltus maltos kruopos.

Miltai netinka išskirtiniams kepiniams, bet blynams ar kūdikių košei labai naudingi, o žalieji grikiai yra tos kruopos, kurios nėra perdirbtos, todėl plačiai naudojamos dietose, nes turi gausų vitaminų kompleksą.

Ko nėra šiose kruopose?

Didelis privalumas metant svorį yra tai, kad grikiai neturi greitųjų angliavandenių. Jie taip pat labai tinka diabetu sergantiems žmonėms. Grikių kruopos susiformuoja iš žiedų – tai pagrindinis skirtumas nuo kitų grūdų košių, t. y. jose nėra alergiją sukeliančio glitimo.

Žalieji grikiai yra patys naudingiausi, tačiau jų retai rasite prekyboje, nes jie ilgai neišsilaiko juos sandėliuojant. O grikiai, kurių namuose turi kiekviena šeimininkė, yra pakepinti arba apdirbti garais. Tai savito aromato rudos spalvos kruopos.Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *