Per aukšti reikalavimai partneriui veda prie skyrybų

Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė, kad dideli reikalavimai partneriui dažniausiai daro ardomąjį poveikį santuokai ir tik retais atvejais jie gali padėti poros ryšiui, priklausomai nuo to, kaip pasireiškia partnerių priešiškumas.

Tyrimų autorius, psichologijos profesorius iš Floridos valstijos universiteto Jamesas McNulty, savo išvadas paskelbė žurnale „Personality and Social Psychology Bulletin“. Anot jo, tiems sutuoktiniams, kurie kelia didelius reikalavimus santuokai, gresia kur kas didesnė rizika nusivilti, lyginant su tais, kurie puoselėja menkus lūkesčius. O nusivylimas santykiais paprastai veda prie skyrybų.

Dar vieni moksliniai tyrimai parodė, kad aukšti reikalavimai santuokai gali ir motyvuoti porą siekti šių standartų bei stiprinti santykius.

Pastarajame tyrime dalyvavo 135 jaunos poros iš Tenesio. Kiekvienas asmuo turėjo užpildyti anketą, kurioje reikėjo aprašyti savo santykių su sutuoktiniu standartus, nurodė, kaip sekasi susidoroti su problemomis, kurių atsiranda santykiuose, taip pat savo pasitenkinimo santuoka lygį.

Mokslininkai nufilmavo sutuoktinių ginčus ir paskui pagal vaizdajuostes galėjo įvertinti jų verbalinę komunikaciją bei nesutarimų sukeltą priešiškumą vieno kitam.

Ketverius metus kas 6 mėnesius kiekviena pora vėl iš naujo užpildydavo anketą apie pasitenkinimą santuoka.

Pagal tyrimų rezultatus, netiesioginis priešiškumas, pavyzdžiui, užsispyrimas, ignoravimas ir konflikto sprendimo vengimas, pasirodė esantys labiau pragaištingi santykiams ir trukdantys verbaliniam problemos sprendimui už tiesioginį priešiškumą.

„Ankstesni mūsų laboratorijų ir kitų mokslininkų tyrimai parodė, kad tiesioginis priešiškumas, pavyzdžiui, kaltinimai ir reikalavimai partneriui, kad jis pasikeistų, gali būti teigiamas dalykas kai kurioms poroms. Tiesioginis priešiškumas skatina pokyčius ir pagerina santykius, jeigu abu partneriai būna nusiteikę keistis ir gerinti santykius. Mūsų tyrimai patvirtino, kad visoms poroms žalingas būna netiesioginis priešiškumas“, – sako profesorius J. McNulty.

Mokslininkai pastebėjo, kad poros, kurios kelia didelius reikalavimus santuokai ir išsiskiria dideliu netiesioginiu priešiškumu, jaučiasi nelaimingos.

Kai kurie žmonės reikalauja per daug iš savo santuokos. Jie reikalauja, kad santuoka patenkintų jų poreikius, ko patys nesugebėjo pasiekti. Tiems poreikiams patenkinti reikia per daug laiko, energijos, pastangų ir sugebėjimų, tai būtų padaryta santuokoje. Kiti žmonės iš santuokos reikalauja per mažai. Jų santuoka būna potencialus asmeninio pasitenkinimo šaltinis, jie jos neeksploatuoja. Sutuoktiniai ima iš santuokos tiek, kiek ji gali duoti.

Nors aukšti standartai gali stimuliuoti porą dirbti su savimi ir savo santykiais, tačiau tada kyla daug barjerų, kurie trukdo poroms pasiekti tuos standartus, kad ir kaip jos norėtų.

„Kiekviena pora yra skirtinga, sutuoktiniai skiriasi vieni nuo kitų pagal suderinamumą, be to, skiriasi žmonių įgūdžiai ir išoriniai dirgikliai, su kuriais jie susiduria. Nuo viso to priklauso santuokos sėkmingumas ir kokius reikalavimus gali kelti žmonės vieni kitiems“, – sako profesorius J. McNulthy.

„Poros turėtų suvokti savo silpnąsias ir stipriąsias puses ir atitinkamai formuluoti savo reikalavimus“, – priduria mokslininkas.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *