Meilė ir įsimylėjimas

Kur smegenys jaučia įsimylėjimą ir kokia meilės rūšis yra stipriausia: mokslininkų atsakymas nustebino

Gerai žinoma, kad meilė būna įvairių formų.

Kartais gali atrodyti, kad toks jausmas kaip meilė kyla iš širdies, tačiau mokslininkai nustatė, kad jis gyvena smegenyse.

Tam tyrėjai naudojo funkcinio magnetinio rezonanso tomografiją, kad išmatuotų smegenų aktyvumą, kai žmonės galvojo apie įvairias meilės rūšis.

Jiems pavyko nustatyti, kad tokių minčių metu smegenyse užsidega skirtingos sritys.

Tai teigiama naujame straipsnyje, paskelbtame žurnale „Cerebral Cortex“, praneša „Newsweek“.

Pasak mokslininkų, meilė skirtingų tipų santykiuose sukelia skirtingą smegenų aktyvumą, tačiau visi jie suaktyvina daugiau ar mažiau panašias smegenų dalis.

„Dabar turime išsamesnį smegenų veiklos, susijusios su skirtingų tipų meile, vaizdą nei ankstesniuose tyrimuose.

Meilės aktyvacijos modelis susidaro socialinėse situacijose baziniuose ganglijuose, kaktos vidurinėje linijoje, precuneus ir temporoparietalinėje jungtyje pakaušio šonuose“, – teigė tyrimo bendraautorius Pärttili Rinne, filosofas ir Suomijos Aalto universiteto mokslininkas.

Žinoma, kad meilė būna įvairių formų – nuo tėvų meilės vaikams iki romantiškos meilės, draugystės ir net meilės gyvūnams ar gamtai.

„Tyrėjai aprašo, kaip jie matavo smegenų aktyvumą žmonių, kurie ką tik išgirdo vienos rūšies meilės apibūdinimą, pavyzdžiui, „Tu pirmą kartą matai savo naujagimį. Kūdikis yra minkštas, sveikas ir guvus – didžiausias stebuklas jūsų gyvenime. Jūs jaučiate meilę kūdikiui“, – priduriama medžiagoje.

Mokslininkai nustatė, kad stipriausią smegenų aktyvumą sukelia tėvų meilė, o po to romantiška meilė.

„Tėvų meilės atveju įsivaizduojant meilę buvo suaktyvėjusi giliai smegenyse esanti atlygio sistema striatume, ko nepastebėta jokios kitos meilės rūšies atveju, – aiškina Rinne.

Mokslininkai taip pat tyrė smegenų aktyvumą, susijusį su draugyste, naminiais gyvūnais, gamta ir nepažįstamaisiais.

Pasak jų, meilė gamtai suaktyvino atlygio sistemą, bet ne sritis, susijusias su socialiniu pažinimu, o meilė žmonėms suaktyvino socialines sritis.

„Nagrinėjant meilę naminiams gyvūnams ir su ja susijusį smegenų aktyvumą, su socialumu susijusios smegenų sritys statistiškai rodo, ar žmogus yra naminių gyvūnų savininkas, ar ne.

Kalbant apie naminių gyvūnėlių savininkus, šios sritys yra aktyvesnės nei žmonių, neturinčių naminių gyvūnėlių“, – pažymi Rinne.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *