Kodėl nereikėtų praleisti pusryčių: rytinio badavimo pasekmės

Vaikystėje pusryčiai buvo laikomi pagrindiniu dienos valgymu. Ir tai visada buvo maistingas ir sotus maistas, kuris suteikdavo energijos, reikalingos mokymuisi. Bręsdami esame linkę praleisti rytinį valgymą. Daugelis žmonių nežino, kad pusryčių praleidimas gali turėti nepageidaujamų pasekmių. Jei vis dar nežinote priežasčių, kodėl neturėtumėte praleisti pusryčių, šis straipsnis skirtas būtent jums!

Pusryčių svarbą man įrodė draugė dietologė. Ji paaiškino, kodėl pusryčiai laikomi svarbiausiu dienos valgymu. Kai kurių priežasčių net nežinojau. Jos dėka nuo šiol kiekviena diena prasideda nuo pusryčių. Dabar jaučiuosi daug geriau.

Kodėl pusryčiai yra svarbiausias dienos valgis

Mitybos specialistai ir gastroenterologai teigia, kad jei praleidžiame pusryčius, nesuteikiate savo organizmui išteklių, reikalingų tinkamam funkcionavimui. Be gerų pusryčių mityba negali būti laikoma sveika. Netrukus pajausite rytinio valgio praleidimo pasekmes.

Sumažėjęs darbingumas

Pusryčiai suteikia energijos ir gyvybingumo visai dienai. Pusryčių praleidimas sumažina jūsų produktyvumą 35%. Kai priverčiate organizmą badauti, jis neturi iš kur gauti energijos. Dėl to sunku dirbti. Tai ypač aktualu dirbant darbą, kuriame reikia būti fiziškai aktyviam ir sunkiai dirbti.

Pusryčiuose turėtų būti sudėtinių angliavandenių, pavyzdžiui, grūdinių produktų ar duonos, kad jūsų darbingumo lygis išliktų aukštesnis. Taip pat reikėtų įtraukti riebalų, nes jie padeda hormoninei sistemai tinkamai veikti. Taip pat reikėtų nepamiršti maisto produktų, kuriuose yra kalcio.

Prasta koncentracija ir atmintis

Jei nevalgote pusryčių, jūsų smegenys negauna degalų, reikalingų tinkamam jų veikimui. Tai turi įtakos mūsų dėmesio koncentracijai ir atminčiai. Tai ypač svarbu dirbantiems protinį darbą. Štai kodėl pusryčių praleidimas yra tiesioginis kelias į nedėmesingumą visą likusią dienos dalį.

Ir nemanykite, kad dviguba espreso kava gali pakeisti pusryčius. Taip, tai gali padėti jums kelias minutes pasijusti geriau. Tačiau netrukus jūsų energija vėl taps tokia pati ar net blogesnė.

Padidėjusi traumų rizika

Statistiškai pusryčius praleidžiantys žmonės dažniau patenka į autoįvykius nei tie, kurie ryte valgo. Priežastis mums jau pažįstama – nepakankama smegenų mityba, o jos, savo ruoštu, vėliau atsisako tinkamai dirbti. Net jei nevairuojate, pusryčiais smegenis pamaitinusiam žmogui lengviau bėgti paskui troleibusą ar išlaikyti pusiausvyrą slidžiame kelyje.

Streso būsena ir nuotaikos trūkumas

Maistingi pusryčiai yra vienas iš raktų į gerą nuotaiką. Atsisakius rytinio valgio sumažėja cukraus kiekis kraujyje, o tai gali lemti prastą nuotaiką, dirglumą ir nuovargį. Jei nevalgote pusryčių, galite pradėti pykti ant kolegų, būti mieguistas ir norėti tik to, kad visi jus paliktų ramybėje. Bet juk jums tereikėjo pavalgyti pusryčius!

Beje, pusryčių trūkumas veikia mūsų nuotaiką ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Pusryčiai – tai ritualas, per kurį galite pabūti vieni su savo mintimis ir kurti dienos planus. Pusryčiaudami su šeima taip pat pasikrausite teigiamos energijos, o tai taip pat bus labai malonu.

Lėta medžiagų apykaita

Nevalgant pusryčių sulėtėja medžiagų apykaita ir prasideda bado režimas. Jūsų kūnas nesupranta, kad vėluojate  į darbą arba kad iki gimtadienio norite numesti penkis kilogramus. Jis sąmoningai mažina suvartojamų kalorijų kiekį, nes įtaria, kad bus badas ir reikia taupyti vertingas atsargas. Todėl sudegina daug mažiau riebalų, nei reikėtų.

Antsvoris

Jei vis dar norite numesti svorio, pusryčių praleidimas nėra geriausias sprendimas. Visų pirma, kaip jau žinote, tai sulėtina medžiagų apykaitą. Be to, nevalgymas ryte prisideda prie to, kad iki 11 val. pradėsite užkandžiauti ir laukti pietų. Tačiau kefyras, obuolys ar sumuštinis su pilno grūdo duona retai kada būna tinkamas užkandis. Paprastai valgome šokoladą, sausainius, traškučius ir kitus ne tokius sveikus maisto produktus.

Šie nedideli užkandžiai net gali sudaryti iki pusės jūsų dienos kalorijų normos, kuri prisidės prie jūsų kūno masės. Be to, nevalgydami pilnaverčių pusryčių, kalorijų suvartojimą perkelsite į antrąją dienos pusę. Taigi kalorijos, kurias galėjote sudeginti prieš vakarienę, taps gelbėjimosi ratu jūsų pilvui ir šonams. Ar jums to reikia?

Nesubalansuota mityba

Sveikata besirūpinantys žmonės retai praleidžia pusryčius. Tiesa glūdi tame, kad, kaip minėta, pusryčių praleidimas skatina nesveiką užkandžiavimą. Priežastis paprasta: cukraus kiekis kraujyje smarkiai sumažėja, todėl organizmas reikalauja nedelsiant jį papildyti. Šokoladas, riešutai ir kitas riebus ar saldus maistas yra geriausias būdas tai kompensuoti.

Blogi įpročiai

Dažniausiai tie, kurie rytais nevalgo, pusryčius pakeičia kava ir cigaretėmis. Kadangi žmonėms sunku atkurti normalią hormonų pusiausvyrą, jie griebiasi blogų įpročių, kad pajustų pagerėjimą. O rūkymas, kaip žinote, tik kenkia organizmui.

Rizika susirgti sunkiomis ligomis

Pusryčių atsisakymas taip pat turi ilgalaikių pasekmių. Tai patvirtina JAV atliktas tyrimas. Mokslininkai 20 metų stebėjo suaugusiųjų grupę. Jie nustatė, kad pusryčių praleidimas padidina insulto riziką daugiau nei 85%.

Reguliarūs pusryčiai padeda kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje ir kraujospūdį. Be to, pusryčiaujantys žmonės turi daug mažesnę riziką susirgti diabetu. Taigi, valgydami sveikus pusryčius, galite būti sveiki net daugelį metų.

Polinkis į depresiją

Kadangi dėl pusryčių trūkumo sutrinka hormonų veikla, organizmas gamina mažiau serotonino. Kaip jums turbūt gerai žinoma, jis lemia laimės ir džiaugsmo būseną. Šio hormono trūkumas didina depresijos riziką.

Kaip išmokyti save valgyti pusryčius

Žinoma, jei pusryčiauti visiškai nesinori, neverta savęs prievartauti. Tačiau svarbu žinoti keletą gudrybių, kaip padaryti, kad rytinis valgymas būtų malonesnis ir patogesnis:

Gerkite vandens

Stiklinė kambario temperatūros vandens, išgerta iškart pabudus, pažadins skrandį. Kai baigsite rytinį pasiruošimą, jau atsiras alkis ir galėsite suvalgyti pusryčius.

Vakare ruoškite maistą

Viena iš pagrindinių pusryčių praleidimo priežasčių – laiko stoka. Atminkite, kad yra daugybė patiekalų, kuriuos galite paruošti vakare ir ryte tiesiog pasišildyti. Išsivirkite košę, pasigaminkite sūrio pyragaičių, išsikepkite apkepą – visa tai gali būti maistingi pusryčiai, kuriuos galėsite pasiruošti iš anksto.

Nevalgykite vakarienės prieš eidami miegoti

Kai valgote prieš eidami miegoti, jūsų organizmas gali nespėti suvirškinti maisto per naktį. Todėl jam dar nereikia rytinio valgio. Norėdami išspręsti šią problemą, vakarieniaukite likus bent dviem valandoms iki miego. Taip galėsite pailsėti, o pusryčiai bus labiau laukiami.

Stenkitės paįvairinti savo mitybą

Pusryčiams reikia valgyti avižinę košę tik todėl, kad visi sako, jog tai sveika? Tada tikrai nenuostabu, kad ryte nesinori valgyti. Keiskite pusryčių meniu, kad nebūtų nuobodu. Net paprastos košės gali būti skanios ir labai įvairios.

Išeikite į viešumą

Pabandykite kartą per savaitę išeiti pusryčiauti į kavinę ar restoraną. Ypač šiais laikais dauguma įstaigų siūlo atskirą pusryčių meniu už labai prieinamą kainą. Tai gali tapti maloniu ritualu, kuris išmokys jus nepraleisti rytinio valgymo. Galite susitikti su draugu arba skirti laiko sau ir savo mintims.

Užkandžiaukite

Jei ankstyvas rytinis užkandis jums neskanus, pasiimkite sveiką užkandį į darbą ar mokyklą. Tokiu būdu, kai būsite alkani, nebėgsite į artimiausią parduotuvę skanaus užkandžio ar saldumynų, o suteiksite savo organizmui sveiko maisto. Pasigaminkite sumuštinį arba avižinių dribsnių blyną su žuvimi, sūriu, vištienos dešrele ar kitu mėgstamu maistu. Jį lengva pasiimti su savimi ir nesunku paruošti.

Jei dar nepusryčiaujate, nedelsiant pradėkite! Netrukus pamatysite, kad jaučiatės daug geriau ir pagerės nuotaika.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *